Perfekcyjna aranżacja tarasu. Krok po kroku

Perfekcyjna aranżacja tarasu. Krok po kroku
Źródło zdjęć: © Shutterstock

10.05.2018 11:51, aktual.: 30.05.2018 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Betonowa posadzka, meble z recyklingu i kilka krzewów – taras w takim wydaniu większości z nas już nie wystarcza. Podpowiadamy, jak pomysłowo zaaranżować letni salon, aby stał się stylowym uzupełnieniem posesji i ustronną strefą relaksu.

Zaprojektowanie przytulnego i funkcjonalnego tarasu nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy wybrać odpowiednią nawierzchnię, meble ogrodowe, rośliny i kilka dekoracyjnych elementów, by wyczarować przyjemną przestrzeń. Jednak tam, gdzie jest wiele możliwości, łatwiej o potknięcie i niedociągnięcia.

Wybierz styl na taras

Styl, w jakim utrzymany jest taras, powinien odpowiadać całemu otoczeniu. Co więcej, wybór przewodniego charakteru przestrzeni ułatwi dobór pozostałych elementów i będzie decydował o klimacie tarasu. W efekcie, jeżeli dom jest utrzymany w stylu minimalistycznym, na tarasie sprawdzą się proste meble z technorattanu czy stali, pojedyncze, reprezentacyjne rośliny i nowoczesne oświetlenie.

Jeżeli chcesz mieć taras inspirowany stylem skandynawskim czy prowansalskim, projekt dopełnią drewniane jasne meble z poduszkami, lampiony, a także rośliny przywodzące na myśl rejony, z których pochodzą poszczególne nurty. Na tarasie w stylu romantycznym niech znajdą się efektowne doniczki i kwiaty oraz żeliwne meble ogrodowe nawiązujące do stylu angielskiego.

Nawierzchnia ważniejsza, niż myślisz

Jednym z ważniejszych elementów aranżacji, który podkreśli styl tarasu i całego otoczenia, jest elegancka i funkcjonalna nawierzchnia. Taras będzie spełniał swoją funkcję przez wiele lat tylko wtedy, gdy posadzka będzie solidna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne.

Obraz
© Shutterstock.com

Ciekawym rozwiązaniem są płyty tarasowe z betonu wykonane w technologii wet-cast (formowane z ciekłej mieszkanki betonowej). Dzięki temu, że elementy wiernie naśladują naturalne surowce, nawierzchnia tarasu jest nie tylko solidna, lecz też estetyczna i ciekawa wizualnie. – Płyty mogą naśladować fakturę oraz delikatną kolorystykę skał wapiennych, uzupełniając aranżację tarasu w stylu minimalistycznym oraz industrialnym. Niektóre mają też wygląd surowego płomieniowanego granitu - te doskonale sprawdzają się w projektach modernistycznych. Z kolei płyty betonowe imitujące naturalne deski dopełnią projekty inspirowane stylem skandynawskim oraz nurtem eko – tłumaczy Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.

Prywatność i komfort dzięki rozkładowi

Po tym, jak wybierzesz nawierzchnię, warto zadbać o wygodę na tarasie i rozmieszczenie wyposażenia: stołu, siedzisk, donic z kwiatami i grilla. Jest to równie ważne, ponieważ tylko skrupulatnie zaaranżowany i zagospodarowany taras pozwoli ci się w pełni odprężyć. Niezależnie od wielkości tarasu postaraj się o ustawienie sprzętów w narożnikach, dzięki czemu uzyskasz efekt przytulności i komfortu, bez utraty cennej przestrzeni.

Na mniejszy taras wybierz składane krzesła, pufy, które można schować pod stołem, czy wąskie donice z kwiatami kubełkowatymi. W przypadku gdy taras ma ok. 20 mkw. lub więcej, można pozwolić sobie na oddzielenie strefy wypoczynkowej od jadalnianej i zaaranżowanie całości za pomocą stołu, narożnika i foteli. Poddając taras metamorfozie, warto również zadbać o pozbycie się przeciągów i nieatrakcyjnych widoków. Efekt ten uzyskasz, zabudowując jedną ze stron przy użyciu wyższych roślin lub ścianki z boazerii. Dzięki temu zyskasz również odrobinę prywatności.

Podobny rezultat osiągniesz, wykorzystując bambusowe maty czy parawany z materiału. Z kolei chcąc stworzyć kącik, który będzie przytulny nawet podczas niepogody, przykryj część tarasu lekkim dachem. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie markizy bądź baldachimu, które w przeciwieństwie do przezroczystych płyt PCV czy szklanych ekranów nie nagrzewają nakrytej przestrzeni. Nie można zapomnieć również o dodatkach: lampionach, latarenkach i kwiatach.

Jeszcze bliżej natury

Rośliny to niezaprzeczalnie największa wartość tarasu. Warto poświęcić chwilę, by dobrać je do wielkości całej strefy wypoczynkowej i stylu, w jakim jest utrzymana. Miłośnicy kwiatów mogą zaszaleć – przecież do dyspozycji jest wiele odmian roślin i metod ich aranżacji: donice, skrzynki, kwietniki i inne ciekawe rozwiązania. Na taras polecane są: pelargonie i surfinie, maciejka, pnące truskawki, lobelia, lawenda oraz wrzos. Są to rośliny, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji, nie są podatne na choroby i dobrze znoszą ciężkie warunki.

Tak zaaranżowany taras z pewnością będzie przytulny i wygodny, zachęcający do spędzania czasu w długie letnie dni, a nawet i w nocy.

Źródło artykułu:Informacja prasowa