Trójwymiar to jeden z bardziej spektakularnych efektów w nowoczesnych wnętrzach. Podłoga 3D przyprawia o zachwyt i zawrót głowy, a wszystko to dzięki zalaniu jej żywicą epoksydową.
Trójwymiar to jeden z bardziej spektakularnych efektów w nowoczesnych wnętrzach. Podłoga 3D przyprawia niektórych o zachwyt, innych - o ból głowy. Tak skrajne emocje wzbudzają podłogi zalane żywicą epoksydową.
Dawniej posadzki wykończone żywicą można było spotkać jedynie w przestrzeni przemysłowej, halach produkcyjnych i warsztatach samochodowych. Dziś stosuje się ją już nie tylko w garażach czy pomieszczeniach gospodarczych domów mieszkalnych, ale nawet w łazienkach, kuchniach i salonach. Skąd bierze się zachwyt nad posadzkami żywicznymi? Zobacz tylko, jakie cuda pozwalają wyczarować pod stopami!
Podłoga w trójwymiarze
Zastosowanie podłóg wykończonych żywicą epoksydową w salach wystawienniczych i przemysłowych wskazuje na ich wyjątkowe parametry wytrzymałościowe. Są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć, ponadto wygodne w eksploatacji, gdyż mają dużą elastyczność. Przyjemnie się po nich chodzi, ponieważ amortyzują kroki, a ponadto wyciszają wnętrze. Tworzą dobrą izolację i pokrywają idealnie równą warstwą całą posadzkę. Ich atutem jest też estetyka - w domu prezentują się bardzo nowocześnie.
Podłoga w trójwymiarze
Żywica epoksydowa może być przezroczysta, wielobarwna lub w jednolitym kolorze. Ale najbardziej efektowne są posadzki prezentujące przestrzenny rysunek. Zatopione w żywicy kruszywa lub kolorowe lakiery rozlewane w fantazyjne wzory sprawiają, że pod stopami powstaje wyjątkowy obraz. Ponadto pod powierzchnią przezroczystej żywicy można umieścić folię z wybranym deseniem. Najbardziej popularne są ciekawe fototapety ukryte pod tą transparentną warstwą żywicy. Tylko od fantazji inwestorów zależy, jak bardzo oryginalne zdjęcie znajdzie się pod stopami.
Podłoga w trójwymiarze
Zaskakujący efekt na podłodze wprawia w zdumienie tych, którzy pierwszy raz mają styczność z modną posadzką żywiczną. Wyłaniający się z podłogi rekin w łazience czy rozlewająca się spod wanny woda to tylko niektóre z szokujących widoków, jakie mogą cię przywitać w łazience wykończonej żywicą. Dla stworzenia atmosfery relaksu niektórzy wolą pod stopami zdjęcie piasku na plaży, rzecznych kamyków czy kropli wody. Realistyczny efekt jest zasługą dobrej jakości zdjęcia wykonanego w skali 1:1 oraz głębi uzyskanej przez warstwę przezroczystej żywicy.
Podłoga w trójwymiarze
W kuchni lub salonie doskonale prezentują się wzorzyste podłogi 3D. Oprócz wyrazistych deseni, jak choćby trawa czy kwitnąca łąka, można też wybrać efekt podobny do kamiennej płyty marmuru czy trawertynu. Umiejętne dobranie motywu może też sprawić, że podłoga do złudzenia będzie przypominać np. wyjątkowo dekoracyjny onyks.
Podłoga w trójwymiarze
Posadzka cienkowarstwowa, czyli grubości 0,5 mm, sprawdzi się w kuchni lub przedpokoju. Grubowarstwowe (2-4 mm) polecane są z kolei do łazienki i salonu. Będą bardziej efektowne, podobne do tafli szkła, jednak z czasem zmatowieją. Łatwo je zarysować. Najtrwalsze są grubowarstwowe posadzki kwarcowe. Z nich powinno się wykonywać podłogi w pomieszczeniach często uczęszczanych, takich jako przedsionki, hole i korytarze. Dzięki dodatkom kruszywa są bardziej odporne na eksploatację.
Podłoga w trójwymiarze
Pod podłogę z żywicy epoksydowej konieczne jest przygotowanie idealnie gładkiego podłoża. Przyda się wyrównująca zaprawa cementowa o właściwościach samopoziomujących. Preparaty żywiczne mają formę lakierów dwuskładnikowych. Mogą być to produkty poliuretanowe, epoksydowe lub metakrylowe. Bazę i utwardzacz należy połączyć w odpowiednich proporcjach. Idealnie wymieszaną substancję można nakładać na uprzednio nałożone warstwy gruntujące (powinny być dwie lub trzy). Powłoka nawierzchniowa również musi mieć kilka warstw. Posadzkę układa się w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza nie przekracza 10-15°C, a wilgotność 80-90 proc. Im niższa temperatura, tym wolniej przebiegają procesy wiązania i łatwiej rozprowadzić mieszankę. Wykonanie posadzki żywicznej zajmuje około 24 godzin.