Trwa ładowanie...

Październik w ogrodzie. Jesienne porządki i przygotowania do zimy

Październik to dla ogrodników miesiąc pełen pracy, ponieważ nie tylko trzeba sprzątać ogród, ale także przygotować go do zimowania i bezpiecznego startu w kolejnym sezonie. To także dobry moment na założenie kompostownika ze względu na ilość "paliwa", którą można zebrać.

Październik to czas jesiennych porządkówPaździernik to czas jesiennych porządkówŹródło: Adobe Stock, fot: @bogdanhoda
d6r1e39
d6r1e39

Porządki

Do porządków w ogrodzie warto się odpowiednio przygotować. Przydadzą się takie narzędzia jak grabie, odkurzacz do liści, taczka i jeżeli zamierzacie założyć kompostownik, to z pomocą przyjdą odpowiednie pojemniki. Do ich budowy używa się polipropylenu, który jest odporny na kwasy i rozpuszczalniki organiczne. Kolejna kwestia to warstwy, które powinny być odpowiednio ułożone, ponieważ niektóre z nich pełnią ważną rolę. Na przykład na samym dole należy ułożyć grube gałęzie, które będą stanowić warstwę drenażową. Następnie należy przykryć je ziemią i ułożyć kolejne warstwy. Warto użyć nawozów organicznych i mineralnych, które przyspieszą proces kompostowania. Z czego powinny składać się warstwy? Najlepiej sprawdzą się zdrowe resztki roślinne, skoszona trawa i liście, chwasty bez nasion, obierki owoców i warzyw, fusy po kawie i herbacie, kora oraz wióry.

Rośliny i warzywa

W październiku można sadzić róże oraz drzewa i krzew liściaste, które są odporne na mróz. Jest jeszcze czas na rozsadzenie roślin rozmnażanych wegetatywnie i mowa tu o tawułkach, roślinach skalnych i ziołach, przy czym nie mogą być w trakcie kwitnienia. To także moment na sadzenie roślin cebulowych i wiosennych kwiatów oraz niektórych warzyw takich jak np. czosnek, zimowe odmiany szpinaku i koperek. Po pierwszych przymrozkach należy wykopać i zabezpieczyć byliny, które nie zimują w gruncie. Rośliny doniczkowe, które nie są odporne na mróz, powinny być przeniesione do ciepłych pomieszczeń, które powinny być jasne i przewiewne. Pozostałe warto zabezpieczyć ziemią lub korą. Tu warstwa może sięgać nawet 50 cm. W sadzie można zebrać jabłka, gruszki, późne odmiany śliwek oraz pigwy. Należy przechowywać je w chłodnym i umiarkowanie wilgotnym pomieszczeniu.

Nawożenie i podlewanie

W październiku można użyć kompostu lub nawozów fosforowych i potasowych rozkładając je wokół drzew i krzewów, a następnie mieszając z ziemią. Jeżeli wykopywaliście rośliny, to należy usunąć chwasty, spulchnić glebę i użyć nawozu mineralnego lub obornika. Jeżeli październik jest w miarę suchy i ciepły, to oczywiście trzeba pamiętać o podlewaniu roślin, drzew i trawy. W przypadku trawnika można przeprowadzić ostatnie koszenie, ale nie należy ścinać go zbyt krótko. Jeżeli macie oczko wodne, to należy już wyjąć z niego cały osprzęt elektryczny, a także usunąć zalegające na dnie muł i zanieczyszczenia. Można też pomyśleć o wyłączeniu systemu automatycznego nawadniania, ale tu dużo zależy od temperatury oraz ilości opadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6r1e39
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d6r1e39