Trwa ładowanie...

Podłoga drewniana: jak odróżnić parkiet od paneli i mozaiki?

Chcąc położyć lub wymienić podłogę, stajemy przed wieloma dylematami. Nie wystarczy, jeżeli zdecydujesz, że najlepsza będzie podłoga drewniana. Trzeba jeszcze wiedzieć, czym różnią się różne jej rodzaje, sposoby montażu oraz stosowane zabezpieczenia.

Podłoga drewniana: jak odróżnić parkiet od paneli i mozaiki?Źródło: Shutterstock
d10tr4y
d10tr4y

Chcąc położyć lub wymienić podłogę, stajemy przed wieloma dylematami. Nie wystarczy, jeżeli zdecydujesz, że najlepsza będzie podłoga drewniana. Trzeba jeszcze wiedzieć, czym różnią się różne jej rodzaje, sposoby montażu oraz stosowane zabezpieczenia.

Jeśli zakupem podłogi zajmuje się osoba, która nie ma na co dzień do czynienia z wykańczaniem wnętrz, problemem może być już sama klasyfikacja podłóg. Zdarza się, że różne określenia używane są dla tych samych rodzajów powierzchni. Na przykład parkiet określany bywa również mianem podłogi masywnej albo tradycyjnej podłogi drewnianej. Deski warstwowe są z kolei zamiennie nazywane panelami drewnianymi. Do oddzielnej kategorii podłóg drewnianych zalicza się mozaikę.

- Różnice pomiędzy różnymi pokryciami drewnianymi dotyczą ich budowy i wymiarów. Parkiet i mozaika wykonane są z litego drewna, ale różnią się wymiarami – wyjaśnia Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Warstwowa deska podłogowa najczęściej zbudowana jest z trzech warstw, z których tylko pierwsza stanowi typową podłogę drewnianą. Pozostałe warstwy są wykonane z tańszego drewna lub materiałów drewnopochodnych – dodaje.

Parkiet a mozaika

Parkiet najczęściej ma grubość 22 mm. Szerokość klepki wynosi maksymalnie 70 mm, a długość – 500 mm. Mozaika jest znacznie cieńsza – jej grubość rzadko przekracza 10 mm. Zbudowana jest z lamelek o szerokości ok. 22 mm i długości 120-160 mm. Wymiary te należy jednak traktować wyłącznie orientacyjnie, ponieważ w sprzedaży można znaleźć także niestandardowe wymiary podłóg.

d10tr4y

Parkiet i mozaika różnią się od siebie sposobem montażu.

Klepki parkietu zaopatrzone są w złącze pióro-wpust, układa się je w wybrany wzór i przykleja do podkładu. Lamelki mozaiki nie mają połączenia pióro-wpust, są fabrycznie składane i podklejane papierem lub siatką w większe fragmenty (najczęściej o wymiarach 320x640 mm). Mozaikę również montuje się na klej do podkładu posadzkowego. W obu przypadkach należy odczekać określony czas przed przystąpieniem do obowiązkowego cyklinowania.

- Montaż podłóg tego rodzaju wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz zastosowania specjalistycznych maszyn, dlatego też należy do niego zatrudnić fachowców – podkreśla Andrzej Sienkiewicz.

Deska warstwowa jak panel

Inaczej jest w przypadku deski warstwowej, która najczęściej ma łatwe w montażu zapięcie na klik (podobnie jak panele laminowane). Podłoga pływająca nie musi być na stałe przymocowana do podkładu, choć niektórzy producenci dopuszczają taką możliwość.

d10tr4y

Podłogi warstwowe najczęściej są produkowane jako jednolamelowe i wówczas wyglądem przypominają jednolitą deskę. Mogą jednak składać się również z dwóch lub trzech rzędów lameli, imitując układ klepek tradycyjnego parkietu (najczęściej równoległy). Pojedyncze panele deski warstwowej zazwyczaj mają grubość do 15 mm, szerokość do 210 mm i długość do 2500 mm.

- Podłogi tego typu mają wykończoną powierzchnię, lakierowaną lub olejowaną, i w związku z tym nie wymagają dodatkowych zabiegów po zamontowaniu – mówi dyrektor firmy NOVA. - Z uwagi na łatwość montażu możliwe jest samodzielne położenie tego typu podłogi. Ważne także, że panele drewniane mogą być użytkowane niemal natychmiast po ułożeniu, co znacząco skraca czas wykończenia pomieszczenia – podkreśla.

