Pielęgnacja trawnika latem
Fala gorących i słonecznych dni cieszy wielu, jednak upał i susza, nawet te kilkudniowe, nie służą roślinom. W tym trudnym dla nich czasie nie zapominaj o podlewaniu i pielęgnacji trawnika, by nie został oszpecony "łysymi plamami".
17.07.2015 12:20
Podlewanie trawnika – obfite i o wczesnej porze
W upalne dni trawnik potrzebuje wody. - Jej niedobór, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, wpływa bardzo negatywnie na jakość darni. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł. Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4-5 l/mkw. – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.
- Podczas upałów podlewaj obficie i dokładnie, by woda przesiąkła do niższych warstw gleby, w których trawa jest zakorzeniona - czyli na głębokość 10-15 cm. Najlepszą porą jest wczesny poranek. Wieczorne nawadnianie też jest dopuszczalne, ale trzeba być bardzo wyczulonym na pierwsze objawy chorób grzybowych, w porę im przeciwdziałając. Bardzo istotne jest również, aby różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka oraz by zminimalizować parowanie. Pamiętaj, że trawy nie należy podlewać w palących promieniach słońca, właśnie ze względu na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Ostre promienie słońca mogą też przypalać darń, skupiając się w kroplach wody jak w soczewce.
Najwygodniejszym sposobem nawadniania trawnika, zwłaszcza o dużej powierzchni, są zraszacze. Nie wymagają stałej obsługi, a te nowoczesne można ustawić na automatyczne włączenie o konkretnej godzinie. Systemy te mogą być zasilane wodą z motopomp przystosowanych do łączenia ze zraszaczem. - Niewielka i wydajna motopompa może być wykorzystana do nawadniania trawnika, ogrodu czy warzywniaka i doskonale sprawdza się w połączeniu z systemami zraszania, nawet kilkoma jednocześnie, ponieważ w ciągu godziny może przepompować do 7800 l/h. Wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość 35 m – mówi Piotr Gołędowski z Aries Power Equipment.
Koszenie trawnika – regularne nawet podczas upałów
Podczas gorących i słonecznych dni trawa rośnie wolniej. Można by przypuszczać, że w takich warunkach nie trzeba kosić. Jednak, niezależnie od aury, koszenie należy wykonywać systematycznie.
- Głównym powodem zalecanego koszenia, nawet gdy darń jest niska, jest niedopuszczenie do zakwitnięcia źdźbeł. Celem rośliny jest wytworzenie nasion, ale w przypadku trawy przekwitnięta darń zasycha i bardzo trudno jest ją przywrócić do życia. Dlatego, pomimo upału i niewielkiej wysokości trawy, należy ją skosić. Dzięki temu uchronisz trawnik przed tworzeniem się na nim wysuszonych, tzw. łysych, plam. Po koszeniu trawnik należy nawodnić - mówi Lidia Tokarska.
- Śledząc prognozy pogody zapowiadające fale upałów, możesz pomóc trawie przetrwać ten trudny okres. Wystarczy zasilić trawnik nawozem zawierającym potas. Szczególnie istotne jest dostarczanie tego pierwiastka w sytuacjach „stresujących” dla roślin, a taką jest susza. Wnikający do komórek potas pozwala roślinom utrzymać wodę.
Kosiarka pomoże ci zadbać o trawnik
W tym sezonie nowością na rynku są kosiarki spalinowe z nowym systemem napędu umożliwiającym płynne dostosowywanie prędkości jazdy kosiarki do warunków – wysokości i gęstości roślin, indywidualnego kroku użytkownika. Kosiarki te są rekomendowane do koszenia powierzchni do 1800 mkw. Wysokość koszenia można wygodnie ustawiać na kilku poziomach w zakresie 19-101 mm. Ponadto kosiarki te mają system do mulczowania, pojemne kosze na trawę i duże koła ułatwiające manewrowanie.
Najnowocześniejszym rozwiązaniem, gwarantującym prawidłowe skoszenie trawnika o wybranej porze jest robot koszący. Inteligentny i samodzielny, kosi trawnik wedle życzenia właściciela, który po jego zaprogramowaniu nie musi martwić się ani o kondycję trawy w upalne dni, ani o koszenie podczas urlopu.
Robot koszący nie emituje spalin. Ma bezpieczny nawigacyjny system czujników, opcję automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości, grubości i wysokości trawy oraz trwały akumulator litowo-jonowy. Wentylator umieszczony pomiędzy nożami unosi trawę, zapewniając równe cięcie, a regulacja wysokości koszenia umożliwia ustawienie noży z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm. Drobno skoszone źdźbła trawy zostają równomiernie rozłożone na powierzchni, stanowiąc naturalny nawóz dla trawnika. Przy pokonywaniu wzniesień, jeśli kąt nachylenia terenu przekroczy 25°, robot bezpiecznie zmienia kierunek, a w przypadku ponad 55° - silniki się zatrzymują.