Trwa ładowanie...

Piec akumulacyjny. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Piec akumulacyjny to nowoczesne urządzenie grzewcze, które zapewnia niemal bezobsługową pracę. Jest skuteczne, wydajne i nie wymaga wydzielenia pomieszczenia na kotłownię. W ofertach handlowych znajdziemy kilka typów pieców, które zasługują na uwagę. Poznaj ich najważniejsze właściwości.

Piec akumulacyjny. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupemŹródło: ElkKak
d4hz76m
d4hz76m

Jak to działa?

Piece akumulacyjne działają w dwóch stałych cyklach - ładowania oraz rozładowywania. Pierwszy cykl polega na przetwarzaniu i magazynowaniu ciepła z energii elektrycznej. Najczęściej występuje w porach nocnych, gdy taryfa za energię elektryczną ulega obniżeniu. Po pełnym naładowaniu pieca następuje odcięcie zasilania i rozpoczyna się cykl rozładowywania (czyli przekazywania energii grzewczej do otoczenia). Piec pobiera prąd w tańszej, II taryfie bądź w taryfie nocnej. Dzięki temu jest wygodną alternatywą dla innych elektrycznych urządzeń grzewczych, które nie mają możliwości akumulacji ciepła.

Taki piec pozwala na wygenerowanie oszczędności nawet przy drogim z pozoru ogrzewaniu elektrycznym. Okazuje się, że przy nieco wyższych kosztach początkowych comiesięcznie rachunki za ogrzewanie elektryczne nie muszą być wysokie.

Rodzaje pieców

Piece akumulacyjne różnią się od siebie sposobem oddawania ciepła do otoczenia. W ofertach producentów pojawiają się urządzenia statyczne oraz dynamiczne.

d4hz76m

Piece statyczne – oddają ciepło na zasadzie konwekcji. Ogrzewają powietrze znajdujące się w bloku akumulacyjnym i przekazują je do otoczenia. Mogą być dość wydajne, jednak przysparzają trudności w zakresie regulacji temperatury otoczenia. W ofertach handlowych znajdziemy piece statyczne powierzchniowe oraz powierzchniowo-kanałowe. Te drugie mają dodatkowy kanał grzewczy. W kanale znajdują się przesłony służące do regulacji ilości wypływającego powietrza.

Statyczne ogrzewanie elektryczne jeszcze do niedawna cieszyło się dość dużym zainteresowaniem. Przyciągała zwłaszcza atrakcyjna cena grzejników. Jednak obecnie w ofertach producentów pojawiły się bardziej wydajne piece akumulacyjne, które powoli wypierają swoje statyczne odpowiedniki.

Piece dynamiczne – oddawanie ciepła nie występuje tu na zasadach konwekcji. W systemie przewodów grzewczych znajduje się dodatkowy wentylator promieniowy, który wymusza obieg powietrza i odprowadza ciepło z pieca. Jest to dość wygodne i zaawansowane rozwiązanie, które daje większe możliwości sterowania temperaturą pomieszczeń. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że akumulacyjny piec dynamiczny ma zdolność do utrzymywania stałej temperatury pomieszczeń. W przypadku urządzeń z wydmuchem statycznym jest to bardzo trudne do osiągnięcia.

Czy koszty ogrzewania takim piecem mogą być niskie?

Tak, mogą. Jak już wspomniano, piece akumulacyjne działają dwuetapowo. Pobierają energię elektryczną, akumulują ciepło i stopniowo uwalniają je do otoczenia. Można ustawić je tak, by pobór prądu występował jedynie w porach nocnych. Będzie to szczególnie opłacalne dla inwestorów, którzy korzystają z dwutaryfowej opłaty za energię elektryczną. Warto podkreślić, że taryfa nocna oraz weekendowa może być do 50 proc. tańsza w porównaniu z opłatami za prąd w szczycie dziennym. Dzięki temu ostateczna cena ogrzewania pomieszczeń może być dość atrakcyjna.

d4hz76m

Zastosowanie pieców akumulacyjnych ma sens jedynie wtedy, gdy możemy rozliczać się za dwutaryfowe zużycie energii elektrycznej. Każdy użytkownik sieci ma prawo do ubiegania się o dwutaryfowe rozliczanie za prąd. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o przydział mocy do celów ogrzewania elektrycznego oraz zainstalowanie licznika dwutaryfowego. Dokument należy złożyć we właściwym rejonowo oddziale energetycznym. Po upływie kilku dni otrzymamy wstępną informację dotyczącą cen dwóch taryf i możliwego terminu montażu nowego licznika.

Dobór parametrów pieca do pomieszczenia

Piece akumulacyjne powinny być dobrze dobrane do zapotrzebowania na energię cieplną. Inaczej wybieramy grzejnik akumulacyjny do dogrzewania pomieszczeń, a inaczej w przypadku, gdy instalacja ma być jedynym źródłem ogrzewania budynku.

Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru powinna być moc grzewcza. Piece akumulacyjne o małej mocy zajmują niewiele miejsca. Ich dodatkowym atutem jest także atrakcyjna cena zakupu. Pamiętaj jednak, że zbyt małe urządzenie może nie poradzić sobie z ogrzewaniem pomieszczenia, gdy temperatury na zewnątrz mocno spadną. Przełoży się to na znaczące obniżenie komfortu użytkowego.

Zakup urządzenia grzewczego o zbyt wysokich parametrach także nie jest korzystnym rozwiązaniem. Duży akumulacyjny piec dynamiczny zajmie sporo miejsca, a cena jego zakupu jest dość wysoka. Skutecznie ogrzejemy nim całe pomieszczenie, ale nie wykorzystamy pełni jego możliwości grzewczych. Pieniądze poświęcone na zakup zbyt wydajnego sprzętu nie zwrócą się pod postacią mniejszych kosztów eksploatacyjnych. Dlatego warto dokładnie przeanalizować własne zapotrzebowanie na energię cieplną i wybrać piec akumulacyjny o optymalnych parametrach.

d4hz76m

Warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy handlowej. Dobór optymalnych parametrów można też powierzyć doświadczonemu instalatorowi, który zajmie się montażem urządzeń w domu. Pamiętaj, że samodzielny montaż może się wiązać z utratą gwarancji. Piec akumulacyjny korzysta z dużej mocy energii elektrycznej (o standardowym napięciu 230 lub 400 V), dlatego jego montaż powinien być wykonany przez instalatora ze stosownymi certyfikatami.

A może piec z promiennikiem?

To nadal nowość na polskim rynku. Piece akumulacyjne z promiennikiem zapewniają wysoką skuteczność oraz komfort grzewczy. Zbierają dobre opinie użytkowników, a ich cena zakupu może być całkiem atrakcyjna. W tego typu urządzeniach połączono moduł akumulacyjny z panelem promiennikowym. Oba elementy działają niezależnie od siebie, jednak są zaprojektowane w taki sposób, by skutecznie się uzupełniać. Włączenie promiennika natychmiast podnosi komfort cieplny użytkownika. Jest to szczególnie przydatne pod koniec etapu oddawania energii z modułu akumulacyjnego. W tym czasie piec akumulacyjny oddaje najmniej ciepła. Dodatkowy promiennik nie podwyższa temperatury otoczenia, lecz nagrzewa przedmioty znajdujące się w swoim zasięgu. Może być zatem wykorzystany w pobliżu miejsca pracy bądź wypoczynku domowników.

d4hz76m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4hz76m