Piękny dach na lata. Z dachówką cementową czy ceramiczną?
Dach jest elementem domu najbardziej narażonym na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Źle dobrany przysporzy niemało kłopotów związanych z cyklicznym odnawianiem lub - w gorszym wypadku - skończy się kompletną wymianą dachówki. Która z popularnych dachówek – cementowa czy ceramiczna - daje gwarancję, że dach przetrwa w doskonałym stanie dziesiątki lat?
28.09.2016 | aktual.: 01.09.2017 16:42
Dachówka cementowa czy ceramiczna?
Dachy pokrywane są dachówkami ceramicznymi od wieków, a ich popularność nie słabnie i dziś. Z kolei dachówki cementowe są często ich tańszą alternatywą. Oba pokrycia wyglądają podobnie - trudno je od siebie odróżnić mało fachowym okiem. Niewiele różnią się także ze względu na trwałość, wagę i sposób montażu, a w efekcie – są zbliżone cenowo. Ich grubość powoduje, że nie przeszkadzają nam odgłosy deszczu, a latem nie odczuwa się mocno wysokiej temperatury. Aby jednak zdecydować, który z wariantów pokrycia najlepiej sprawdzi się na dachu, przyjrzyjmy się bliżej różnicom między dachówką ceramiczną i cementową:
Dachówka ceramiczna
Dachówkę ceramiczną produkuje się z gliny zmieszanej z kwarcem lub mączką ceglaną, która nadaje jej większą trwałość. Uformowane dachówki wypalane są w piecu. Można je dostać w naturalnym ceglanym kolorze lub barwione. Do wyboru mamy naturalnie matowe, błyszczące i glazurowane.
Nie ma co ukrywać - dachówka ceramiczna jest ciężka. 1 mkw. może ważyć nawet 75 kg, choć jest to raczej górna granica. Wymiary pojedynczej dachówki są zwykle mniejsze od jej cementowej konkurentki, więc na pokrycie dachu będziemy potrzebne więcej sztuk.
Pokrycie dachowe z ceramiki cieszy się renomą jako bardzo estetyczne, a jego trwałość ocenia się na blisko 100 lat. Producenci udzielają na dachówkę ceramiczną od 20 do 50 lat gwarancji. Jednocześnie jest to pokrycie drogie w przeliczeniu na mkw.
Jeśli rozpoczynasz budowę lub remont dachu i szukasz wykonawcy lub dostawcy materiałów, wypełnij krótki formularz i wybierz najlepszą z firm zupełnie za darmo.
Dachówka cementowa
Dachówka cementowa wykonana jest z cementu zmieszanego z piaskiem portlandzkim, pigmentami i wodą. Uformowane i wysezonowane dachówki są następnie malowane dwu- lub trzykrotnie specjalną farbą akrylową. Mogą być też wzmacniane dodatkowymi ochronnymi powłokami. Są ciężkie, ale zwykle lżejsze od ceramicznych.
Szczególnie doceniane się ich stosunkowo niską cenę przy zachowaniu dobrej trwałości – ok. 70 lat. To niewiele gorszy wynik od droższych dachówek ceramicznych. Gwarancja udzielana przez producentów to blisko 30 lat.
Sam proces technologiczny jest też bardziej „eko” – przy produkcji dachówek cementowych zużywa się około 30 proc. mniej energii niż w przypadku cementowych. Ma to realny wpływ na stosunkowo niską cenę tego materiału.
Trwałość koloru i gwarancja
O ile trwałość samego materiału dachowego jest w obu przypadkach porównywalna, o tyle kwestia żywotności kolorów zdecydowanie przechyla szalę zwycięstwa na stronę dachówek ceramicznych. Ich kolor utrwalany jest podczas wypalania i nie wypłowieje przez wiele dekad. Dachówki cementowe mogą nie przetrwać takiej próby, ponieważ już po 5-8 latach użytkowania mogą się na nich pojawić odpryski farby, a kolor zacznie blednąć.
