Trwa ładowanie...

Piekarnik z mikrofalą - czy takie urządzenie 2w1 ma sens?

Piekarnik z mikrofalą - jedno urządzenie łączące w sobie funkcje dwóch sprzętów. Czy warto postawić na takie rozwiązanie? Kiedy się sprawdzi, a kiedy nie ma najmniejszego sensu i wreszcie, jakie urządzenia tego typu są dostępne w sklepach? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć.

Piekarnik z mikrofalą - czy warto inwestować w urządzenie 2 w 1Piekarnik z mikrofalą - czy warto inwestować w urządzenie 2 w 1Źródło: Unsplash.com, fot: Louis Hansel
d3sqqlm
d3sqqlm

Piekarnik z mikrofalą – jak to możliwe?

Piekarnik z mikrofalą to urządzenie 2 w 1. Pełni zarówno funkcje standardowego piekarnika (grzanie góra, dół, termoobieg, grill), jak i mikrofalówki. Z obu funkcji można korzystać osobno - czyli urządzenie może być zarówno piekarnikiem, w którym piecze się mięsa i ciasta, jak i mikrofalówką służącą do podgrzewania gotowych dań – oraz równocześnie. Równoczesne użycie mocy piekarnika i mikrofali powoduje, że czas pieczenia się skraca.

Czy warto kupić piekarnik z funkcją mikrofalówki?

Odpowiadając na to pytanie warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

d3sqqlm

Po pierwsze, jak często korzystasz z mikrofalówki i piekarnika? Czy jest potrzeba, aby oba sprzęty znalazły się na wyposażeniu twojego mieszkania? Jeśli pieczesz bardzo sporadycznie, może lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie minipiekarnik, który wyglądem i gabarytami przypomina wolnostojącą mikrofalówkę, dzięki czemu możesz go chować do piwnicy na czas, kiedy nie będzie potrzebny i oszczędzać tym samym miejsce w kuchni. Z drugiej strony, może wcale nie potrzebujesz mikrofalówki, bo przydaje ci się ona jedynie w bardzo podbramkowych sytuacjach? Dlaczego odpowiedź na to pytanie jest ważna, bo piekarnik z mikrofalą jest droższym rozwiązaniem od zakupu samego piekarnika. Jeśli nie będziesz korzystać z funkcji jednego z dwóch urządzeń w nim zawartych (mikrofalówki albo piekarnika) nie ma sensu przepłacać.

Po drugie, jeśli często korzystasz z piekarnika, to czy nie będzie przeszkadzał ci fakt, że piekarnik z mikrofalą nie jest pełnogabarytowym sprzętem? Jest niższy od standardowych piekarników – najczęściej mierzy ok. 45,5 cm wysokości podczas gdy wysokość standardowych piekarników do zabudowy wynosi 60 cm. Ma także mniejszą pojemność, najczęściej do 49 l (pojemność klasycznych piekarników sięga 70 l). Jeśli przygotowujesz wypieki i pieczenie dla dużej ilości osób, to może stanowić problem.

Udało się nam znaleźć jedynie jeden model piekarnika z mikrofalą, który rozmiarem przypomina standardowy piec.

Po trzecie – czy masz możliwość umieszczenia tego sprzętu w zabudowie kuchennej? Piekarnik z mikrofalą nie występuje w formie wolnostojącej. Świetnie sprawdzi się w małych kuchniach, ale tylko tych projektowanych od zera, bo ze względu na konieczność zabudowy i niestandardowe wymiary wymaga specjalnie przeznaczonego sobie miejsca.

d3sqqlm

Plusy i minusy piekarników z mikrofalą

Plusy:

·      urządzenie typu 2 w 1 oszczędza miejsce,

·      pozwala łączyć funkcje piekarnika i mikrofalówki równocześnie, co skraca czas pieczenia i oszczędza czas i pieniądze,

·      nie znajdziesz tak pojemnej mikrofalówki – mikrofalówki mają zazwyczaj pojemność 20 l i obrotowe talerze, co uniemożliwia podgrzanie dania w dużym naczyniu,

d3sqqlm

·      (zazwyczaj) atrakcyjna cena w porównaniu z zakupem piekarnika i mikrofalówki jako osobnych urządzeń.

Minusy:

·      piekarnik z mikrofalą to sprzęt wyłącznie do zabudowy,

·      nie występuje w opcji na gaz,

·      nie ma możliwości korzystania z dwóch urządzeń równocześnie, czyli piekąc ciasto, nie można podgrzać obiadu,

d3sqqlm

·      mała pojemność w porównaniu do standardowych piekarników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sqqlm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3sqqlm