Podkład ma znaczenie

Wybierając podłogę drewnianą, zwróć uwagę na wymaganą grubość podkładu. Najczęściej oczekujemy, że podłoga na całej swojej powierzchni będzie znajdowała się na jednakowym poziomie, bez uskoków i progów. Problem w tym, że różne pokrycia podłogowe wymagają różnej wysokości. Na przykład łącząc masywny parkiet o grubości 22 mm z mozaiką o grubości 8 mm, różnicę trzeba uzupełnić podkładem. Podobnie będzie w przypadku łączenia ceramiki z parkietem, panelami laminowanymi, kamieniem, wykładziną PCW lub dywanową.

- Innych parametrów podkładu wymaga podłoga pływająca, a innych wielkowymiarowa deska z litego drewna. Jeśli więc z czasem będziemy chcieli wymienić podłogę pływającą na parkiet, może się to wiązać z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności dostosowania podkładu do innej grubości i innego obciążenia nowej podłogi – mówi Andrzej Sienkiewicz.

Zabezpieczenie podłogi drewnianej

Obecnie podłogi drewniane najczęściej są zabezpieczane poprzez lakierowanie lub olejowanie. Poza własnymi preferencjami co do sposobu zabezpieczenia należy również wziąć pod uwagę, jak intensywnie dana posadzka będzie użytkowana. Jeżeli przewidujesz duże natężenie ruchu, a więc intensywne użytkowanie, lepiej sprawdzi się olejowanie. Ważnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość wykonywania napraw punktowych bez pozostawiania śladów, co nie jest możliwe do wykonania w przypadku podłóg lakierowanych.

W przypadku olejowania nakładane są specjalne oleje, które wnikają w wierzchnią warstwę drewna, zamykają jego pory, uodparniając podłogę na działanie wilgoci i zabrudzeń. Z kolei woskowanie polega na nałożeniu na powierzchnię wosków podłogowych, które tworzą warstwę zabezpieczającą drewno przed wpływem czynników zewnętrznych.

d10tr4y

Powłoki zabezpieczające zarówno w podłogach olejowanych, jak i woskowanych powinny być co jakiś czas odświeżane poprzez gruntowne wyczyszczenie i nałożenie oleju lub wosku regeneracyjnego. Ponadto przy czyszczeniu tych podłóg należy stosować odpowiednie preparaty, najlepiej pochodzące od renomowanych producentów, a takie dostępne są głównie w specjalistycznych sklepach. Podczas codziennej pielęgnacji należy unikać nadmiaru wody. Podłogi woskowane i olejowane zazwyczaj wytrzymują bez cyklinowania przez cały okres użytkowania.

Podłogi lakierowane są łatwe w utrzymaniu i przy właściwym użytkowaniu oraz konserwacji one także mogą doskonale prezentować się przez wiele lat. Niestety w przypadku uszkodzenia lub starcia warstwy lakieru, wymagają renowacji na całej powierzchni. Trzeba wtedy usunąć starą warstwę lakieru poprzez cyklinowanie, a następnie nałożyć nowy lakier.

O podłogę trzeba dbać

Zabezpieczenia podłogi przed zniszczeniem nie należy sprowadzać wyłącznie do zastosowania lakieru, wosku lub oleju. Szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu ważny jest również skuteczny system czyszczący przy wejściu. Zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele uwagi wycieraczkom do obuwia, ale jeśli na podłodze w domu zastosujesz drewno, warto zadbać o to, aby zanieczyszczenia - piach, żwir itp. - były jak najwcześniej zatrzymywane, bez przenoszenia ich do wnętrza. Podłoga drewniana wymaga bowiem dbałości o czystość i źle znosi chodzenie po niej w zapiaszczonych butach.

Każda podłoga, oprócz codziennego utrzymania czystości, co jakiś czas wymaga czyszczenia okresowego lub gruntownego. Czyszczenie okresowe polega na umyciu podłogi odpowiednimi środkami chemicznymi. W zależności od powierzchni może się też ono wiązać z koniecznością odnowienia powłoki zabezpieczającej. Pojęcie czyszczenia gruntownego najczęściej odnosi się do podłóg wykonanych z wykładzin PCW oraz podłóg drewnianych, przy czym czyszczenie podłóg lakierowanych nie wymaga usuwania warstwy lakieru.

d10tr4y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10tr4y