Trwa ładowanie...

Patyczak rogaty – wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli planujesz hodować tego owada w domowym terrarium

Patyczak rogaty, nazywany też patyczakiem annamskim, igielnikiem albo indochińskim, to owad, który swoim wyglądem do złudzenia przypomina gałęzie lub patyki, skąd wzięła się jego nazwa. Jego hodowla nie sprawia większych problemów, ponieważ owad nie ma dużych wymagań dotyczących pożywienia ani terrarium. Jak wygląd patyczak? Czym się żywi i jak go hodować?

Patyczak może być hodowany w domu w odpowiednio przygotowanym terrarium.Patyczak może być hodowany w domu w odpowiednio przygotowanym terrarium.Źródło: Getty Images
d2gwlk6
d2gwlk6

Patyczak – co to za owad?

Patyczak jest owadem, który w naturalnych warunkach występuje w południowym Wietnamie. W naszych warunkach klimatycznych owad nie może żyć w naturze, jednak jest często hodowany w terrarium. Owad jest również wykorzystywany jako zwierzę laboratoryjne. Jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki do życia, samica może żyć maksymalnie rok w ostatniej dojrzałej formie po tym, jak po raz ostatni zrzuci zewnętrzną powłokę ciała. Nieco krócej żyją samce.

Patyczaki rogate są najbardziej aktywne w zacienionych miejscach, późnymi wieczorami albo w nocy oraz w warunkach wysokiej wilgotności. W ciągu dnia owady praktycznie wcale się nie poruszają, nawet, jeśli się je dotknie.

Patyczak rogaty – jak wygląda?

Patyczak rogaty jest podobny do patyków, cienkich łodyg albo gałązek. Samce osiągają maksymalnie około 7 cm długości, samice są dłuższe i dorastają maksymalnie do około 10 cm. Owad nie ma skrzydeł. Na głowie patyczaka znajdują się czułki oraz para oczu. Samica ma dodatkowo parę małych rogów. Dorosły patyczak rogaty może przyjmować różne odcienie od ciemnego brązu do ciemnej zieleni.

Patyczak – jak się rozmnaża?

U patyczaków obserwuje się rozmnażanie płciowe, partenogenetyczne, co oznacza, że nowe osobniki rozwijają się z komórki jajowej, pomimo braku plemnika. W ciągu całego życia jedna samica jest w stanie złożyć około 300 jajeczek. Młode osobniki wylęgają się z jajek po okresie 1,5 – 2,5 miesiąca, w zależności od warunków, w jakich znajdują się jajeczka. Po wylęgu larwa ma około 1 cm, a po około 5 miesiącach staje się dojrzałym owadem. Przez całe życie przechodzi od 5 do 6 linień.

Patyczak – jakich warunków potrzebuje do życia w terrarium?

Jeśli dopiero rozpoczyna się hodowlę i chce się zacząć od jednego owada, terrarium dla małego patyczaka może być nawet słoik, ważne, żeby był dość duży. Większe owady można umieścić w akwarium albo dużym wazonie. Istotne jest, żeby pojemnik był co najmniej trzykrotnie wyższy niż wynosi długość patyczaka mierzona bez przednich nóżek. Pojemnik należy od góry zakryć gęstą siatką albo firanką, ponieważ patyczaki mogą uciekać z terrarium. Jeżeli planuje się hodować więcej patyczaków, na jednego owada należy przeznaczyć minimum 1 litr pojemności naczynia. Jeśli owady będą miały zbyt małą przestrzeń będą się wzajemnie atakowały.

d2gwlk6

Patyczak – podłoże terrarium

Na dnie naczynia należy ułożyć kokosową włókninę albo ręcznik papierowy. Poza tym, terrarium trzeba wypełnić gałązkami, po których owady będą mogły się wspinać. Bardzo ważna jest temperatura oraz wilgotność w terrarium:

  • Najlepsza temperatura dla patyczaków to 20 - 23°C, zbyt wysoka temperatura może skutkować przegrzaniem, jednak owady znoszą okresowe spadki temperatury do około 15°C,
  • Optymalna wilgotność powietrza, szczególnie w okresie rozwoju i zrzucania wierzchniej okrywy to około 70 – 80 procent.

Patyczak – czym się żywi?

Patyczaki rogate nie są bardzo wymagającymi owadami, także jeśli chodzi o pożywienie. Pokarmem, który owady jedzą najchętniej są liście maliny albo jeżyny, chociaż patyczaki chętnie zjedzą również inne liście, takie jak:

  • Liście bluszczu,
  • Liście porzeczki,
  • Liście truskawki,
  • Liście wiśni,
  • Liście dębu,
  • Liście melisy,
  • Liście bazylii.

Patyczaki zjedzą nawet sałatę oraz natkę pietruszki. Ważne jest, żeby pokarm był dokładnie umyty. W zimie można stosować mrożony pokarm, ważny jest jednak sposób przygotowania liści do mrożenia. Nie mogą być one przyciśnięte ciężkimi produktami, ponieważ połamią się, nie należy ich również kroić ani rozgniatać. Przed podaniem mrożonego pokarmu owadom, liście należy opłukać pod bieżącą zimną wodą.

d2gwlk6

Patyczak – jak zacząć hodowlę?

Patyczak rogaty nie ma dużych wymagań, nie robi hałasu i nie powoduje powstawania nieprzyjemnych zapachów, w związku z czym, hodowla tych owadów jest polecana dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z hodowlą innych owadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2gwlk6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gwlk6