Patelnia patelni nierówna. Jak wybrać taką, która przetrwa lata?
Patelnia jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Bez względu na poziom twoich umiejętności kulinarnych, jej obecność jest nieoceniona. Patelnia przydaje się do przygotowania niemal każdego posiłku, więc warto wybrać taką, która będzie wytrzymała. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę.
05.11.2018 | aktual.: 05.11.2018 16:49
Wybierz odpowiedni model
Jeśli w twojej kuchni brakuje patelni i zaczynasz rozglądać się za swoim ideałem, najpierw znajdź chwilę i przemyśl, jakiej dokładnie szukasz. Wbrew pozorom, sklepy oferują wiele rodzajów, które różnią się od siebie rozmiarem, powłoką i poziomem trudności w pielęgnowaniu patelni. Aby być zadowolonym z zakupu, musi ona odpowiadać twoim potrzebom, stylowi życia i kulinarnym upodobaniom. Niekiedy warto zdecydować się na kilka modeli, które przetrwają lata i będą świetnymi kompanami w codziennym gotowaniu.
Przed zakupem zastanów się, do czego zazwyczaj używasz patelni i jakie produkty poddajesz na niej obróbce cieplnej. Jeśli podsmażasz na niej jedynie jajko na śniadanie, boczek lub kiełbaski w małych ilościach, wybierz małą patelnię o niewielkiej średnicy. Szybciej ją umyjesz i doprowadzisz do porządku. Taka patelnia szybciej się także nagrzewa, więc będzie gotowa do działania już po kilku chwilach. Jeśli z kolei jesteś wielbicielem sosów i potrawek, bardziej przyda ci się patelnia z wyższymi ściankami, w której możesz przygotować ulubione dania. Miłośnikom naleśników, omletów i tortilli przyda się z kolei model większy, z niższymi ściankami, które ułatwią manewrowanie i kontrolę smażonymi produktami. Jeśli potrzebujesz patelni standardowej, która będzie odpowiednia do różnych czynności, postaw na uniwersalną średnicę 26 centymetrów.
Jaką powłokę wybrać?
Najpopularniejszymi powłokami patelni są te ceramiczne, teflonowe i emaliowane. Do wyboru mamy także patelnie stalowe czy granitowe, jednak od tych wcześniej wymienionych odróżnia je wyższa cena i waga, która może niektórym utrudniać gotowanie. Zarówno patelnia ceramiczna, teflonowa i emaliowana ma swoje zalety, które warto znać, zanim się zdecydujemy na którąś z nich.
Patelnia teflonowa
Pokryta teflonową powłoką patelnia jest bardzo łatwa w czyszczeniu i szybko się nagrzewa. Jej dodatkowym plusem jest jej lekkość oraz cena, która spodoba się naszemu portfelowi. Jest doskonała podczas pośpiesznego przygotowywania posiłków, ponieważ jej lekkość ułatwia wszelkie manewry. Taki typ przystosowany jest do różnych rodzajów kuchenek, na przykład indukcyjnych, na które coraz częściej się decydujemy. Na patelnię teflonową nie musimy wlewać dużo tłuszczu - jej powierzchnia jest niemal nieprzywierająca. Minusem patelni teflonowych jest łatwość zarysowania, więc przy mieszaniu lub przekładaniu produktów na patelni należy używać silikonowych lub drewnianych szpatułek i łyżek.
Patelnia ceramiczna
Patelnia o takiej powłoce jest odporna na bardzo wysoką temperaturę i równomiernie się nagrzewa, dzięki czemu nawet rzadko rozłożone składniki dania równo się podsmażą. Taka powłoka jest też bardziej wytrzymała i dodatkowo nie wchodzi w reakcje z przygotowywanym jedzeniem. Podobnie jak patelnia teflonowa jest przystępna cenowo i lekka. Dzięki równej i wysokiej temperaturze, którą możemy uzyskać na całej powierzchni, podczas smażenia nie trzeba używać dużej ilości tłuszczu.
Patelnia emaliowana
Ten rodzaj patelni znany jest od pokoleń. Decydując się na taki rodzaj, warto wybrać model, który emalią pokryty jest zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Taka patelnia nie wymaga jakiejkolwiek impregnacji i jest odporna na rdzewienie. Po dłuższym użytkowaniu na jej powierzchni pojawia się patyna, czyli dodatkowa warstwa zabezpieczająca. Gładka patelnia emaliowana jest szczelna i higieniczna, co jest jej niewątpliwym plusem. Dodatkowo taki model jest odporny na ścieranie i korozję oraz bardzo łatwy w czyszczeniu.
Przechowywanie i mycie patelni
Równie ważne jest właściwe przechowywanie i czyszczenie patelni. Im bardziej będziemy o nią dbać, tym dłużej będzie nam służyć. Nie próbuj szorować powierzchni twardą gąbką lub druciakiem, ponieważ możesz uszkodzić delikatną powierzchnię, a im bardziej zadbana powłoka, tym lepiej przygotujesz posiłek. Jeśli masz w domu zmywarkę, sprawdź dokładnie, czy patelnia może być w niej myta. To ważny czynnik, na który powinieneś zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Niektóre elementy mogą ulec zniszczeniu podczas takiego zmywania i skrócić czas cieszenia się z nowego zakupu.
Równie kluczowe jest przechowywanie patelni. Niemal każdy z nas trzyma w szafkach kuchennych wiele przedmiotów, garnków i akcesoriów potrzebnych do gotowania. Kładzenie patelni na oślep wśród nich zdecydowanie jej nie służy. Jeśli masz kilka patelni, zaopatrz się w specjalnie zakładki z filcu. Kładąc patelnie jedną na drugiej z ich użyciem zadbasz, by nie powstały jakiekolwiek rysy i odpryski.