Patchwork, żywy element wystroju wnętrz
22.03.2016 13:00
Patchwork to indywidualista, nie lubi się dzielić i nie uznaje kompromisów. Zawsze chce rządzić i dominować we wnętrzu. Nie szczyci się przy tym wyrafinowaniem i elegancją. Jakie towarzystwo jest dla niego najodpowiedniejsze?
Patchwork w wystroju wnętrz wielu z nas kojarzy się z narzutą szytą z kawałków różnych materiałów. Tymczasem żywo przenika on także na inne elementy wyposażenia. Pojawia się na tkaninach, płytkach, tapetach, dywanach, meblach, dekoracjach i wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam na to ochota. Jest niezwykle wyrazisty i wprowadza wiele energii do aranżacji pomieszczeń. Zawsze pozostawia autorowi duże pole do popisu. Tym samym zapewnia możliwość indywidualizacji wnętrz. Obejmując różnej wielkości powierzchnię, tworzy unikalne kombinacje. Odpowiednio użyty może wizualnie budować wnętrza, stanowiąc ich element centralny albo porządkujący chaos. Sposób jego zastosowania ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd aranżacji.
Patchwork w koncepcji fusion
Patchwork to indywidualista, nie lubi się dzielić i nie uznaje kompromisów. Zawsze chce rządzić i dominować we wnętrzu. Nie szczyci się przy tym wyrafinowaniem i elegancją. Jakie towarzystwo jest dla niego najodpowiedniejsze?
Patchwork bez zahamowań łączy nie tylko różne kolory i wzory, ale też tekstury i kształty. Stanowi swoisty pomost między odmiennymi stylami, sankcjonując obecność wyposażenia z różnych konwencji stylistycznych i przedziałów czasowych. Sam w sobie bywa eklektyczny i choć zawsze rzuca się w oczy, umie dać duży margines swobody innym elementom wystroju wnętrz. W takim wydaniu idealnie wpisuje się w aranżacje w stylu fusion, lubujące się w zabawie z konwencją, mieszaniu stylów, w tym także rzeczy tanich i drogich, prostych i kunsztownych. Brak zasad jest tu jednak pozorny. W takim wystroju wnętrz tak jak w patchworku zawsze da się wyróżnić bowiem jakiś motyw przewodni, który ostatecznie spaja wszystko w całość. Może to być np. jedna paleta barw czy symetria w organizacji wnętrza.
Patchwork w stylu boho
Estetyka boho podobnie jak patchwork należy do wzorniczych mieszańców. Powstała między innymi z połączenia hippisowskiego luzu, designu lat 60. i umiłowania etnicznego stylu. Kochają ją zblazowani surferzy i niefrasobliwa cyganeria. To również swego rodzaju wyraz ekologicznego podejścia do urządzania wnętrz oraz zainteresowania szeroko pojętą kulturą świata. W wystroju wnętrz, gdzie spotykają się ręcznie dziergane makatki, tkaniny w psychodeliczne wzory i afrykańskie maski, zawsze znajdzie się miejsce na patchwork w postaci narzuty na łóżko czy tapety, który scali charakterystyczne dla boho motywy, wpisując się tym samym w aktualne wnętrzarskie trendy łączenia wzorów.
Patchwork w nowoczesnej odsłonie
Jeśli ktoś nadal uważa, że nowoczesny wystrój wnętrz jest monolityczny i bezduszny, nic bardziej mylnego. Owszem aranżacje nowej generacji lubią przestronność i unikają starć wzorów oraz kolorów, jednak nic nie ożywia ich tak bardzo jak właśnie patchwork. W takim ujęciu nie wywołuje on jednak wizualnego szumu w przestrzeni, ale ją dopełnia: na przykład patchworkowo-tapicerowana sofa stanowi harmonijną przeciwwagę dla monochromatycznych ścian i podłóg w salonie. Jednocześnie prosta w formie dobrze komponuje się z minimalistycznymi bryłami mebli. W neutralnym otoczeniu staje się prawdziwą gwiazdą i z niczym nie rywalizuje.
Patchwork w fabrycznej scenerii
Nowoczesne lofty to nie tylko duże, oziębłe przestrzenie w betonie. Struktura starej czerwonej cegły bardzo ociepla industrialne wnętrza, stanowiąc jednocześnie doskonałe towarzystwo dla patchworku. Płytki z betonu ułożone w unikalny wzór, np. na podłodze, to dobry i mniej standardowy sposób na wyeksponowanie tego materiału w pofabrycznym wystroju wnętrz. Patchwork może być utrzymany w szarej tonacji, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ożywił go kolor. Kreatywne podejście zmienia nawet tak niepozorny materiał jak beton w kluczowy element dekoracyjny.
Patchwork w orientalnym klimacie
Połączenia różnorakich płytek zdobionych ornamentami doskonale pasują do wnętrz o wschodnim oraz śródziemnomorskim charakterze. To współczesna wariacja na temat dalekowschodniego designu. Najprostszą opcją jest wybór kafelków tej samej wielkości i grubości, ale o różnych motywach dekoracyjnych. Taki patchwork dobrze wygląda w zestawieniu z neutralną bielą lub szarością albo pastelowymi odcieniami zaczerpniętym z tonacji płytek. Nawet oszczędnie zastosowany patchwork w duchu dawnych arabesek stworzy z prostym, nowoczesnym wyposażeniem wystrój wnętrz o orientalnym, ale nie sztampowym klimacie. Aranżacje warto uzupełnić o charakterystyczne dekoracje - czasem wystarczą detale, by osiągnąć wyrazisty efekt.