Podgrzewanie wody w prywatnym basenie. Jak pogodzić komfort z ekonomią?
Przydomowe sezonowe baseny są coraz częstszym nabytkiem mającym uprzyjemnić spędzanie wolnego czasu. Są one oferowane w wielu wariantach wykonania, od najprostszych tzw. ogrodowych po bardziej złożone, o trwałej konstrukcji. Wielu użytkowników takich basenów przekonało się, że nawet przy upalnej pogodzie, woda długo pozostaje zbyt zimna, by móc komfortowo korzystać z kąpieli.
09.04.2018 | aktual.: 10.04.2018 09:35
Korzystne warunki zabudowy basenu zewnętrznego
Napełnienie basenu wodą wodociągową o temperaturze rzędu 10 oC oznacza, że aby osiągnęła ona przyzwoity poziom, potrzebnych jest co najmniej kilkanaście dni korzystnej pogody. Zależy to dodatkowo od wielu czynników takich jak np. głębokość basenu, jego usytuowanie (nasłonecznienie, zacienienie), czy korzystanie z przykrycia lustra wody (np. folia). Należy pamiętać, że główne straty ciepła mają miejsce z lustra wody basenowej. Dlatego standardowym wyposażeniem powinna być folia, roleta, czy przezroczysta kopuła zakrywająca lustro wody w przerwie korzystania z basenu.
Warto w pierwszej kolejności zadbać o korzystne warunki zabudowy basenu zewnętrznego. Obniżeniu potrzeb cieplnych sprzyja przykrywanie lustra wody (1), osłonięcie basenu przed wiatrem (2), dobre warunki nasłonecznienia (3), a także izolacja cieplna lub wkopanie niecki w grunt (4).
Kiedy można się poczuć komfortowo w basenie rekreacyjnym?
Komfortowa temperatura wody w rekreacyjnym basenie zewnętrznym powinna oscylować w zakresie 25-28stopni C. Niższa będzie powodować dyskomfort i uczucie zimna. Może się okazać, że basen napełniony świeżą wodą nie osiągnie minimalnego zalecanego progu temperatury przez cały krótki sezon użytkowania lub względnie komfortowe warunki wystąpią kilka razy w sezonie. Tym samym wykorzystanie basenu zewnętrznego będzie się ograniczało do kilkunastu dni w roku.
Przykładowy przebieg zmiany temperatury w prywatnym basenie zewnętrznym w przeciętnych warunkach użytkowania, bez dodatkowego podgrzewania i z podgrzewaniem wody basenowej. Podgrzewanie wody może wydłużyć sezon kąpielowy nawet do 4-5 miesięcy.
Jeżeli już decydujemy się na wydatek związany z zakupem basenu i osprzętu, a także wcale niemałe koszty napełnienia basenu wodą i późniejszym jej uzdatnianiem, to warto cieszyć się jak najdłużej z komfortu korzystania z niego. Wydłużenie sezonu kąpielowego, a także trwałe podniesienie komfortu jest możliwe pod warunkiem zadbania o korzystne warunki zabudowy i eksploatacji basenu, a przede wszystkim wyposażenie go w wydajne źródło ciepła.
Jak najtaniej podgrzewać wodę basenową?
Podgrzewanie wody basenowej wymaga jednak podjęcia rozsądnej decyzji, gdyż może się wiązać z nadmiernymi kosztami eksploatacyjnymi. Najkorzystniejszy efekt przyniesie wykorzystanie energii odnawialnej. Jeśli priorytetem są najniższe koszty eksploatacji to polecanym rozwiązaniem będzie instalacja solarna. Przy czym wymagać to będzie zwiększonej liczby kolektorów słonecznych, które można będzie wykorzystać w innym czasie np. do wspomagania ogrzewania domu. Należy też przewidzieć odpowiednie miejsce dla zabudowy kolektorów słonecznych i rozbudowę układu o dodatkowy wymiennik ciepła wody basenowej.
