Piekarnik i jego funkcje – najczęściej używane, niedoceniane oraz te wykorzystywane nietypowo
Korzystając z piekarnika, stosujemy najczęściej tylko nieliczne jego funkcje, z ustawieniem temperatury i czasu przygotowania potrawy na czele. Sprawdziliśmy, które opcje są przez nas używane najchętniej, a o których zapominamy. I na koniec – kilka słów o nietypowym wykorzystaniu możliwości tego sprzętu AGD.
24.06.2017 | aktual.: 14.02.2019 13:40
Dobre grzanie
Aby piekarnik spełniał swoją podstawową funkcję, musi być wyposażony w grzałki – górną i dolną, a także w termoobieg. Inna opcja, którą chętnie wskazujemy, to grill – dzięki niemu przyrządzimy smakowite zapiekane dania albo szybko zrobimy grzanki. Nie mniej istotne jest równomierne pieczenie – właściwa cyrkulacja powietrza sprawia, że potrawy są w całości dobrze wypieczone i pięknie zarumienione. Popularna funkcja rożna pozwala na przyrządzenie równo opieczonych, chrupiących dań.
Szeroki zakres temperatur
Im piekarnik ma szerszy zakres temperatur, tym stwarza większe możliwości. Ważne dla nas jest intuicyjne dopasowanie temperatury do przygotowywanego dania. – Z piekarnika korzystam często i przyrządzam zróżnicowane potrawy. Kupując urządzenie, po pierwsze zwróciłam uwagę na zakres temperatur. Lubię suszone owoce, jestem też zapaloną grzybiarką, więc musiał się zaczynać od 30 stopni. Moi przyjaciele uwielbiają ciasto francuskie, które najlepiej wychodzi mi w 200 stopniach, a gdy wpadają sąsiedzi, wspólnie pieczemy pizzę, do której potrzebuję nawet 280 stopni – mówi Diana, graficzka w firmie reklamowej.
Termosonda
Okazuje się, że tym, co nas irytuje w pieczeniu, jest wielokrotne nakłuwanie widelcem lub wykałaczką przyrządzanej potrawy w celu sprawdzenia, czy jest już gotowa. Dlatego polubiliśmy termosondę, która umieszczona w potrawie skutecznie zastępuje nam widelec. – Kiedyś sprawdzanie pieczeni doprowadzało mnie do szaleństwa, poza tym nigdy do końca nie byłam pewna, czy to już! Termosonda rozwiązała mój problem, wystarczy ustawić taką temperaturę, jaką gotowa potrawa powinna mieć w środku i czekać na upieczenie – opowiada pani Bogusława, świeżo upieczona właścicielka piekarnika.
Chłodny front
Bezpieczny sprzęt AGD jest ważny szczególnie wtedy, gdy w domu są małe dzieci. – W piekarniku zimny front to dla mnie podstawa, mojego dziecka wszędzie jest pełno, więc wybierając urządzenie sprawdziłem, czy jest wyposażone w tę funkcję – mówi Adam, tata trzyletniej Julki. Niektóre modele mają blokadę drzwi, która dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych.
Program parowy
Piekarniki z funkcją pieczenia parowego coraz bardziej zyskują na popularności. Mimo wyższej ceny, doceniamy ich możliwości, pozwalające na przygotowanie potraw soczystych, pełnych witamin i dietetycznych. Doskonałe rozwiązanie dla dbających o linię!
Programator
Jeśli nasz piekarnik jest wyposażony w funkcję podpowiadającą, jakie ustawienia będą najkorzystniejsze do przygotowania ulubionego posiłku, oraz możliwość ich zapisania, przyznajemy, że niespecjalnie z tego korzystamy. Przyczyną jest zazwyczaj brak czasu, ale może warto znaleźć chwilę, by pobawić się ustawieniami?
Slow Cooking
Współczesny sprzęt AGD powinien dbać o nasze zdrowie. Żyjąc w nieustającym biegu, ciągle jeszcze zapominamy, że przygotowywanie posiłku to proces, który wymaga uwagi, rytuał. Jednak już pierwsze użycie opcji pozwalających zdrowo zjeść, może zmienić nasze nastawienie. – Odkąd odkryłam w moim piekarniku funkcję Slow Cooking, czuję się lepiej i mam więcej energii. Filozofia Slow food to coś dla mnie! – mówi Majka, magister farmacji.
Ustawienia Eco
Jeszcze nie wszyscy sprawdzamy, jakie ustawienia w naszym piekarniku pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze. A należy do nich funkcja, dzięki której urządzenie wyłącza się kilka minut przed czasem i kończy pieczenie z wykorzystaniem zgromadzonego wewnątrz ciepła.
Nietypowe wykorzystanie piekarnika
Jak mówią Polak potrafi, więc – tak jak inne sprzęty – zdarza nam się wykorzystywać piekarnik do nietypowych czynności. Niektórzy z nas ogrzewają ręce przy rozgrzanym urządzeniu, inni na jego otwartych drzwiach suszą przemoczone ubrania. Niejeden z nas z pewnością używał go do utwardzania figurek z modeliny lub suszenia zebranych z dziećmi szyszek. – Kiedyś zdarzyło mi się zapomnieć o przygotowaniu zielnika na lekcję przyrody. W panice zebrałam potrzebne mi rośliny i – ponieważ miałam już mało czasu na ich naturalne wysuszenie, użyłam do tego celu piekarnika. Wyszły idealnie! – opowiada Natalia, dziś studentka biologii.
Partnerem artykułu jest Amica