Wymiana wypłowiałych dachówek cementowych w ramach gwarancji może nie być możliwa, ponieważ producenci udzielają jej często tylko na właściwości mrozoodporne materiału. Wrażenia estetyczne nie są już gwarantowane. Pocieszeniem dla szykujących się do zakupu dachówek cementowych jest fakt, że mogą być one malowane.
Ile to kosztuje?
Ostatecznie wybór właściwego pokrycia zweryfikuje nasz budżet. Sprawdźmy w tabeli, na jaki koszt należy być przygotowanym:
Koszt pojedynczej dachówki cementowej i ceramicznej nie różni się znacząco. Jednak do pokrycia ceramicznego zużyjemy więcej sztuk niż w przypadku pokrycia z dachówek cementowych. Koszt samego montażu dachówek jest porównywalny i wynosi około 40-43 zł/mkw.
Różnice w kosztach widać dopiero na przykładzie dachu popularnego projektu „Domu w Rododendronach 6” o powierzchni użytkowej 131,6 mkw. Najtańsza opcja to dach z dachówek betonowych za 29 302 zł. Wariant najdroższy to dach z dachówki ceramicznej za 59 026 zł. Oznacza to, że za dachówki ceramiczne w niektórych przypadkach można zapłacić nawet dwa razy więcej!
Wady i zalety dachówek ceramicznych oraz cementowych
To, które pokrycie jest dla nas najlepsze, zależy od tego, czy jego wady lub zalety są istotne sla inwestora. Podsumujmy krótko najważniejsze z nich.
Zalety dachówek ceramicznych:
- uznawane za najpiękniejsze;
- nadają się do dachów o skomplikowanych kształtach;
- są bardzo trwałe;
- mają bogatą kolorystykę;
- istnieje możliwość wyboru wariantu cenowego ze względu np. na sposób barwienia (barwione w masie lub pokrywane barwnymi powłokami).
Wady dachówek ceramicznych:
- stosunkowo drogie;
- ciężkie pokrycie dachowe – wymaga solidniejszej więźby;
- wysoki koszt dachówek uzupełniających (brzegowych i kalenicowych) – można je zastąpić tańszymi obróbkami blacharskimi, ale wpływa to niekorzystnie na wygląd i trwałość dachu;
- są wytwarzane z gliny, która nie jest jednorodnym materiałem, co może prowadzić do tego, że partie produkcyjne będą się różnić między sobą. To z kolei spowoduje konieczność mieszania dachówek z różnych palet podczas montażu (mniejsze różnice są w przypadku dachówek glazurowanych lub angobowanych). Choć dla niektórych inwestorów niejednolitość koloru może być zaletą.
Zalety dachówek cementowych:
- przypominają wyglądem ceramiczne;
- mają jednolite kolory w różnych partiach produkcyjnych;
- zachowują praktycznie wszystkie cechy dachówek ceramicznych, przy czym są materiałem tańszym,
- na ich wyprodukowanie zużywa się mniej energii.
Wady dachówek cementowych:
- są bardziej nasiąkliwe niż ceramiczne, zapewniają gorszy przepływ powietrza i wentylację;
- są podatne na płowienie;
- udzielana gwarancja obejmuje zwykle tylko mrozoodporność.
Jeśli najbardziej cenimy sobie piękny wygląd dachu, wybierzmy dachówkę ceramiczną. Jeśli z kolei zależy nam na tańszym rozwiązaniu, zdecydujmy się na dachówkę betonową.
Pamiętajmy, by nie czekać z decyzją do ostatniej chwili – cięższa dachówka ceramiczna wymaga także solidniejszej więźby. Dlatego jeszcze przed budową domu warto porównać oferty na dachówki oraz sprawdzić, jak może wyglądać dom w obu wariantach.
Źródło: Oferteo.pl