ycipk-1yn3wu

Piękny ogród naturalistyczny

Dla tych, którzy nie lubią pielić grządek, doglądać codziennie warzywnika, okopywać sadzonek na klombach, grabić liści, nawadniać i kosić regularnie trawnika, najlepszym pomysłem będzie ogród naturalistyczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piękny ogród naturalistyczny
(Shutterstock)
ycipk-1yn3wu

Dla tych, którzy nie lubią pielić grządek, doglądać codziennie warzywnika, okopywać sadzonek na klombach, grabić liści, nawadniać i kosić regularnie trawnika, najlepszym pomysłem będzie ogród naturalistyczny.

Tego typu aranżacja ogródu to rozwiązanie dla osób przedkładających odpoczynek nad prace ogrodowe. Zdecydowanie jest to również propozycja dla osób kochających przyrodę w jej nieujarzmionym kształcie. Z ogrodu naturalistycznego nie będą jednak zadowoleni ci, którzy w otoczeniu domu ponad wszystko cenią ład, równo przycięte żywopłoty i nieskazitelny trawnik. Ogród naturalistyczny ma z założenia formę swobodną, nic w nim nie jest wymuszone, choć nasadzenia wykonuje się w sposób przemyślany. Odtworzenie fragmentu pleneru też jest sztuką. Po stworzeniu projektu ogrodu naturalistycznego czeka cię nagroda w postaci pięknej architektury zieleni, ale też praktycznie samowystarczalnej roślinności.

Kopia piękna jak oryginał

ycipk-1yn3wu

Ogrody naturalistyczne znane są od bardzo dawna. Ich ideą jest naśladowanie natury. Zadanie projektanta polega na jak najwierniejszym odtworzeniu wybranego fragmentu krajobrazu. Uzyskany w ten sposób obraz przyrody ma dawać wrażenie przeniesienia obserwatora na łono dzikiej natury. Ale aranżacja naturalistyczna to również ogród ekologiczny, w którym dobrze czują się zarówno zebrane w kompozycje rośliny, jak i zwierzęta. Wystarczy wybrać odpowiednie nasadzenia, by ogród naturalistyczny stał się ulubionym miejscem przebywania licznych gatunków ptaków i motyli.

Podziel się

Swobodnie rosnące, niczym nieograniczane rośliny pomagają uzyskać wrażenie, że posiadłość jest zanurzona w pięknym zakątku naturalnego krajobrazu. Od ogrodnika oczekuje się jedynie drobnej korekty nasadzeń i sporadycznej pielęgnacji.

Projekt ogrodu naturalistycznego

ycipk-1yn3wu

Założeniem naturalistycznego ogrodu powinna być luźna forma obfitująca w swobodne kompozycje roślinne. Nie ma tu miejsca na linie proste i wytyczanie granic. W przyrodzie nic nie rośnie „pod linijkę”, dlatego też trakty, oczka wodne, kaskadowo ustawione rośliny powinny przenikać się wzajemnie, opadać miękką linią, wijąc się i falując. Trawnik warto zastąpić łąką pełną koniczyny, niezapominajek, mleczy i niskich bylin. Na zalesionej działce może on przypominać polanę wyłożoną mchem. Nie będzie wymagać częstego koszenia (łąka kwietna potrzebuje tego tylko dwa razy w roku), a wygląd takiej murawy zachwyca naturalnością. Wybierać należy rośliny proste, pospolite, zamiast wymyślnych ozdobnych, szczepionych na pniu, modyfikowanych i specjalnie modelowanych.

Podziel się

Główną barwą w ogrodzie powinna być zieleń i jej odmiany, okraszona drobnymi akcentami kolorystycznymi. Egzotyczne kwiaty nie stworzą rodzimego, naturalistycznego ogrodu. Sukces w realizacji projektu zapewnią rośliny, które można spotkać w okolicy. To gwarancja, że przyjmą się i u ciebie.

Zobacz koniecznie: Najpiękniejsze domowe duety. Trudno oderwać wzrok!

ycipk-1yn3wu

Nasadzenia w ogrodzie należy prowadzić tak, aby uzyskać rozświetloną przestrzeń z efektowną grą światłocienia. Kompozycje mogą być przedzielone ścieżkami o naturalnej nawierzchni z drewnianego bruku, żwiru czy otoczaków.

Rośliny do ogrodu naturalistycznego

Ogród naturalistyczny powinien sprawiać wrażenie nietkniętego ludzką ręką. Mogą się w nim znaleźć efektowne drzewa znane z polskiego krajobrazu, czyli brzozy, dęby, buki, lipy, jesiony, czeremchy, świerki, sosny i kosodrzewina. Również krzewy o ciekawej barwie i wyglądzie - derenie, głogi, trzmieliny, kaliny - będą się tu pięknie komponować. Aranżację dopełnią rośliny takie jak rozchodniki, wrzosy, lawenda, konwalie, maki, chabry, barwinki, jeżówki, fiołki, zawilce, dziurawce i dziewanny. Pięknie będą wyglądać słoneczniki, dzikie róże, powojniki, winobluszcze, a nawet chwasty: mniszek lekarski (mlecz), komosa czy pokrzywa.

ycipk-1yn3wu
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1yn3wu

ycipk-1yn3wu
ycipk-1yn3wu