Trwa ładowanie...
d3cgxpl

Pleśń i grzyby w domu. Jak się ich pozbyć?

Pleśń i grzyby na ścianach stanowią zagrożenie dla zdrowia - to oznaka, że w domu dzieje się coś niepokojącego. Problem narasta jesienią i zimą, gdy wilgotność w pomieszczeniach jest znacznie wyższa, a wentylacja okazuje się niewydajna. Na pleśń i grzyby są jednak sprawdzone sposoby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Zbyt rzadkie wietrzenie mieszkania oraz wyższa temperatura powietrza w domu niż na zewnątrz sprzyja gromadzeniu się wilgoci. To otwiera drogę pleśniom i grzybom.
Zbyt rzadkie wietrzenie mieszkania oraz wyższa temperatura powietrza w domu niż na zewnątrz sprzyja gromadzeniu się wilgoci. To otwiera drogę pleśniom i grzybom. (shutterstock)
d3cgxpl

Szkodliwość dla zdrowia

Pleśń i grzyb na ścianie nie są na ogół przyczyną grzybicy u ludzi, mogą jednak rodzić wiele innych dolegliwości. Za ich sprawą w powietrzu krążą bowiem zarodniki i toksyny, które atakują układ oddechowy i odpornościowy. Mogą one doprowadzić do zapalenia zatok, oskrzeli i płuc, a także astmy i alergii. Trując organizm, wywołują bóle głowy, senność rozdrażnienie i wpływają na zmniejszenie koncentracji. Odkryto, że zaburzają przemianę materii, prowadząc do otyłości. Obwinia się je nawet za dysfunkcje nerek i zaburzenia hormonalne. Dlatego nie wolno lekceważyć najmniejszych oznak bytowania pleśni czy grzyba w domu!

d3cgxpl

Zobacz koniecznie: Genialny sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Zaoszczędzisz krocie!

Newralgiczne miejsca

Pleśń lub grzyb na ścianie żywią się substancjami mineralnymi zawartymi w materiałach budowlanych. Tynk i drewno są najbardziej podatne na ich działanie. Oba pasożyty często pojawiają się w duecie, z czego najwięcej szkód wyrządzają grzyby. Ich stopniowe wnikanie w materiał powoduje nie tylko przebarwienia czy pękanie, lecz także łuszczenie farby, odchodzenie tapet, a w przypadku tynku – odspajanie od muru. Głębokie wżery mogą nawet niszczyć spoiny między cegłami. Najbardziej zagrożone jest drewno. Jeśli pozostawilibyśmy je na pastwę grzybów, w szybkim tempie zniszczeniu uległaby jego struktura, a nawet doszłoby do gnicia. Dlatego szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy grzyby zaatakują elementy konstrukcyjne w domu – filary albo belki stropowe, które w wyniku działania pasożyta mogą stracić swą nośność.

d3cgxpl

Rodzaje zagrożeń

Nim zaczniesz odgrzybianie, sprawdź, z czym masz do czynienia. Aby pojawiła się pleśń, wystarczy tylko trochę wilgoci i ciepła (powyżej 20°C). W sprzyjających warunkach, a szczególnie przy słabej cyrkulacji powietrza, rozwija się ona w błyskawicznym tempie. Porasta jednak powierzchnię ścian czy sufitów tylko z zewnątrz. Objawia się to czarnymi, brązowymi, a niekiedy zielonkawymi czy żółtymi plamami tworzącymi skupiska. Grzyby w przeciwieństwie do pleśni wnikają natomiast w materiał i niszczą go także od wewnątrz. Rozrastają się jak pajęczyna, tworząc watowatą narośl. Mogą przedostać się do domu wraz z zakażonym drewnem budowlanym czy ziemią. Gdy napotkają na sprzyjające okoliczności, zaczynają się namnażać.

Metody zwalczania

Jeśli grzyby wniknęły głęboko w ścianę, ich zarodniki mogą jednocześnie rozwijać się nawet w promieniu metra od zarażonego miejsca! Dlatego tak istotne jest, by usunąć nie tylko ognisko zapalne, lecz także zabezpieczyć przestrzeń wokół niego. Pierwszym etapem odgrzybiania jest sprawdzenie podłoża. Jeśli podczas ostukiwania ściany usłyszysz głuchy odgłos, oznacza to, że tynk oderwał się od murów, a zatem konieczne jest jego skucie i położenie nowego, po uprzednim zabezpieczeniu danego miejsca preparatem pleśnio- i grzybobójczym.

(fot. shutterstock)

W mniej skrajnych przypadkach wystarczy powierzchniowe, mechaniczne usunięcie pleśni czy grzyba na ścianie i zastosowanie środków, które zniszczą ich pozostałości i zarodniki. Jeśli chodzi o pleśń, trzeba tylko pozbyć się wykwitów, mając jednak do czynienia z grzybami, preparatem do odgrzybiania trzeba potraktować również powierzchnię wokół. Podczas nakładania grzybobójczych substancji należy zachować szczególne środki ostrożności – najlepiej robić to w maseczce, okularach ochronnych i rękawiczkach, bo nie są obojętne dla zdrowia. Powierzchnię po odgrzybieniu lub usunięciu pleśni najlepiej pomalować farbą przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych. Może ona zawierać np. drobinki srebra o właściwościach biobójczych.

d3cgxpl

Ważna profilaktyka

Jeśli w twoim domu pojawiały się już kiedyś pleśń i grzyb na ścianie, zadbaj o to, by nie powtórzyło się to więcej. Nieproszeni goście lubią nie tylko stare domy, lecz także mieszkania w nowym budownictwie. Jeśli poczujesz zapach stęchlizny lub stwierdzisz, że ściana w dotyku jest lekko wilgotna, nie czekaj! Przede wszystkim zatroszcz się o prawidłową wentylację pomieszczenia i jego wietrzenie. Daj też murom pooddychać. Nie dosuwaj mebli do samej ściany, pozostaw między nimi nieco przestrzeni. Niezbyt tanim, ale skutecznym rozwiązaniem jest też urządzenie służące do skraplania nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli zauważysz niewielkie plamki czy nalot na ścianie, dokładnie wyszoruj te miejsca gąbką lub szczoteczką nasączoną roztworem sody oczyszczonej czy chlorowego wybielacza albo specjalnym, gotowym preparatem. Dzięki temu być może zapobiegniesz rozwojowi pleśni czy grzyba na ścianie.

d3cgxpl

Podziel się opinią

Share

d3cgxpl

d3cgxpl