Trwa ładowanie...

Perfekcyjne oświetlenie mieszkania krok po kroku

Nawet najlepiej urządzone wnętrze straci urok, gdy będzie źle oświetlone, dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, by odpowiednio zadbać o ten aspekt mieszkania. Zacznijmy od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań: co właściwie oznacza dobre lub złe oświetlenie? Jak je zaplanować i jak zbudować? Jakie rozwiązania cieszą się ostatnio powodzeniem? Jakich błędów unikać?

Perfekcyjne oświetlenie mieszkania krok po krokuŹródło: Shutterstock
d40hk07
d40hk07
Nawet najlepiej urządzone wnętrze straci urok, gdy będzie źle oświetlone, dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, by odpowiednio zadbać o ten aspekt mieszkania. Zacznijmy od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań: co właściwie oznacza dobre lub złe oświetlenie? Jak je zaplanować i jak zbudować? Jakie rozwiązania cieszą się ostatnio powodzeniem? Jakich błędów unikać?

Dobre oświetlenie, czyli jakie?

– Dobra instalacja świetlna cechuje się kilkoma właściwościami, dzięki którym nie odczujemy przejścia z użytkowania światła dziennego na rzecz sztucznego – zauważa Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. Sztuką jest takie uzupełnienie braków światła dziennego, by pomieszczenia nawet po zmroku były dobrze oświetlone. – Dlatego też instalacja elektryczna powinna być w silnej relacji ze stopniem doświetlenia światłem dziennym. Przekłada się to oczywiście na odpowiednią liczbę źródeł światła w danym pokoju – dodaje Sadowska.

Planując instalację świetlną, trzeba zwrócić uwagę także na inne detale, jak na przykład na kwestię rozmieszczenia włączników. Powinny one być z jednej strony łatwo dostępne, a z drugiej logicznie rozmieszczone, by włączenie odpowiedniego światła nie nastręczało domownikom problemu. – Lepiej unikać błędów związanych z ulokowaniem włączników w miejscach trudno dostępnych czy zastawionych meblami – mówi Anna Sadowska. Włączniki elektryczne powinny być umieszczone przy wejściu na takiej wysokości, by domownikom wygodnie było z nich skorzystać.

d40hk07

Doświetl zakamarki

W ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszą się dodatkowe źródła światła, które często – oprócz tego, że mają rozjaśniać pomieszczenie – są elementem dekoracji pokoju. Oczywiście podstawą jest ogólne oświetlenie, ale jedna górna lampa to zdecydowanie za mało, w większości pomieszczeń niezbędne będą dodatkowe punkty świetlne.

Coraz więcej osób montuje więc np. oświetlenie wokół luster czy punkty świetlne w zakamarkach pokoju. – Wiąże się to z pewną zmianą w myśleniu o świetle jako jedynie praktycznym rozwiązaniu – podsumowuje ten trend Anna Sadowska. Takim praktycznym rozwiązaniem jest też jeden główny wyłącznik światła zamontowany przy drzwiach wejściowych. Możesz mieć wówczas gwarancję, że wyłączyłeś wszystkie światła w mieszkaniu.

Urządzający mieszkania mają coraz więcej możliwości, jeśli chodzi o różne rozwiązania technologiczne. Na popularności zyskują węże LED, które z jednej strony pozwalają doświetlić trudno dostępne miejsca, z drugiej zaś stanowią dodatkową ozdobę w pomieszczeniu. Na dodatek są raczej bezawaryjne i zużywają relatywnie niewiele energii elektrycznej. – Dzięki takim pomysłom można wyeksponować niebanalne elementy wystroju wnętrz takie jak: obrazy, płaskorzeźby, fotografie czy roślinność. Odpowiednie oświetlenie dekoracyjne pozwoli na wydobycie ich walorów – dodaje Anna Sadowska.

Światło kreatorem nastroju

Znaczenie mają także natężenie i barwa światła, bo to one tworzą klimat danego pomieszczenia, gdy za oknem jest już ciemno. Dysponując w jednym pokoju wieloma źródłami światła, można regulować w nim nastrój. Jasne światło pobudza do pracy i pomaga w skupieniu, z kolei stonowane sprzyja relaksowi. Kinomani powinni zadbać o odpowiednie oświetlenie współgrające z ich kinem domowym, by oglądanie filmów było komfortowe.

d40hk07

Umiejętne operowanie światłem to połączenie logicznie zaplanowanej instalacji elektrycznej oraz przemyślanego rozmieszczenia poszczególnych źródeł światła. Taka instalacja dobrze doświetli mieszkanie, będzie łatwa w obsłudze (włączanie i wyłączanie pojedynczych lamp czy żarówek) i będzie miała walory dekoracyjne. Forma poszczególnych źródeł światła powinna być dopasowana do stylu urządzenia danego pomieszczenia.

Marcin Krasoń, Home Broker
Anna Sadowska, urzadzamypodklucz.pl

d40hk07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40hk07