Trwa ładowanie...
d3qcbza

Pielęgnacja trawnika przed zimą. Jak go zabezpieczyć przed mrozem?

Dlaczego tak ważna jest pielęgnacja trawnika jesienią? Dlatego że jego widok wczesną wiosną może nas niemile zaskoczyć: wyblakła trawa, ubytki w darni czy wręcz "łyse placki” oraz biały nalot grzybni – objawy pleśni śniegowej. Można tego uniknąć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden dzień pracy nad trawnikiem jesienią wystarczy, by odwdzięczył się wiosną
Jeden dzień pracy nad trawnikiem jesienią wystarczy, by odwdzięczył się wiosną (Shutterstock.com)
d3qcbza

Koszenie przed zimą

Ostatnie koszenie wbrew pozorom jest bardzo ważne. Musi zostać wykonane na około 4 cm długości trawy. Jeśli przytniesz ją zbyt krótko – narazisz na przemarznięcie korzeni. Natomiast przycięta zbyt wysoko będzie bardziej podatna na choroby grzybowe. Z reguły zabieg ten wykonuje się w drugiej połowie października, aczkolwiek ostateczny termin zależy w dużej mierze od warunków pogodowych.

d3qcbza

Aeracja

Aeracja jest zabiegiem mającym na celu napowietrzenie korzeni traw. Podczas tej operacji rozluźnia się glebę, zostaje usunięty filc i mech, które mogą powodować różne choroby trawy. Aerację wykonuje się przed grabieniem i ostatnim pokosem. Można także, zamiast aeratora mechanicznego, użyć płynnego. Są w nim dobroczynne mikroorganizmy, które regulują stosunki wodno-powietrzne. Przyśpieszają one rozkładanie się filcu – uschniętych resztek źdźbeł – oraz zapobiegają zbiciu się gleby.

Shutterstock.com

Nawożenie

Jesienią nawożenie różni się nieco od tego wykonywanego wiosną i latem. Mianowicie używa się nawozów, które nie powinny zawierać azotu. Pierwiastek ten pobudza rośliny do wzrostu i poważnie opóźnia ich zakończenie wegetacji. Ma to bardzo negatywny wpływ na wszystkie rośliny, gdyż przymrozek może je dość poważnie uszkodzić.
Teraz warto zastosować nawozy fosforowo-potasowe, które zwiększą odporność trawy na mróz. Nawozy jesienne ułatwiają i dobrze przygotowują rośliny na nadejście zimy. Nawożenie wykonuje się po koszeniu i zaraz po tym obficie podlewa trawnik.

Wapnowanie

Jeżeli w ciągu sezonu na murawie pojawiał się mech czy też skrzyp polny – warto zmierzyć pH gleby. Gdy odczyn będzie niższy od 6 lub 7, to znak, że ziemia jest kwaśna, a to ewidentnie sprzyja rozwojowi wyżej wymienionych chwastów. Zabieg wapnowania przeprowadza się w dwóch terminach: wczesną wiosną (luty, marzec) oraz jesienią – od połowy października do początku listopada. Jeżeli trawnik był nawożony, wapnowanie przeprowadza się dopiero kilka tygodni później.

Shutterstock.com

Grabienie liści

Zalegające na ziemi liście zacieniają trawnik, a co za tym idzie, zmniejsza się jego trwałość. Jeżeli je pozostawisz, odetną dostęp powietrza do darni, co spowoduje jej gnicie. W roli eliminatora świetnie sprawdzą się tzw. miotłograbie, które wyczesują liście dzięki szeroko rozstawionym zębom. Jeśli masz spory ogród i powierzchnia do zgrabienia od samego patrzenia przyprawia cię o zawrót głowy – spraw sobie odkurzacz do liści z workiem i funkcją rozdrabniania. Rozdrobnione mają dużo mniejszą objętość, a co za tym idzie – znacznie szybciej je przekompostujesz.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza