Pięknie, modnie, nowocześnie - systemy aluminiowe w imponujących rezydencjach
Projekty wielkometrażowych rezydencji tworzone są nie tylko z myślą o walorach estetycznych, ale także o komforcie mieszkańców. Podział na strefy pozwala optymalnie rozplanować przestrzeń, zagwarantować jej użytkownikom maksimum wygody i wykorzystać naturalne walory domu wynikające z jego lokalizacji. Charakter i zastosowanie każdej z takich stref podkreśla odpowiednio dobrana stolarka okienna i drzwiowa.
Strefa wejścia
Drzwi wejściowe są pierwszym elementem, z jakim spotykają sią osoby odwiedzające twój dom. Walory estetyczne, na które od razu zwrócą uwagę, tworzą swojego rodzaju wizytówkę domu i ich właścicieli. Bogata gama paneli drzwiowych dostępnych w Vetrex pozwala zaprezentować preferencje estetyczne gospodarzy.
Wzornictwo to jednak nie wszystko. Specyficzna konstrukcja drzwi aluminiowych z wypełnieniem nakładkowym zapewnia wyjątkową wytrzymałość oraz doskonałe parametry w zakresie izolacji termicznej i akustycznej. Ponieważ drzwi powinny chronić dom przed dostępem osób niepowołanych, podstawowe znaczenie ma w ich przypadku kwestia bezpieczeństwa. O spokój mieszkańców zadbają zamki wielopunktowe i specjalne rozwiązania antywłamaniowe.
Kolejnym ważnym punktem jest funkcjonalność. Pamiętając o tym, że drzwi narażone są na ogromną liczbę cykli zamknięć i otwarć, należy zadbać o to, by zawiasy i zamki gwarantowały ich wieloletnią niezawodną pracę. Dla wielu inwestorów nie bez znaczenia pozostaje również kwestia komfortu, dlatego też aluminiowe drzwi Vetrex pozwalają domownikom korzystać z możliwości wygodnego sterowania skrzydłami za pomocą klawiatury, czytnika kart, czytnika linii papilarnych lub pilota.
Strefa reprezentacyjna
Znajdująca się na dolnej kondygnacji budynku przestrzeń pełniąca funkcję salonu i jadalni, w której spędza się najwięcej czasu. Do tej strefy dostęp mają nie tylko domownicy, ale również goście, stąd jej reprezentacyjny charakter. Jest to strefa dzienna, dlatego warto, aby docierało do niej maksimum naturalnego światła. Okna powinny więc wychodzić na słoneczne strony: południe, południowy wschód lub południowy zachód. W przypadku rezydencji warto zdecydować się na odważne rozwiązania, podkreślające charakter i prestiż inwestycji, takie jak panoramiczne przeszklenia eksponujące widok na okolicę lub ogród, z wygodnym wyjściem na taras lub, jeśli salon ma antresolę - ciągnące się przez dwie kondygnacje szklane piony.
Ambitne, wielkogabarytowe konstrukcje wymagają jednak zastosowania specjalnych rozwiązań. Systemy przeznaczone do realizacji tego rodzaju przeszkleń bazują na profilach aluminiowych, przez co charakteryzują się większą sztywnością i stabilnością, umożliwiając wykonanie trwałych i bezpiecznych w użytkowaniu okien. Wybierając system aluminiowy do realizacji takich przeszkleń – należy zwrócić uwagę na jego właściwości ciepłochronne i akustyczne, które zagwarantują wysoki komfort przebywającym we wnętrzu mieszkańcom. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie np. dostępny w Vetrex system podnoszono-przesuwny o głębokości 77 mm. Jest to system z dobrą izolacją termiczną, pozwalający na wykonanie szklanej ściany o imponujących wymiarach, w którym z powodzeniem można wykonać panoramiczne przeszklenia z wyjściem na taras. Dolną część futryny takiej konstrukcji można zamontować w posadzce. Taki zabieg pozwala zlikwidować próg, co stanowi odczuwalne
udogodnienie w podczas jego przekraczania, ponieważ eliminuje ryzyko potknięcia. Co więcej, posadzka we wnętrzu zlicowana z powierzchnią tarasu wygląda niezwykle nowocześnie.
Ważne, żeby drzwi podnoszono-przesuwne były wyposażone w mechanizmy pozwalające na lekkie sterowanie skrzydłem i ciche zamykanie drzwi. Waga wielkogabarytowych skrzydeł, wyposażonych w 2-komorowe szyby energooszczędne dochodzi do kilkuset kilogramów – warto więc wyposażyć je w elementy ułatwiające ich otwieranie i zamykanie.
Strefa wypoczynkowa
Przestrzeń przeznaczona przede wszystkim do rekreacji, w zależności od upodobań mieszkańców, może mieć różny charakter. W tej strefie mieścić się może sala kinowa, barek, siłownia, sala do squasha, sauna czy basen. W przypadku sali kinowej i sauny – okna zwykle wcale nie są przewidziane, w przypadku barku – warto rozważyć stolarkę z dobrą izolacją akustyczną, aby podczas domowych przyjęć nie zakłócać spokoju sąsiadom. Jeśli planujemy salę do squasha – okna powinny zostać wyposażone w pakiety szybowe odporne na rozbicie, a w siłowni warto zastosować okna ze skrzydłem przesuwnym, aby móc szybko wywietrzyć pomieszczenie i aby otwarte okno nie wchodziło do wnętrza i nie ograniczało swobody ruchów podczas korzystania ze sprzętu do ćwiczeń.
Gdy rezydencja ma zostać wyposażona w basen – najlepszym rozwiązaniem okazuje się stolarka aluminiowa, a szczególnie systemy fasadowe, umożliwiające wykonanie całej konstrukcji ze szkła. Powinny być to systemy, którego właściwości pozwalają na dowolne kształtowanie konstrukcji – od najprostszych form, przez ściany ze zwrotami i załamaniami, przeszklone dachy oraz trójwymiarowe świetliki po innego rodzaju konstrukcje przestrzenne. Takie warunki spełnia dostępny w firmie Vetrex system fasadowy bazujący na pionowych słupach i poziomych ryglach, stanowiących konstrukcję nośną, w którym szyby montowane są do profili za pomocą aluminiowych listew dociskowych.
Odpowiednio dobrany system to taki, który pozwoli zachować korzystne właściwości termoizolacyjne, dlatego dobrze, gdy jego budowa umożliwia stosowanie ciepłochronnych pakietów szybowych o grubości do 56 mm, a pomiędzy profilami zewnętrznymi i wewnętrznymi znajdują się przekładki termiczne. Coraz większą popularnością cieszą się semistrukturalne rozwiązania fasadowe, w których szyby montowane są bezpośrednio do słupów i rygli, a zewnętrzne listwy dociskowe zastępuje silikon wypełniający przestrzeń między szybami. Uzyskana w ten sposób jednolicie płaska zewnętrzna powierzchnia daje efekt wielkiej tafli szkła, do niedawna dostępnej tylko dla obiektów handlowych czy biurowych.
Taras
Na komfort życia na pewno wpłynie też wygodny taras, który można szczelnie osłonić lub, w zależności od preferencji, pozostawić w pełni wentylowany, w zależności od tego z którego z oferowanego przez Vetrex systemu skorzystamy. Odpowiednia zabudowa tarasu osłania jego użytkowników oraz wyposażenie tarasu przed deszczem, wiatrem i śniegiem, a także znacząco poprawia komfort akustyczny. Przede wszystkim jednak zwiększa dostępną dla domowników przestrzeń użytkową.
Strefa komunikacji
Hol i klatka schodowa są dla odwiedzających wizytówką domu, dlatego warto zadbać, aby zastosowane w tych przestrzeniach przeszklenia korespondowały ze stylem i rozmachem inwestycji. Spektakularny efekt pozwalają uzyskać przeszklenia ciągnące się przez kilka kondygnacji, wzdłuż schodów. Także w tej strefie idealnie sprawdzają się systemy fasadowe, dostępne w ofercie Vetrex, które pozwalają wykonać praktycznie każde wymarzone rozwiązanie zadaszenia drzwi, wiatrołapu czy bufora wejściowego.
Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak zadbać, aby konstrukcja charakteryzowała się odpowiednią sztywnością. Odpowiednie parametry gwarantuje aluminiowy system fasadowy słupowo-ryglowy z izolacją termiczną, który można zamówić w Vetrex - opracowany z myślą o konstrukcji lekkich ścian osłonowych, lecz, ze względu na wysoką statykę, gwarantującą bezpieczeństwo, doskonale sprawdzi się także w przywołanych wyżej przeszkleniach wielopoziomowych. Wykorzystując odpowiednią kombinację listew dociskowych i silikonu można uwydatnić tak pionowe, jak i poziome linie podziału, uwzględnić wszystkie lub wybrane z nich, jak również uzyskać efekt jednolitej tafli szkła.
W szklanych ścianach możliwe jest również zastosowanie okien. System przeznaczony do produkcji okien strukturalnych jest kompatybilny z różnymi rodzajami okuć i mechanizmów nożycowych, umożliwia więc wykonanie dowolnie otwieranych okien: równolegle wysuwnych, rozwiernych lub uchylnych ze szkleniem mocowanym mechanicznie. Okna te mogą mieć imponujące gabaryty: do 2 m szerokości i do 3 m wysokości. Ponieważ profile skrzydła mogą być niewidoczne od strony zewnętrznej - powierzchnia elewacji pozostaje jednolita.
Strefa mieszkalna
W prywatnej części rezydencji mieszczą się głównie sypialnie domowników. Jeśli w tych pomieszczeniach nie są planowane przeszklenia wielkogabarytowe, a jedynie tradycyjne okna elewacyjne czy drzwi balkonowe – optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów z PCV o jak najkorzystniejszych parametrach w zakresie izolacji termicznej, wyposażonych w aluminiowe osłony zewnętrzne, które pozwalają ujednolicić wygląd wszystkich przeszkleń w rezydencji. Osłony, podobnie jak każdy z systemów aluminiowych, dostępne są w pełnej 200-barwnej palecie RAL Classic. Bogactwo odcieni pozwala idealne dopasować kolor stolarki do elewacji rezydencji i osiągnąć wyrafinowany, unikalny efekt. Zaletą osłon jest także zwiększenie ich odporności na działanie czynników pogodowych.