Pies i kot w domu
Jak przygotować dom, w którym będzie mieszkał czworonożny przyjaciel rodziny? Warto o tym pomyśleć, zanim pies czy kot się wprowadzi. Odpowiednio zaplanowane i urządzone wnętrza pomogą ci się ustrzec przed problemami w przyszłości.
06.07.2015 12:18
Jak przygotować dom, w którym będzie mieszkał czworonożny przyjaciel rodziny? Warto o tym pomyśleć, zanim pies czy kot się wprowadzi. Odpowiednio zaplanowane i urządzone wnętrza pomogą ci się ustrzec przed problemami w przyszłości.
W coraz większej liczbie domów zwierzęta są traktowane jak pełnoprawni domownicy. Wymaga to odpowiedniego zaplanowania wnętrz, by czuli się w nich komfortowo zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Przyda ci się nie tylko ogólna wiedza, ale także znajomość przyzwyczajeń i charakteru pupila. Umiejętnie je wykorzystując, unikniesz zniszczeń w domu. Informacje te powinny zostać wykorzystane zarówno podczas planowania budowy domu, zakupu nowej nieruchomości, jak i remontu mieszkania. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i czego unikać, gdy jednym z domowników jest zwierzak.
– Przede wszystkim należy pamiętać, że zwierzę, choć pod ludzką opieką, dalej jest zwierzęciem i gdy znajdzie elementy czy przedmioty, które będą je nadmiernie rozpraszać, może to skutkować albo ich zniszczeniem, albo w przypadku rzeczy większych - krzywdą czworonożnego przyjaciela – zauważa Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. Dlatego warto tak przystosować dom, by zminimalizować ryzyko tego typu zdarzeń.
Dobierz odpowiednie materiały
Kupując czy remontując mieszkanie, mamy wpływ na to, jakimi materiałami będzie wykończone. Jeżeli jesteś właścicielem zwierzaka, zwróć uwagę przede wszystkim na powierzchnię podłogi. Zwykły lakierowany parkiet jest podatny na zarysowania. – W przypadku zwierzęcia z pazurami lepiej sprawdzi się podłoga olejowana, której powierzchnia jest trwalsza, a ewentualne uszkodzenia sprawią wrażenie naturalnych. Wystarczy raz do roku zakonserwować ją odpowiednim preparatem i będzie służyć długo – zauważa Anna Sadowska. – Inne rozwiązanie to pokrycie posadzki gresem. Jest on bardzo odporny na zniszczenia, ale nie każdemu się podoba – dodaje ekspertka.
W domu z czworonożnym przyjacielem lepiej również unikać nadmiaru zamykanych drzwi. Zwierzę może bowiem próbować się dostać do pomieszczenia i jeśli będzie to robiło często, prawdopodobnie prędzej czy później zniszczy drzwi. Lepszym rozwiązaniem będzie otwarta przestrzeń.
Mieszkanie dla każdego
Gdy chcesz dzielić mieszkanie z pupilem, musisz też zwrócić uwagę na meble i inne elementy wyposażenia. Po pierwsze, aranżacja wnętrza powinna uwzględniać potrzeby zwierzęcia, należy więc pamiętać o przygotowaniu legowiska i miejsca do jedzenia. W przypadku kota uwzględnij też kuwetę. Optymalne miejsce odpoczynku zwierzęcia da mu komfort snu, a jednocześnie pozwoli na obserwację innych domowników.
– Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy domownikami i musimy wyznaczać granice podopiecznym – zaznacza Anna Sadowska. Nie można pozwalać na chroniczne zniszczenia w mieszkaniu, dlatego zalecana jest ostrożność przy doborze materiałów wykończeniowych oraz planowaniu ustawienia poszczególnych elementów wnętrza. – Na rynku są dostępne na przykład meble tapicerowane wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia czy pazury – podpowiada Anna Sadowska.
Ciekawskie zwierzę może zaglądać do szafek czy szuflad. Aby tego uniknąć, warto zamontować specjalne blokady. Przy doborze dodatków należy uwzględnić ryzyko drażnienia przez nie zwierzęcia. „Prowokujące” mogą być zasłony z frędzlami, wiszące lampy itp. Skory do zabawy czworonóg może je zniszczyć lub sam zrobić sobie krzywdę. W przypadku kota należy też pamiętać o oknie. Aby móc bezpiecznie je otwierać bez obawy, że po zobaczeniu gołębia kot wyskoczy, należy je z zewnątrz zabezpieczyć.
Marcin Krasoń, Home Broker
Anna Sadowska, urzadzamypodklucz.pl