Podłoga - naga czy pokryta dywanem?
Na atrakcyjność wnętrza składa się kilka elementów, jednak wśród nich podłoga zajmuje jedno z czołowych miejsc, choćby ze względu na swą znaczącą powierzchnię. Jak ją lepiej wyeksponować – pozostawić "nagą" czy ozdobić dywanem?
10.11.2016 12:19
Na atrakcyjność wnętrza składa się kilka elementów, jednak wśród nich podłoga zajmuje jedno z czołowych miejsc, choćby ze względu na swą znaczącą powierzchnię. Jak ją lepiej wyeksponować – pozostawić "nagą" czy ozdobić dywanem?
W obszernych wnętrzach posadzka gra jedną z głównych ról, w mniejszych staje się tłem dla mebli i wyposażenia. W pierwszej wersji może być wielobarwna, łączona, wielopoziomowa. W drugiej zazwyczaj stawia się na jednolitość. Przy obu metrażach pozostaje możliwość wyboru między przykryciem podłogi dywanem a pozostawieniem jej odsłoniętej. Warto rozważyć, czy okryta nadal ma pełnić funkcję wyciszonego tła, czy wprost przeciwnie - wyrazistego obrazu. Tu pod uwagę trzeba wziąć zarówno oczekiwany efekt, jak i funkcjonalność.
Odkryta podłoga, czyli posadzka bez tajemnic
Naga podłoga obroni się tylko wtedy, gdy będzie estetyczna, starannie wykonana i niezniszczona. Zwłaszcza w mieszkaniach o otwartej przestrzeni, gdzie posadzka w wielu miejscach i na dużych powierzchniach jest odsłonięta, wyeksponuje każdą niedoskonałość. Krzywe fugi między płytkami kamiennymi czy ceramicznymi, sztukowane deski podłogowe lub wgniecenia w panelach będą widoczne jak na dłoni. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na renowację, lepiej położyć dywan.
Dzięki nowoczesnej formie produkcji masz możliwość wyboru dywanu o każdej wysokości włosia - od zbitych i mięsistych, po puszyste, w które można się wręcz zapaść. Kolory, wzory oraz kształty czy rozmiary są praktycznie dowolne, dlatego bez trudu wybierzesz model pasujący do wystroju i przestrzeni. Docenisz jego walory głównie w chłodne wieczory, gdyż dywan wnosi do wnętrza zarówno fizyczne doznanie, jak i wizualne wrażenie ciepła. Pokój nim wyściełany od razu stanie się bardziej przytulny. To również przyjaciel dzieci, dzięki któremu mogą bezkarnie i bezpiecznie bawić się na podłodze.
Pamiętaj jednakże, że dobrze będzie się prezentował we wnętrzu tylko taki dywan, który nie zakrywa całej posadzki od ściany do ściany, lecz jedynie jej fragment. Szczelnie można przykryć podłogę jedynie wykładziną.
Efektowna podłoga: zabawa w ciepło-zimno
Od zastosowanych materiałów wykończeniowych będzie zależało, czy efekt odsłoniętej posadzki będzie zimny, czy ciepły. Modne obecnie industrialne sznyty dizajnerskie wprowadzają dość chłodny wizerunek w przestrzeni mieszkalnej. Podłogi wykończone szkłem, betonem, metalowymi płytami lub szlifowanymi płytami kamiennymi są niezwykle efektowne, jednak użyte w większości pomieszczeń mogą przytłaczać.
Dobrze jest ocieplić ten nowoczesny wizerunek, stosując dywany w miejscach częstego przebywania, choćby w kąciku wypoczynkowym. Na jednolitym tle o popularnej dziś stalowej barwie aż by się chciało, za sprawą kontrastu, wprowadzić tradycyjny tkany dywan o żywych intensywnych barwach i wzorach. Do najnowszych trendów zalicza się kobierce o wzorach w rozmiarze XXL oraz o dwóch zderzonych odważnie, wyrazistych kolorach.
Na czasie jest również łączenie materiałów posadzkowych, toteż jeśli wolisz nagie posadzki, pozostaw chłodną gresową okładzinę na traktach komunikacyjnych, natomiast w pokojach połóż ciepłe w dotyku olejowane drewno. Zimna posadzka może sprawiać tylko pozornie takie wrażenie - gdy ułożysz pod nią ogrzewanie podłogowe, uzyskasz zaskakujący efekt kontrastu.
Drewno nie potrzebuje oprawy
Podłoga wykończona wysokiej jakości drewnianym parkietem, deskami czy mozaiką przemysłową - nie dość, że jest trwała i ciepła - to równocześnie nie potrzebuje oprawy w postaci dywanów czy chodników. Naturalny rysunek drewna oraz barwa wprowadzą przytulny klimat do każdego wnętrza. Najbardziej efektowne będą posadzki z drewna egzotycznego, którego rysunek zdobi wnętrze niczym perski kobierzec. Jeśli mimo to cenisz sobie efekt stąpania po puszystym dywanie, zastosuj jego nieduże formy przy łóżku czy kanapie. Do wyjątkowo ciekawych zestawień należą jasne dywaniki ułożone na ciemnej posadzce, np. z drewna wenge.
Coraz częściej zamawiane są u parkieciarzy drewniane dywany, czyli układanie wzorów parkietu pochodzącego z różnych surowców. Zestawiając jasne i ciemne drewno, uzyskuje się wzorzysty efekt na podłodze. To najlepsze rozwiązanie dla osób wahających się między dywanem i nagą posadzką.