OgródPiękny ogród naturalistyczny

Piękny ogród naturalistyczny

Dla tych, którzy nie lubią pielić grządek, doglądać codziennie warzywnika, okopywać sadzonek na klombach, grabić liści, nawadniać i kosić regularnie trawnika, najlepszym pomysłem będzie ogród naturalistyczny.

Piękny ogród naturalistyczny
Źródło zdjęć: © Shutterstock

24.02.2017 14:28

Dla tych, którzy nie lubią pielić grządek, doglądać codziennie warzywnika, okopywać sadzonek na klombach, grabić liści, nawadniać i kosić regularnie trawnika, najlepszym pomysłem będzie ogród naturalistyczny.

Tego typu aranżacja ogródu to rozwiązanie dla osób przedkładających odpoczynek nad prace ogrodowe. Zdecydowanie jest to również propozycja dla osób kochających przyrodę w jej nieujarzmionym kształcie. Z ogrodu naturalistycznego nie będą jednak zadowoleni ci, którzy w otoczeniu domu ponad wszystko cenią ład, równo przycięte żywopłoty i nieskazitelny trawnik. Ogród naturalistyczny ma z założenia formę swobodną, nic w nim nie jest wymuszone, choć nasadzenia wykonuje się w sposób przemyślany. Odtworzenie fragmentu pleneru też jest sztuką. Po stworzeniu projektu ogrodu naturalistycznego czeka cię nagroda w postaci pięknej architektury zieleni, ale też praktycznie samowystarczalnej roślinności.

Kopia piękna jak oryginał

Ogrody naturalistyczne znane są od bardzo dawna. Ich ideą jest naśladowanie natury. Zadanie projektanta polega na jak najwierniejszym odtworzeniu wybranego fragmentu krajobrazu. Uzyskany w ten sposób obraz przyrody ma dawać wrażenie przeniesienia obserwatora na łono dzikiej natury. Ale aranżacja naturalistyczna to również ogród ekologiczny, w którym dobrze czują się zarówno zebrane w kompozycje rośliny, jak i zwierzęta. Wystarczy wybrać odpowiednie nasadzenia, by ogród naturalistyczny stał się ulubionym miejscem przebywania licznych gatunków ptaków i motyli.

Swobodnie rosnące, niczym nieograniczane rośliny pomagają uzyskać wrażenie, że posiadłość jest zanurzona w pięknym zakątku naturalnego krajobrazu. Od ogrodnika oczekuje się jedynie drobnej korekty nasadzeń i sporadycznej pielęgnacji.

Projekt ogrodu naturalistycznego

Założeniem naturalistycznego ogrodu powinna być luźna forma obfitująca w swobodne kompozycje roślinne. Nie ma tu miejsca na linie proste i wytyczanie granic. W przyrodzie nic nie rośnie „pod linijkę”, dlatego też trakty, oczka wodne, kaskadowo ustawione rośliny powinny przenikać się wzajemnie, opadać miękką linią, wijąc się i falując. Trawnik warto zastąpić łąką pełną koniczyny, niezapominajek, mleczy i niskich bylin. Na zalesionej działce może on przypominać polanę wyłożoną mchem. Nie będzie wymagać częstego koszenia (łąka kwietna potrzebuje tego tylko dwa razy w roku), a wygląd takiej murawy zachwyca naturalnością. Wybierać należy rośliny proste, pospolite, zamiast wymyślnych ozdobnych, szczepionych na pniu, modyfikowanych i specjalnie modelowanych.

Główną barwą w ogrodzie powinna być zieleń i jej odmiany, okraszona drobnymi akcentami kolorystycznymi. Egzotyczne kwiaty nie stworzą rodzimego, naturalistycznego ogrodu. Sukces w realizacji projektu zapewnią rośliny, które można spotkać w okolicy. To gwarancja, że przyjmą się i u ciebie.

Nasadzenia w ogrodzie należy prowadzić tak, aby uzyskać rozświetloną przestrzeń z efektowną grą światłocienia. Kompozycje mogą być przedzielone ścieżkami o naturalnej nawierzchni z drewnianego bruku, żwiru czy otoczaków.

Rośliny do ogrodu naturalistycznego

Ogród naturalistyczny powinien sprawiać wrażenie nietkniętego ludzką ręką. Mogą się w nim znaleźć efektowne drzewa znane z polskiego krajobrazu, czyli brzozy, dęby, buki, lipy, jesiony, czeremchy, świerki, sosny i kosodrzewina. Również krzewy o ciekawej barwie i wyglądzie - derenie, głogi, trzmieliny, kaliny - będą się tu pięknie komponować. Aranżację dopełnią rośliny takie jak rozchodniki, wrzosy, lawenda, konwalie, maki, chabry, barwinki, jeżówki, fiołki, zawilce, dziurawce i dziewanny. Pięknie będą wyglądać słoneczniki, dzikie róże, powojniki, winobluszcze, a nawet chwasty: mniszek lekarski (mlecz), komosa czy pokrzywa.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)