Podłoga drewniana z parkietu przemysłowego

Jego nazwa może sugerować coś mało eleganckiego, ale nie daj się zwieść pozorom. Parkiet przemysłowy to niezwykle efektowny, wytrzymały i praktyczny pomysł na drewnianą podłogę, a przy tym znacznie tańszy niż lite deski. Co jeszcze go wyróżnia?

Podłoga drewniana z parkietu przemysłowego
Źródło zdjęć: © Sklep-podlogi.eu

11.06.2014 15:15

Jego nazwa może sugerować coś mało eleganckiego, ale nie daj się zwieść pozorom. Parkiet przemysłowy to niezwykle efektowny, wytrzymały i praktyczny pomysł na drewnianą podłogę, a przy tym znacznie tańszy niż lite deski. Co jeszcze go wyróżnia?

Dawniej był stosowany jedynie w budynkach fabryk, zakładach przemysłowych, gmachach użyteczności publicznej, magazynach i piwnicach. Pokrywano nim posadzki narażone na duże obciążenia oraz wzmożoną eksploatację. Drugie życie parkiet przemysłowy zyskał stosunkowo niedawno - dość powiedzieć, że dziś króluje na podłogach wielu dizajnerskich wnętrz i jest polecany przez projektantów.

Parkiet przemysłowy: co to jest?

To posadzka składająca się z drobnych elementów drewnianych, ciasno ułożonych. Deseczki mogą być jednokolorowe lub wielobarwne, co pozwala uzyskać oryginalny, mozaikowy wygląd. Do wyboru są bardzo jasne odcienie żółte, miodowe, rude, brązowe, po głębokie ciemne barwy. Niezwykle zdobi wnętrze, wprowadzając do niego ciepły akcent.

Taka podłoga doskonale komponuje się z nowoczesnym wystrojem, dobrze czuje się również w stylowym wnętrzu. Najczęściej spotyka się posadzki przemysłowe wyprodukowane z drewna bukowego, jesionowego, dębowego, brzozowego, czereśniowego, jaworowego oraz odmian egzotycznych takich jak merbau.

Parkiet przemysłowy: skąd trwałość i odporność?

Walory użytkowe posadzki przemysłowej sprawiają, że jest ona trwalsza i odporniejsza niż wiele innych drewnianych podłóg. Dzieje się tak, ponieważ deseczki, z których jest tworzona, układa się na sztorc. Ich szerokość to 8-10 mm, a grubość - 22 mm. Ten ostatni wymiar sprawia, że tworzą wytrzymałą powierzchnię.

Na wyrównanym podłożu, w tym także betonowym, przykleja się lamele, ustawiając je pionowo i ściśle względem siebie. Przestrzenie między elementami wypełnia się odpowiednią zaprawą klejową, a całość cyklinuje dla uzyskania gładkiej i jednolitej powierzchni.

Drewniana posadzka musi być starannie oraz wielowarstwowo zabezpieczona, gdyż jest duże prawdopodobieństwo powstawania malutkich szczelin, w które może wnikać niepożądana wilgoć. Zastosowanie dobrego lakieru poliuretanowego zabezpieczy drewno w sposób optymalny.

Parkiet przemysłowy: dodatkowe atuty

Drewniana posadzka przemysłowa jest stosunkowo tania i łatwa w wykonaniu. Lamelki są fabrycznie łączone w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej, co sprawia, że szybko układa się z takich zestawów okładzinę. Po przyklejeniu płyt taśmy się usuwa. Grubość drewna sprawia, że posadzę można poddawać wielokrotnemu cyklinowaniu.

Zamiast lakieru powierzchniowego parkiet można zaolejować lub woskować. Wówczas nabierze satynowego wyglądu i zyska miłą w dotyku powłokę. Jego zaletą jest również to, że bardzo dobrze wygłusza pomieszczenie i pochłania wszelkie drgania oraz wibracje. Doskonale sprawdza się w zamkniętych i raczej suchych wnętrzach. Lepiej wygląda na niewielkich powierzchniach, na większych uwydatniają się łączenia między płytami. Użytkownicy do atutów dodają również komfort chodzenia po parkiecie przemysłowym, oceniając go jako wyjątkowo przyjemny w dotyku.

Źródło artykułu:WP Kobieta
posadzkapodłogajaka podłoga
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)