Trwa ładowanie...

Płyta czy ława fundamentowa? Porównujemy koszty dla budujących dom

Solidny fundament stanowi podstawę każdego domu i decyduje o jego żywotności. Jeszcze kilka lat temu dominowały tradycyjne ławy fundamentowe, dziś jednak coraz częściej decydujemy się na zastosowanie płyt fundamentowych. Przed dokonaniem wyboru warto poznać podstawowe wady i zalety obu rozwiązań. Nie bez znaczenia będzie też aspekt ekonomiczny.

Płyta czy ława fundamentowa? Porównujemy koszty dla budujących domŹródło: Shutterstock
d3ksud5
d3ksud5
Solidny fundament stanowi podstawę każdego domu i decyduje o jego żywotności. Jeszcze kilka lat temu dominowały tradycyjne ławy fundamentowe, dziś jednak coraz częściej decydujemy się na zastosowanie płyt fundamentowych. Przed dokonaniem wyboru warto poznać podstawowe wady i zalety obu rozwiązań. Nie bez znaczenia będzie też aspekt ekonomiczny.

Charakterystyka ław fundamentowych

Tradycyjnie ławy fundamentowe wylewa się bezpośrednio do gruntu bądź na deskowanie. Najczęściej wykorzystuje się beton klasy C12 lub C15. To sprawdzone rozwiązanie, chętnie stosowane podczas budowy domu. Wykorzystuje się je szczególnie na zwartym i suchym gruncie.

Wymiary ław fundamentowych nie zależą wyłącznie od obciążenia budynku. Równie ważne są warunki glebowe. Im podłoże będzie słabsze, tym rozmiary ławy - większe. W wyjątkowo trudnych warunkach glebowych trzeba zastosować dodatkowe poprzeczne zbrojenia, a tradycyjny beton zastąpić żelbetem. Dlatego też koszt wykonania jest w tym wypadku dość zróżnicowany. Pewną niedogodnością tego rozwiązania może być też aspekt osiadania budynku. Ławy nie mają tak dużej powierzchni jak płyta fundamentowa. Jeśli ich rozmiar będzie zbyt mały, a grunt grząski, pojawia się ryzyko nierównomiernego osiadania budynku.

Koszty wykonaniafundamentów w tradycyjnej technologii najłatwiej oszacować, korzystając z* kalkulatora fundamentów*. Dzięki temu w kilka chwil dowiesz się, jakich cen można się spodziewać przy wykonaniu fundamentu pod dany budynek.

d3ksud5

Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest powszechnie stosowana m.in. w Skandynawii i Japonii. Są to miejsca o bardzo trudnych warunkach glebowych, gdzie wykonanie ław fundamentowych byłoby zbyt ryzykowne. Płyta ma znacznie większą nośność i zapewnia równomierne osiadanie budynku w gruncie. Wiąże się to ze zwiększoną odpornością całego domu.

Wykonanie płyty jest stosunkowo proste. Na wyrównanym i utwardzonym podłożu umieszcza się warstwę drenażową, następnie montuje się izolację przeciwwilgociową oraz zbrojenie. Z izolacjiprzeciwwilgociowej można zrezygnować jedynie wtedy, gdy płyta będzie wykonana z wodoodpornego betonu. Jednak nie jest to polecane rozwiązanie (wodoodporny beton podniesie koszt wykonania fundamentu).

Na przygotowanym podłożu można już wykonać płytę fundamentową. Grubość typowej płyty przeznaczonej pod dom jednorodzinny waha się pomiędzy 18 a 35 cm (w zależności od masy budynku oraz rodzaju gruntu). Pamiętaj też, że w miejscach ścian nośnych należy wykonać dodatkowe zbrojenie.

Prace nad wykonaniem płyty przebiegają dość sprawnie. Nie potrzeba żadnych przerw technologicznych (tak jak w przypadku tradycyjnych ław). Dzięki temu można wykonać fundament w zaledwie kilka dni. Po upływie tygodnia od wylania płyty można rozpocząć pracę nad ścianami.

d3ksud5

Etapy i czas wykonania fundamentów

Wykonanie tradycyjnych ław fundamentowych obejmuje kilka etapów, których nie można pominąć. Są to:

 • Wykonanie wykopów
 • Wylanie ław
 • Stworzenie izolacji przeciwwilgociowej
 • Wykonanie ścian fundamentowych
 • Stworzenie izolacji przeciwwilgociowej na ścianach fundamentowych
 • Zasypanie wykopów

Prace związane z wykonaniem ław mogą być dość czasochłonne, a pełne związanie się betonu następuje po upływie miesiąca. W wyjątkowo sprzyjających warunkach można rozpocząć następny etap prac po upływie dwóch tygodni od wylania ławy.

d3ksud5

Tymczasem prace związane z wykonaniem płyt fundamentowych obejmują:

 • Usunięcie humusu
 • Wykonanie warstwy drenażowo-podkładowej.
 • Wykonanie płyty
 • Ułożenie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej
 • Wykonanie ewentualnej instalacji grzewczej

Nie trzeba poświęcać czasu na wykopy ani późniejsze zasypywanie fundamentów (co wpływa na obniżenie kosztów). Po upływie tygodnia od wylania płyty można przystąpić do kolejnych prac.

d3ksud5

Które rozwiązanie jest tańsze?