Drugim rozwiązaniem będzie pompa ciepła wody basenowej. Cechuje się wyższym zużyciem energii niż instalacja solarna, ale i tak w porównaniu do konwencjonalnych źródeł ciepła powinna podgrzewać wodę basenową kilkakrotnie taniej. Jest przy tym niezależna od nasłonecznienia i zapewni przez długi okres utrzymanie zadanej temperatury wody w basenie.
Koszty podgrzewania wody w basenie będą zdecydowanie najniższe przy wykorzystaniu energii odnawialnej. Instalacja solarna wymaga zasilania jedynie dla pompy obiegowej małej mocy (40-50 W), a pompa ciepła – sprężarki (ok. 1,5 kW przy pompie Hewalex PCWB 9,2 kW). Kalkulacja wg. założeń ze strony hewalex.pl (dział „Porady i wiedza”).
Porównanie rozwiązań dla podgrzewania wody basenowej
Jakie są cechy dwóch najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań przeznaczonych do podgrzewania wody basenowej? Każde z nich ma swoje określone zalety i ograniczenia istotne w określonych warunkach inwestycji. Koszty inwestycji mogą być porównywalne w zależności od wymaganej wielkości urządzeń i stopnia rozbudowy istniejącego układu basenu i źródła ciepła.
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru urządzenia – pompy ciepła wody basenowej lub kolektorów słonecznych, będzie dostępne miejsce dla ich zabudowy. Zaletą pompy ciepła Hewalex PCWB są minimalne wymagania co do miejsca jej zabudowy.
*Pompa ciepła wody basenowej *
- Wysoki stopień wykorzystania urządzenia i niezależność od nasłonecznienia
- Wysoki komfort – zapewnienie wymaganej temperatury wody basenowej w wymaganym czasie pracy
- Bardzo mała powierzchnia zabudowy urządzenia
- Bezpośrednie podłączenie wody basenowej (bez dodatkowego wymiennika ciepła)
- Łatwy montaż i demontaż dla przechowania urządzenia po sezonie pracy
Kolektory słoneczne
- Minimalne zużycie energii elektrycznej i najniższy koszt wytworzenia ciepła
- Możliwość całorocznej pracy i wykorzystania do innych potrzeb cieplnych budynku, np. wspomagania ogrzewania w sezonie grzewczym
- Niskie koszty serwisowe i długie okresy gwarancyjne (kolektory Hewalex do 11 lat)
Gwarancja i serwis urządzeń
Urządzenia oferowane przez producentów i dostawców z branży OZE powinny być obejmowane gwarancją nadawaną bezpośrednio przez nich. Warto sprawdzić staż firmy, a także pozycję rynkową i doświadczenie, a przede wszystkim zakres opieki serwisowej. Większość takich urządzeń jak pompy ciepła wody basenowej obejmowane są podstawowym 2-letnim okresem gwarancji. Pompy ciepła Hewalex PCWB oferowane w zakresie mocy od 4,5 do 26 kW dzięki sprawdzonej konstrukcji i na bazie doświadczenia zebranego z kilkuset zastosowań w kraju, są oferowane z długą 4-letnią gwarancją. Przy tym są to urządzenia o szczególnie trwałej konstrukcji, przewidziane do długoletniej eksploatacji. Większość użytkowników pomp ciepła małej mocy potrafi samodzielnie przyłączać ją i odłączać od układu basenowego, w celu przechowania w pomieszczeniu przez okres zimowy.
Pompy ciepła Hewalex PCWB posiadają trwałą i niezawodną sprężarkę rotacyjną lub spiralną zależnie od mocy urządzenia, bezpośredni wymiennik ciepła i zarazem skraplacz wykonany ze specjalnej stali tytanowej oraz odporną na warunki zewnętrzne obudowę z tworzywa ABS. Sterownik cechuje się prostą intuicyjną obsługą.