Qaqwqwrqw

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Pielęgnacja trawnika latem. Koszenie trawy to nie wszystko

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pielęgnacja trawnika latem. Koszenie trawy to nie wszystko
(Shutterstock)
Qaqwqwrqw

Zadbany trawnik na najpiękniejsza letnia ozdoba ogrodu. Jego pielęgnacja w gorące i suche dni wymaga jednak uważnej obserwacji trawy. W jaki sposób należy kosić trawnik i jak zadbać o niego w upalne lato? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiada architekt krajobrazu.

Po deszczowym końcu wiosny nastało upalne lato, które oferuje nam prawdziwie śródziemnomorskie temperatury. Dbanie o trawę w gorące i suche dni wymaga uważnej obserwacji świata roślinnego i dostosowania zabiegów pielęgnacyjnych do panującej sytuacji.

W jaki sposób należy zadbać o trawę w upalne lato i na co zwrócić szczególną uwagę, doradza Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.

Qaqwqwrqw

Grabienie trawnika i sprzątanie liści

Dzięki systematycznemu grabieniu trawnika oczyszczamy go z resztek roślinnych, dotleniamy darń i ułatwiamy przenikanie wody, co sprzyja regeneracji trawy. W sierpniu wielu miejscach z drzew opadają coraz intensywniej liście, które wiatr rozrzuca po całym ogrodzie, na ścieżkach czy podjazdach. Grabienie liści jest pracą mozolną, nie warto jednak z tym zwlekać. Jeśli zacznie padać deszcz, zalegające liście zaczną gnić, przyczyniając się do rozwoju chorób grzybowych trawy.

Zobacz też: Chcesz mieć dom z garażem? Sprawdź, czy cię stać

Liście można sprawnie uprzątnąć w kilka chwil, posługując się dmuchawą lub kosiarką z odpowiednio ukształtowanymi nożami i silnikiem o dużej mocy. Zdrowe i suche liście natomiast można umieścić w kompostowniku lub wykorzystać je do przykrycia rabat w celu ochrony przed zimowymi mrozami.

Qaqwqwrqw

Wałowanie trawnika

Wałowanie z reguły wykonuje się wiosną. Można tę czynność powtórzyć w sierpniu. - Częstotliwość wałowania gleby należy dostosować do rodzaju gleby – radzi Lidia Tokarska, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. - To ważna zasada zwłaszcza w przypadku gleb ciężkich, na których nie obserwujemy wypiętrzeń terenu. Wówczas nie należy przeprowadzać tego zabiegu zbyt często. Zbyt silne ugniatanie powoduje wypieranie tlenu z gleby, a jego brak źle wpływa na kondycję darni.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni w celu usunięcia filcu, dotlenienia i odmłodzenia trawy. Najlepiej wykonywać ten zabieg po zimie, ale można go również przeprowadzić pod koniec sierpnia. - Wertykulację latem należy wykonywać ostrożnie. Jeśli zdecydujemy się to zrobić w sierpniu, trzeba wybrać odpowiedni dzień. Nie wolno wykonywać tego zabiegu podczas upałów, koniecznie trzeba też potem należycie nawodnić teren. W przeciwnym wypadku darń wyschnie i możemy zniszczyć trawnik – wyjaśnia Lidia Tokarska.

Qaqwqwrqw

Nawożenie i oprysk trawnika

Zasilanie trawy substancjami odżywczymi powinno być wykonywane w odpowiednich dawkach i systematycznie – najlepiej raz w miesiącu od początku wiosny do końca października. Od sierpnia należy stosować wyłącznie nawozy z obniżoną zawartością azotu i ze zwiększoną dawką potasu. Potas jest zalecany zwłaszcza w okresach upałów, ponieważ zwiększa odporność roślin na suszę.

Pielęgnacja trawy polega także na jej opryskiwaniu. W sezonie letnim warto zabezpieczyć trawę przeciw rdzy źdźbłowej. Warto też pomyśleć o przeprowadzeniu oprysku na rośliny dwuliścienne. Należy jednak pamiętać, że oprysk przeciw rdzy źdźbłowej wykonujemy tylko w przypadku ciepłej i wilgotnej aury, ponieważ ta choroba roślin nie pojawia się w okresach suszy.

Dosiewanie trawy

Qaqwqwrqw

Warunki pogodowe, naprzemiennie deszcze i upały, a także użytkowanie trawnika powodują powstawanie na nim tzw. łysych plam. Puste miejsca uzupełniamy na bieżąco, do początku jesieni. Czynność ta nie zajmuje zbyt dużo czasu, a efekty nie każą na siebie czekać. Dzięki systematyczności w uzupełnianiu darni trawnik będzie piękny i zdrowy przez cały sezon.

Koszenie trawy w upalne lato

Trawnik trzeba kosić systematycznie przez cały sezon. Również w upalne lato, gdy trawa, mimo regularnego podlewania, rośnie wolniej. - Jednym z celów koszenia, oprócz zagęszczania i odmładzania trawy, jest niedopuszczenie do zakwitania darni – przypomina Lidia Tokarska, praktyk i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. - Podczas upalnych dni i okresów suszy zakwitają nawet krótkie źdźbła trawy i wówczas roślina ogranicza wzrost, starając się wyprodukować nasiona. Warto jednak kosić, pomimo że trawa jest niska. Bardzo istotne w trakcie upałów jest to, by trawę kosić ostrymi nożami, ponieważ tylko takie ostrza zapewnią równe, precyzyjne i zdecydowanie cięcie, które nie rani roślin.

Podlewanie trawnika

Qaqwqwrqw

Nawadnianie trawnika jest jedną z najbardziej istotnych prac w ogrodzie. Częstotliwość nawadniania i ilość wody zależą od aury. - Dla trawy bardziej korzystne jest rzadsze, ale obfitsze nawadnianie, ponieważ wówczas darń lepiej się ukorzenia i trawa uodparnia się na niedobory wody – Mówi Lidia Tokarska, ekspert OSTO. I dodaje: - Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę szacuje się na 35 l/mkw./tydzień - warto tę dawkę podzielić na 2-3 podlewania w ciągu tygodnia, hartując w ten sposób darń.

W przypadku bardzo silnych upałów i złej kondycji trawy można tygodniową dawkę wody wprowadzić w 5-6 podlewaniach. Najlepiej podlać trawnik rano – nigdy w palącym słońcu. Należy przestrzegać zasady, by różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka.

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw