Planujemy remont domu. Poradnik remontowy
Choć perspektywa remontu domu może przytłaczać, w rzeczywistości okazuje się, że jeśli dobrze przygotujesz kolejność prac oraz znajdziesz odpowiednią ekipę remontową, da się go okiełznać. Rozsądnie zaplanowane działania pozwolą zminimalizować ryzyko trudnych do przezwyciężenia niespodzianek, dzięki czemu remont przebiegnie spokojnie, bez nerwów. Pomagamy zaplanować remont domu i mieszkania.
Raz na jakiś czas w każdym domu remont okazuje się koniecznością. Zanim przystąpisz do akcji i zaczniesz kupować farby, zweryfikuj, które z prac są konieczne do przeprowadzenia, chyba że sytuacja jednoznacznie wskazuje na potrzebę generalnego remontu.
27.07.2016 10:16
Harmonogram prac remontowych
Plan, według którego mają przebiegać prace, pozwoli ci lepiej zorganizować remont oraz przeanalizować wydatki. Ważne, byś przed jego sporządzeniem wiedział, jaka jest logiczna, pod względem technicznym, kolejność działań.
Patrząc globalnie, remont zewnętrzny należy rozpocząć od naprawy izolacji i osuszania budynku. Następnie kolej na dach, fundamenty i ewentualną dobudowę. Kolejna rzecz to naprawa tarasów, balkonów, wymiana drzwi zewnętrznych i okien. Na koniec pozostają ocieplenie oraz elewacja.
Przystępując do remontu wewnętrznego, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy konieczne będą zmiany w najgłębszej warstwie budynku, czyli w instalacjach. Jeśli należy wymienić stare rury czy kable elektryczne, od nich będzie trzeba zacząć, a w rzeczywistości od rozbiórki ścian i podłóg w okolicach ich przebiegu. To także czas na przesuwanie lub usuwanie ścian.
Kolejny etap to odświeżanie parapetów, podłóg, ewentualny montaż ogrzewania podłogowego, równanie ścian, sufitów, podłóg oraz remont schodów. Później przychodzi czas na wymianę drzwi wewnętrznych oraz okładzin ścian i podłóg. Malowanie i tapetowanie będą następne w kolejności. Potem możesz zaplanować lakierowanie oraz olejowanie podłóg drewnianych lub układanie wykładzin. Następnie montaż armatury, grzejników i innych elementów natynkowych i to, co najprzyjemniejsze - wystrój wnętrza.
Formalności remontowe
Jeśli remont wymaga zgłoszenia, a większość tego typu prac należy zgłosić w urzędzie miasta lub starostwie, ewentualnie spółdzielni, warto to zrobić na etapie początkowego planowania. Nie trzeba zgłaszać drobnych renowacji, jak malowanie ścian, wymiana sprzętów w łazience czy kuchni.
Poważniejsze prace, takie jak zmiana konstrukcji dachu czy wyburzenie ściany nośnej, będą wymagały nie tyle zgłoszenia, ile pozwolenia. W oczekiwaniu na reakcję na twoje pismo poszukaj ekipy remontowej. Wybór dobrych specjalistów jest sprawą bardzo ważną i - jak wiadomo - połową sukcesu remontowego.
Wybór ekipy remontowej
Najlepiej bazować na poleconych i sprawdzonych pracownikach - ekipie remontowej złożonej z różnych specjalistów, oferującej kompleksowe usługi. Jeśli nie znajdziesz nikogo godnego polecenia, pozostaje wybór oferty z ogłoszenia. Należy wówczas sprawdzić, czy firma remontowa jest zarejestrowana i czy nie krążą o niej niepochlebne opinie w Internecie. W takiej sytuacji dobrze jest bazować na kilku niezależnych specjalistach, masz wtedy większe szanse na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, na różnych etapach prac.
Najdrożsi i najtańsi wykonawcy raczej dobrze nie wróżą, tak samo jak jedno- lub kilkunastoosobowe zespoły. Dobrze jest wybrać ekipę ze środka skali. Przed konkretnymi ustaleniami warto sporządzić, oprócz harmonogramu, terminarz każdego z działań oraz cennik ustalony z kierownikiem ekipy remontowej. Następnie należy koniecznie spisać umowę. Wzory umów znajdziesz w Internecie.
Budżet remontowy
Remont domu to kosztowne przedsięwzięcie, jednak nie warto na nim oszczędzać, choćby przez odkładanie części prac na później. Jeżeli wymagają one tak samo dużej ingerencji, przyniesie to w efekcie stratę. Odwlec można drobne, kosmetyczne naprawy, jednak jeśli zdecydowałeś się zrobić w domu rewolucję, to zrób całkowitą.
Często też wydaje nam się, że wybierając najtańsze produkty, najłatwiej jest zaoszczędzić. Jest tak w istocie, ale tylko na etapie zakupu. Słabej jakości chemia budowlana czy sprzęty zemszczą się w przyszłości - zmuszą do ponownego zakupu i wymiany po krótkim okresie eksploatacji.
Najczęściej nie decydujemy się na identyczny produktu, lecz droższy, solidniejszy, czyli cena w efekcie wzrasta w dwójnasób. Weryfikując koszty z harmonogramu, warto dodać jeszcze zapas na nieprzewidziane wydatki, jakie mogą powstać w trakcie odkrywania niewidocznych na co dzień zaniedbań.
Gdy remont domu będzie ostatecznie przemyślany, pozostaje tylko uzbroić się w optymizm i odważnie rozpocząć prace. Efekt będzie wspaniałą nagrodą. Kiedy najlepiej planować remont domu?
Remont domu warto zaplanować wcześniej i z wyprzedzeniem szukać wykonawcy, ponieważ o dobre ekipy nie jest łatwo. Chcąc przeprowadzić remont latem, zacznij szukać firmy remontowej zimą. Nie powinno być natomiast problemu z wynajęciem ekipy na sezon zimowy.
Eksperci radzą, by do remontów zatrudniać wykonawców specjalizujących się w konkretnym segmencie rynku. Należy unikać firm, które oferują kompleksowe usługi (od parkietu i wstawiania okien po położenie glazury czy terakoty), czyli podejmujących się wszystkich prac, na jakie panuje aktualnie zapotrzebowanie. Zatrudniając kilka ekip o wąskiej specjalizacji, możesz liczyć na dokładniejsze wykonanie robót, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki.
Na koniec ważna rada. Na wykonawcach nie warto oszczędzać. Najlepsi fachowcy znają swoją wartość i nie są najtańsi.
Jeżeli w najbliższym czasie planujesz remont i chcesz zaoszczędzić już na etapie wyboru ekipy remontowej lub materiałów - wypełnij krótki formularz i nawiąż kontakt z firmami remontowymi.