Piec koza - tańsza alternatywa dla kominka
Jeżeli nie możesz postawić w salonie kominka, a marzysz o wesoło migających płomieniach i palenisku tworzącym atmosferę domowego ciepła, wybierz kozę. Jest mniejszą, tańszą i łatwiejszą do zainstalowania siostrą kominka, a daje niemal tyle samo ciepła. Zobacz inspirujące zdjęcia pieca kozy.
Biały piec F 163 (Jotul) jest umieszczony na trzech żeliwnych nogach, które nadają mu prosty i nowoczesny wygląd - ustawiony w minimalistycznie urządzonym salonie będzie stanowił jego stylową dekorację. Na górze pieca można umieścić płytę ze steatytu, zwiększając tym samym możliwości magazynowania ciepła i zmieniając wygląd kominka.
Zamiast kominka: koza
Piec Chester (Austroflamm) może pracować przez 12 godzin pracy po załadunku 9 kg drewna, z wydajnością 92%. Ogrzewanie pomieszczenia zachodzi zarówno przez promieniowanie pieca, jak i za sprawą cyrkulacji powietrza konwekcyjnego prowadzonego specjalnymi kanałami umieszczonymi pod korpusem. Z uwagi na wysoką szczelność piec doskonale sprawdza się w domach pasywnych.
Zamiast kominka: koza
Malutka koza Country 4 (Charnwood) mimo niewielkich rozmiarów jest wyposażona we wszystkie rozwiązania dostępne w większych urządzeniach, ponadto piec o mocy 4,8 kW jest łatwy w obsłudze. Pojedyncze drzwi z dużą szybą zapewniają atrakcyjny widok ognia, a ozdobne kółko umożliwia regulację intensywności spalania. Piec wykończono elementami mosiężnymi i wyposażono w drewnianą rączkę, dzięki czemu stanowi doskonałe uzupełnienie wnętrz rustykalnych.
Zamiast kominka: koza
Koza stanowi na tyle estetyczny element wnętrza, że może być potraktowana nawet jako małe dzieło sztuki użytkowej. Piec Cube (Jotul) został tak zaprojektowany przez znanego norweskiego projektanta Birda Ekera, że wygląd kominka można zmienić po kilku latach użytkowania, by pasował do zmieniającego się wystroju wnętrza. Front z czarnego szkła, boki - z kamienia wulkanicznego.
Zamiast kominka: koza
Piec Bono (Austroflamm) daje wręcz panoramiczną wizję ognia. Jego elegancję i minimalizm podkreśla antracytowa czerń obudowy oraz płyty ze steatytu. Uwagę przyciąga też antracytowa rączka z mechanizmem blokady, który zabezpiecza przed samoczynnym otwarciem. Ponieważ piec jest wyposażony w podłączenie powietrza z zewnątrz, można go zamontować w domach z rekuperacją oraz pasywnych. Przy mocy nominalnej 5 kW może on ogrzać powierzchnię do 50 mkw.
Zamiast kominka: koza
Island II (Charnwood) to koza średniej wielkości z podwójnymi drzwiami, jej nominalna moc to 8 kW. Dzięki delikatnie profilowanym drzwiczkom, prostemu kształtowi i wyważonym proporcjom piec doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach, w których rządzi wystrój klasyczny, jak i w tych nieco bardziej nowoczesnych.
Zamiast kominka: koza
Elementem konstrukcyjnym pieca F 363 (Jotul) jest żeliwna kolumna, którą można wyposażyć w opcjonalny mechanizm obrotowy - wówczas pieca obraca się o 360° wokół osi pionowej. Można w nim także zainstalować opcjonalne elementy: dodatkowe szyby lub okładziny ze steatytu, które zmieniają wygląd pieca i nadają mu unikatowy rys. Piec jest umieszczony na eleganckim żeliwnym cokole.
Zamiast kominka: koza
Koza (np. Lucy Cook, Austroflamm, moc grzewcza 6 kW) oprócz funkcji grzewczej może też spełniać dodatkowe zadania: nie tylko zagotujesz na niej wodę, ale też przez dłuższy czas utrzymasz w cieple potrawę, którą zamierzasz podać na stół dopiero za jakiś czas. Wszystko to za sprawą płyty górnej do gotowania z podłączeniem górnym lub tylnym.