Trwa ładowanie...
ycipk-4gnozf

Pieniążek - roślina, która robi furorę we wnętrzach

Zapomniana przez lata roślina doniczkowa w wielkim stylu wróciła do łask i do naszych domów. Pieniążek, bo o nim mowa, nie jest wcale tak łatwy do zdobycia, jak mogłoby się wydawać. Nazwa zobowiązuje, jednak ten skromny, a zarazem atrakcyjny kwiat zawdzięcza ją czemuś zupełnie innemu. Dlaczego pieniążek zdobył serca hodowców roślin doniczkowych?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pieniążek ma ponad 600 odmian, Anglicy nazywają go "chinese money plant"
Pieniążek ma ponad 600 odmian, Anglicy nazywają go "chinese money plant" (Shutterstock.com)
ycipk-4gnozf

Nietypowe liście

Pieniążek, czyli pilea peperomioides, zawdzięcza nazwę błyszczącym liściom kształtem przypominającym monety. Liście, zdobne w wyraźne unerwienie, wyrastają z brązowej łodygi, są grube i soczyście zielone. Pieniążek początkowo nie wygląda zbyt okazale, ale w miarę wzrostu zyskuje coraz ciekawszy kształt małego drzewka. Roślina czasem jest też określana jako "wystrzałowa". Jej nasiona, kiedy dojrzeją, wystrzeliwują w różne strony - i to na sporą odległość!

Uprawa pieniążka

Pilea nie ma dużych wymagań w kwestii uprawy i pielęgnacji, więc nie trzeba się bardzo starać, aby obsypała nas górą "monet". To roślina doniczkowa, która przyjmie się w każdym rodzaju ziemi i lubi lekko wilgotne podłoże. Dobrze znosi krótkie okresy przesuszenia, ale starajmy się zachować równowagę w podlewaniu. Możemy też spryskiwać liście wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza.

ycipk-4gnozf

Warunki dla zielonych monet

Pieniążek lubi rozproszone światło, nie stawiajmy go więc na parapecie w pełnym słońcu. Negatywnie na jego kondycję wpływa też ciepło buchające z kaloryfera. Nie należy również przesadzać w drugą stronę, by nie narazić rośliny na przebywanie w temperaturze poniżej 16 stopni – jej cenne liście mogą sczernieć i odpaść. Zimą pilea może stanowić ozdobę przeszklonej werandy lub oranżerii. Przyznajmy, z uprawą bez problemu dadzą sobie radę nawet bardzo niedoświadczeni lub leniwi posiadacze rośliny.

Jak rozmnożyć pieniążki?

Pileę rozmnażamy dzięki jej odrostom korzeniowym. Jest ich dużo i pojawiają się szybko, możemy więc podzielić się pieniążkowymi zasobami z sąsiadami czy znajomymi. Co ciekawe, sadzonek nie trzeba koniecznie wkładać do naczyń z wodą. Jeśli obficie podleje się ziemię, przyjmą się nawet bez tego. Pieniążek może być też rozmnażany z nasion, choć rozsadzanie wydaje się prostsze. Warto zaznaczyć, że w warunkach mieszkaniowych pilea kwitnie rzadko, a jej kwiaty nie są przesadnie dekoracyjne.

Pilea peperomioides – ciekawostki

Pieniążek jest dostępny w około 600 gatunkach i występuje na niemal wszystkich kontynentach. Choć na to nie wygląda, należy do rodziny pokrzywowatych. Pochodzi z terenów Chin i Wietnamu, ale opanowując cały świat, wszędzie spotykał się z uznaniem. Anglicy mówią na niego chinese money plant albo pancake plant. Norwegowie nazywają go rośliną misjonarzy, gdyż do Skandynawii trafił dzięki misjonarzom powracającym z Chin. Niektórzy hodowcy przekonują, że dobrze utrzymany pieniążek zapewni w domu również odpowiednią grubość portfela, na wszelki wypadek warto więc otoczyć roślinę troskliwą opieką.

ycipk-4gnozf
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4gnozf

ycipk-4gnozf
ycipk-4gnozf