Trwa ładowanie...
d2v24zg
piwonia drzewiasta

Piwonia drzewiasta – gdzie i jak sadzić? Jak pielęgnować peonie?

Peonie, zwane również piwoniami, to jedne z piękniejszych roślin ogrodowych, które zachwycają bujnymi i rozłożystymi kwiatami w przeróżnych kolorach: różowym, fioletowym, białym czy żółtym. Romantyczny wygląd rośliny i jej zjawiskowe ukwiecenie sprawiają, że piwonie coraz częściej można spotkać w polskich ogrodach. Zastanawiasz się nad posadzeniem peonii? Chcesz dowiedzieć się, gdzie najlepiej je sadzić i jak poprawnie pielęgnować? Przejdź do lektury poradnika!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piwonia drzewiasta jest jedną z najpiękniejszych roślin ogrodowych.
Piwonia drzewiasta jest jedną z najpiękniejszych roślin ogrodowych. (Materiały prasowe)
d2v24zg

Materiał Partnera: Homebook.pl

Piwonia drzewiasta – najważniejsze informacje

Piwonia drzewiasta i krzewiasta to tak naprawdę ta sama roślina. Pierwsze określenie wynika z procesu drewnienia łodyg, które po okresie kwitnienia zmieniają barwę na ciemnobrązową.

d2v24zg

Peonie mają chiński rodowód – pierwsze krzewy zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie ubiegłego tysiąclecia. Przeszły drogę z japońskich pałaców do francuskich i angielskich rezydencji, a dziś – stanowią ozdobę kameralnych ogródków przy domach.

"Piwonie krzewiaste to dość wysokie i rozłożyste rośliny – mogą osiągać nawet 2 metry wysokości, jednocześnie rozrastając się wszerz – mówi Sandra Kotarska z portalu Homebook.pl – Ich największą dekoracją są ogromne i przy tym pełne powabu kwiaty, których średnica może wynosić nawet 20 cm".

Czas kwitnienia piwonii przypada na przełom maja i czerwca. Świetnie wpisują się w estetykę ogrodów japońskich, a także pasują do stylu prowansalskiego, klasycznego czy romantycznego.

Gdzie sadzić piwonie? Wymagania rośliny

Piwonie krzewiaste potrzebują słonecznego stanowiska w ogrodzie, gdzie nie będą narażone na silne podmuchy wiatru. Ze względu na dekoracyjne kwitnienie dobrze jest posadzić je w miejscu, gdzie będą pełnić funkcję reprezentatywną – stąd najczęściej piwonie umieszcza się przy płotach, podjazdach, ścieżkach czy nieopodal altan lub jako element większej kwiatowej aranżacji.

d2v24zg

Ponadto peonie wymagają żyznego, przepuszczalnego podłoża o obojętnym odczynie pH. Piwonie potrzebują dobrego drenażu ziemi oraz regularnego nawożenia.

Jak i kiedy sadzić piwonie?

Sadzenie piwonii drzewiastej przypada wczesną jesienią – sadzonki umieszcza się w ziemi w okolicach września.

Wybieramy odpowiednie miejsce w ogrodzie (o wymaganiach rośliny pisaliśmy we wcześniejszych akapitach) i wykopujemy dół na około pół metra. Dobrze jest wymienić glebę na mieszankę kompostową (odkwaszoną) lub uniwersalny substrat torfowy z dodatkiem nawozu. Sadzonkę umieszczamy w dole i przysypujemy. Pąki sadzonki powinny wystawać ponad ziemię na parę centymetrów. Miejsce sadzenia obficie podlewamy.

d2v24zg

Wskazówka: jeśli planujemy posadzenie kilku sadzonek, należy zachować odpowiedni odstęp (minimum pół metra), aby piwonie miały dostateczną ilość miejsca na rozrost.

  Materiały prasowe

Pielęgnacja peonii oraz zimowanie

Powszechnie uważa się, że uprawa piwonii drzewiastej należy do dość trudnych – roślina jest dość wymagająca i wrażliwa.

d2v24zg

Piwonie potrzebują stale wilgotnego podłoża, jednak należy uważać, aby nie przelać rośliny. Peonie podlewamy systematycznie (ok. raz na tydzień) niewielką ilością wody. Wiosną rozpoczynamy nawożenie, które pobudzi roślinę do wzrostu. W trakcie upałów glebę dobrze jest przykryć ściółką, która zabezpieczy ziemię przed wysychaniem.

Roślina jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, dlatego okres zimy stanowi dla piwonii prawdziwe wyzwanie. Krzew należy zabezpieczyć już w październiku za pomocą kory, słomy czy agrowłókniny okryciowej.

  Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

d2v24zg

Podziel się opinią

Share

d2v24zg

d2v24zg