Planujesz w domu czy mieszkaniu mały remont? To na pewno będzie potrzebne
Skrzynka z podstawowymi narzędziami zawsze może się przydać. Droższe i specjalistyczne można dodawać stopniowo, w miarę potrzeb.
25.01.2018 16:36
Zestaw startowy
W każdym domu zdarzają się czasem drobne, ale dokuczliwe awarie. Takie, które łatwo naprawić w kilka minut, jeśli tylko pod ręką jest odpowiednie narzędzie. Zestaw najważniejszych "pomocników" da się zmieścić w jednej szufladzie albo pudełku. Jego podstawę stanowić powinny narzędzia ręczne, niekoniecznie z najwyższej półki, ale solidne. Te najtańsze, wykonane ze stopów niskiej jakości, albo źle zahartowane mogą zawieść w kluczowym momencie. Porządne mogą natomiast służyć latami, czasem przechodząc z pokolenia na pokolenie.
Do najczęściej używanych narzędzi należy wkrętak (śrubokręt). Warto kupić wielofunkcyjny, z zestawem wymiennych końcówek, tzw. bitów. Zajmie mniej miejsca niż komplet wkrętaków płaskich i krzyżakowych. Równie przydatny jest klucz nastawny, umożliwiający odkręcanie lub dokręcanie śrub i nakrętek różnej wielkości.
Niezastąpione są również szczypce uniwersalne, nazywane powszechnie kombinerkami. Można nimi przytrzymać czy ścisnąć drobny element, wyciągnąć gwóźdź, przeciąć drut albo przewód. W nawet najbardziej skromnym zestawie nie powinno zabraknąć młotka, zwijanej miarki, poziomicy oraz nożyka, najlepiej tapicerskiego z wymiennymi ostrzami.
Narzędzia dla majsterkowicza
Najprostszy zestaw wystarczy, gdy trzeba wymienić wężyk pod zlewem, zawiesić obrazek czy dokręcić poluzowany uchwyt w szafce. Żeby nieco rozszerzyć możliwości domowego warsztatu, warto wzbogacić go o pozostałe podstawowe narzędzia. Z wielu rodzajów pił na początek wybrać można np. model "trzy w jednym" z uchwytem i wymiennymi ostrzami; albo włośnicową, umożliwiającą precyzyjne cięcie różnych materiałów. Do utrzymywania przecinanej deski najlepsze jest imadło, ale żeby je przykręcić, potrzeba stołu warsztatowego. W małym mieszkaniu muszą wystarczyć tanie i poręczne ściski stolarskie. Do szlifowania i wygładzania powierzchni służą tarniki i pilniki. Mogą być uzupełnione, a w niektórych sytuacjach nawet zastąpione zestawem papierów ściernych o różnej gradacji. Pojedyncze arkusze kosztują grosze, zajmują mało miejsca i niewiele ważą, powinno się dla nich znaleźć miejsce w każdym domu.
Narzędzia warto przechowywać w specjalnej skrzynce wyposażonej w uchwyt do wygodnego przenoszenia oraz organizery, przegródki i zamykane pojemniki na drobne elementy. Dobrze, jeśli znajdzie się w niej także latarka, centymetr krawiecki i metrówka. Zestaw można wzbogacić o pistolet do klejenia na gorąco, komplet kluczy imbusowych, a także rolkę srebrnej taśmy klejącej „supermocnej” i przydatnej do wszelkich prowizorycznych napraw.
Remont w mieszkaniu
Gdy planowane są większe prace remontowe, zestaw narzędzi trzeba rozbudować. O co? To zależy, jaki charakter ma remont. Do napraw hydraulicznych niezbędny będzie klucz nastawny do rur, tzw. żabka, spirala kanalizacyjna do przepychania, pistolet do silikonu, zestaw uszczelek i taśm, a w bardziej ambitnej wersji także obcinak do rur. Naprawy instalacji elektrycznych lepiej zostawić specjalistom z uprawnieniami i odpowiednim doświadczeniem, do drobniejszych prac przydatne będą próbnik do sprawdzania napięcia, szczypce i wkrętaki z wąskimi końcówkami.
Przed malowaniem zgromadzić trzeba pędzle płaskie i okrągłe, wałki, kuwetę na farbę. Stolarz-amator potrzebuje m.in. różnych pił do drewna, struga z wymiennymi nożami, dłut, opalarki.
W warsztacie zaawansowanego majsterkowicza uniwersalne narzędzia nie wystarczą, oprócz klucza nastawnego przyda się zestaw kluczy płaskich i oczkowych.
Moc elektronarzędzi
Choć prawie wszystkie domowe naprawy da się wykonać ręcznymi narzędziami, nowoczesny sprzęt ułatwia i przyspiesza pracę. Najważniejsza i potrzebna w każdym warsztacie jest wiertarka z kompletem wierteł do drewna, metalu i betonu. Choć w sprzedaży są wyroby kosztujące zaledwie kilkadziesiąt złotych, opłaca się kupić model nieco droższy, z odpowiednio mocnym silnikiem i trwałymi częściami. Nie warto popadać także w drugą skrajność. W domowych warunkach trudno w pełni wykorzystać możliwości profesjonalnych wiertarek, przy tym wiele z nich ze względu na solidną budowę ma spory ciężar. Na pewno jednak nie opłaca się oszczędzać na wiertłach, nawet używanych niezbyt często.
Przydatnym i chętnie kupowanym narzędziem jest też akumulatorowa wkrętarka. Kupno szlifierki kątowej, młota udarowego, pilarki czy wyrzynarki warto rozważyć. Jeśli sprzęt potrzebny jest raz na kilka lat, bardziej opłacalnym wyjściem może być skorzystanie z wypożyczalni. Bywa jednak, że hobby czy praca uzasadniają taki zakup. Zbiór narzędzi w naturalny sposób rośnie przez lata, odpowiadając potrzebom użytkownika.