Wszystko mogłoby wskazywać na fakt, że wykonanie płyty fundamentowej jest znacznie tańsze niż stworzenie tradycyjnej ławy. Nie musi to być jednak prawda. Wszystko zależy od założeń projektowych oraz rodzaju gruntu. Pamiętaj, że tradycyjna ława fundamentowa wylewana na stabilnym i suchym gruncie nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla budżetu całej inwestycji.

Załóżmy, że dolna kondygnacja budynku ma powierzchnię 100 m2. Najniższy koszt wykonania ław (na stabilnym i suchym gruncie) wyniesie przynajmniej 12 900 zł. Wynajęcie droższej ekipy oraz zakup materiałów ze średniej półki cenowej zwiększy wydatki do ok. 14 450 zł. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że posadowienie ławy fundamentowej na podmokłym i grząskim gruncie będzie znacznie wyższym wydatkiem. Ostateczna cena może przekroczyć 16 500 zł. Górna granica cenowa jest trudna do określenia ze względu na różnorodność prac związanych z przygotowaniem podłoża i wykonaniem wykopów.

Koszt wykonania płyty fundamentowej może być bardzo zbliżony. Ostateczna cena zależy od rodzaju stali użytej do zbrojenia oraz od grubości płyty. W założeniach uwzględniamy wykonie standardowej płyty o grubości ok. 20 cm. Zakładamy, że podłoże jest stabilne i suche. Wykonanie płyty pod budynek o powierzchni 100 m2 zamknie się w kwocie ok. 12 000 zł (przy zastosowaniu materiałów ze średniej półki cenowej oraz zatrudnieniu sprawdzonej ekipy).

d3ksud5

Korzystna kalkulacja zmienia się w przypadku wilgotnych i grząskich gruntów. W tym wypadku trzeba zastosować grubszą płytę, która zapewni równomierne osiadanie budynku. Nie bez znaczenia będzie także ewentualne obniżenie poziomu wody gruntowej. Zakładamy, że płyta ma grubość 30 cm i usadawiamy ją na typowym podłożu wysadzinowym. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie od 15 000 do nawet 22 000 zł. Widać zatem, że cena płyty fundamentowej może być wyższa niż koszt wykonania tradycyjnej ławy.

Dodatkowo olbrzymi wpływ na koszty fundamentów ma wybór wykonawcy. Decyzja o zatrudnieniu niedoświadczonej firmy może skutkować błędami konstrukcyjnymi i kosztownymi poprawkami, z kolei wybór sprawdzonej firmy budowlanej oznacza zwykle potężne koszty. Warto więc skorzystać z usług, takich jak Szukaj Wykonawcy. Wystarczy wypełnić formularz i zaczekać na oferty od firm.

Co wybrać - ławę czy płytę fundamentową?

Najpierw warto zaznajomić się ze specyfiką gruntu oraz najważniejszymi założeniami projektowymi. Ostateczna decyzja o wyborze fundamentu powinna być skonsultowana z doświadczonym fachowcem. Wiele osób uważa, że koszt wykonania płyty fundamentowej będzie niższy niż w przypadku tradycyjnej ławy. Jednak nie zawsze jest to prawda. Warto wykonać własną wycenę opartą na warunkach glebowych i projekcie budynku. Dopiero takie działanie wskaże realną skalę wydatków. Pamiętaj też, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem wyboru. Istotny może być też czas wykonania fundamentów oraz ich właściwości nośne. Nowoczesne płyty warto stosować w szczególnie trudnych warunkach, w których fundament musi odznaczać się dużą nośnością. Płyta fundamentowa dobrze sprawdza się na podłożach grząskich i może od razu stanowić podłogę pierwszej kondygnacji. Umiejętny montaż instalacji oraz systemu grzewczego sprawi, że powyższe rozwiązanie może stać się bardzo wygodne.

d3ksud5

Ponadto płyta sprawdza się szczególnie dobrze w domach pasywnych. Nowoczesne technologie wykorzystywane w budowie fundamentów płytowych eliminują wszystkie mostki termiczne, które mogłyby przepuszczać zimno z podłoża. Dzięki temu dolna kondygnacja jest optymalnie zabezpieczona, co pozwala na późniejsze ograniczenie kosztów grzewczych.

d3ksud5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ksud5