Trwa ładowanie...

Płaski dach to tańszy dom. Nawet o 20 proc.

Domy o płaskich dachach są nie tylko tańsze w budowie, ale również później – w eksploatacji. Łatwiej je też zamienić na ekologiczne i inteligentne. Nic dziwnego, że znów są modne.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Płaski dach to tańszy dom. Nawet o 20 proc.Źródło: Shutterstock.com
d2dshyv
d2dshyv

– Nie wszyscy, decydując się na budowę własnego domu, zdają sobie sprawę, jak istotny dla budżetu jest wybór typu dachu. A różnica może sięgnąć nawet 20 proc. – mówi Tomasz Skrobun z Estimatin, internetowego narzędzia służącego do wyceny budowy domu.

Jak zmienia się cena w zależności od dachu

Popatrzmy na kalkulację, która pokazuje zmianę ceny w zależności od wybranego dachu. Za podstawę wyliczeń posłużył typowy polski dom jednorodzinny:
- dwukondygnacyjny,
- o powierzchni całkowitej 200 mkw. (powierzchnia zabudowy 100 mkw.),
- bez poddasza użytkowego, podpiwniczenia ani garażu.

Wzięliśmy pod uwagę 7 różnych typów dachów: płaski z wykończeniem bitumicznym oraz dwuspadowy o nachyleniu 25°, 45° i 51° pokrytego papą lub dachówką ceramiczną.

d2dshyv

Koszt budowy domu o tych parametrach z dachem płaskim wynosi 415 tys. zł. Zmiana dachu na spadzisty, nawet o niewielkim nachyleniu 25°, powoduje wzrost kosztów o 40 tys. zł. Im bardziej nachylamy dach, tym bardziej rosną koszty. Dom z typowym dachem, czyli o nachyleniu 45°, to koszt 470 tys. zł przy wykorzystaniu pokrycia bitumicznego i do 483 tys. zł z dachówką ceramiczną. 51° to już 492 tys. zł, czyli o prawie 20 proc. więcej niż w przypadku płaskiego dachu. Warto wiedzieć takie rzeczy, kiedy wybiera się projekt.

Taniej nie tylko na początku

– Dachy płaskie są tańsze przede wszystkim dlatego, że zużywa się przy ich budowie mniej materiałów, mają po prostu mniejszą powierzchnię. Cena naturalnie rośnie, jeżeli zastosujemy rozwiązania bardziej zaawansowane technologicznie, proekologiczne. Ale dzięki nim z kolei możemy obniżyć późniejsze koszty utrzymania budynku – zaoszczędzić na energii. Zatem i ekologia, i moda w architekturze sprzyjają płaskim dachom, dlatego sądzimy, że ich popularność będzie rosnąć – mówi Tomasz Skrobun.

Chodzi o to, że budynek o płaskim dachu łatwiej przekształcić w tzw. inteligentny i ekologiczny. Równa powierzchnia umożliwia stworzenie dodatkowej "zielonej" przestrzeni, która jednocześnie może służyć jako taras i zapewnia dodatkową izolację termiczną. Co więcej, w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych płaska powierzchnia pozwala na ustawienie optymalnej ekspozycji na światło słoneczne, co nie zawsze jest możliwe w przypadku dachu skośnego.

Koszt wybudowania piętrowego domu jednorodzinnego o powierzchni 200 m2

Płaski dach kryty papą – 415 454,39 zł
Dwuspadowy o nachyleniu 25° kryty papą – 455 370,45 zł
Dwuspadowy o nachyleniu 25° kryty dachówką – 465 381,43 zł
Dwuspadowy o nachyleniu 45° kryty papą – 470 580,59 zł
Dwuspadowy o nachyleniu 45° kryty dachówką – 483 395,43 zł
Dwuspadowy o nachyleniu 51° kryty papą – 481 198,30 zł
Dwuspadowy o nachyleniu 51° kryty dachówką – 492 796,42 zł

d2dshyv

Dane: Estimatin.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2dshyv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dshyv