Patchwork w aranżacji wnętrz

Patchwork w aranżacji wnętrz

21.05.2014 | aktual.: 23.03.2017 13:59

Skrawki dziadkowej koszuli i dziecięcego kocyka. Patchwork rozmaitych stylów i pokoleń - dosłownie i w przenośni. Łaciate dekoracje to idealny sposób na recykling i oryginalność w aranżacji wnętrz. Zobacz najciekawsze pomysły na patchworkowe aranżacje wnętrz.

Skrawki dziadkowej koszuli i dziecięcego kocyka. Patchwork rozmaitych stylów i pokoleń - dosłownie i w przenośni. Łaciate dekoracje to idealny sposób na recykling i oryginalność w aranżacji wnętrz. Zobacz najciekawsze pomysły na patchworkowe aranżacje wnętrz.
Za patchwork popularnie zwykło się uważać kołdry i narzuty szyte ze ścinek w kształcie prostokątów czy rombów. Obecnie pojęcie to tłumaczy się coraz szerzej, mając na myśli rozmaite dekoracje powstałe z niewielkich kawałków kolorowych materiałów - i to niekoniecznie tekstylnych. Towarzysząca im zwykle feeria barw wnosi do aranżacji wnętrz wiele optymizmu i wesołości. Dlatego patchwork chętnie wykorzystuje się w pokojach dziecięcych. Nie muszą to być jednak przesłodzone czy krzykliwe zestawienia, czego przykładem jest kolekcja tapet Room Seven powstała we współpracy z Coordonné czy kapy Patchwork House (np. Pima, Nobo).


1 / 6

Patchwork w aranżacji wnętrz

Obraz
© Timticks.com

Patchworkowa dekoracja domu, choć często robi wrażenie, jakby powstawała spontanicznie, wymaga wiele pracy koncepcyjnej. Sama fantazja bez szczypty dobrego gustu nie wystarcza, by wydobyć najwspanialszą właściwość patchworku - idealną harmonię rozmaitości. Nie bez kozery za jego tworzenie wzięli się uznani projektanci, jak Christian Lacroix, który krawiecki przepych przeniósł z domów mody do aranżacji wnętrz.


2 / 6

Patchwork w aranżacji wnętrz

Obraz
© Mgitelis.com

Patchwork to przede wszystkim mistrzostwo w doborze kolorów, wzorów, faktur, a niekiedy kształtów. Dla projektantki Agnieszki Borowskiej (Bluckberry) to sposób na tworzenie niezwykłych rzeczy z codziennych przedmiotów - od lamp przez poduszki po sofy.
Do tworzenia patchworku doskonale nadają się materiały z odzysku. Daje on drugie życie starym swetrom czy kawałkom drewna. Ocalił już niejedno wspomnienie. W pracowni Juicy Colors można na przykład odnowić techniką patchworku antyczne krzesło, stylową kanapę czy odziedziczony dawno temu stolik, nadając im awangardowy charakter.


3 / 6

Patchwork w aranżacji wnętrz

Obraz
© Interiorzine.com

Łaciate tkaniny już dawno rozgościły się na łóżkach w postaci kołder i kap. Pościel wykorzystująca patchwork to idealny sposób na to, by osiągnąć przytulną atmosferę i indywidualny styl w aranżacji wnętrz sypialnianych.
Tekstylny patchwork wspaniale prezentuje się też na podłodze w formie dywanów czy siedzisk, jak te z kolekcji Mangas zaprojektowanej przez Patricię Urquiolę. Dywanowy patchwork może tworzyć mieszankę stylów, doskonale wpisując się w eklektyczne aranżacjach wnętrz lub stanowić stylistyczną jedność, niczym seria Vintage Patchwork (Carpets & More).


4 / 6

Patchwork w aranżacji wnętrz

Obraz
© Designplatformllc.com

Idea patchworku to odważna koncepcja, pozwalająca zrealizować najdziwaczniejsze pomysły. Taka dekoracja domu czy mieszkania może jednak być nie tylko zabawna i energetyczna, lecz także niezwykle elegancka Sprzyja temu zachowanie jednej tonacji kolorystycznej i różnicowanie elementów fakturami. Dywan Circle Country (Kare Design) uszyty z krowiej skóry z mnóstwa okrągłych łat o różnej wielkości jest utrzymany w beżach i brązach. Z kolei wykonane z lnu i białej koronki poduszki z serii Schabby Chic (leoniRoom) to doskonała propozycja m.in. do wnętrz w stylu romantycznym czy prowansalskim o subtelnej, nieco przymglonej kolorystyce.


5 / 6

Patchwork w aranżacji wnętrz

Obraz
© Nestdecorating.typepad.com

Jeśli masz wątpliwości co do zastosowania patchworku w aranżacji wnętrz, możesz się zdecydować na "załatanie" niewielkiej powierzchni. Duże pole do popisu dają tapety. Za ich pomocą można samodzielnie osiągnąć oryginalną dekorację domu czy mieszkania, zestawiając różne skrawki lub korzystając z rozwiązań drukowanych, dających gotowy efekt. Ciekawym pomysłem jest zaaranżowanie na ścianie niewielkiego patchworku i oprawienie go w gustowną ramę niczym obrazu.


6 / 6

Patchwork w aranżacji wnętrz

Obraz
© Cir.it

Niekiedy określa się tak to, co odbiega od pierwotnego znaczenia słowa patchwork, ale jest nim inspirowane. Dotyczy to np. wspomnianych wyżej tapet, ale nie tylko. Mogą to być też meble łączące rozmaite faktury, w tym drewno, szkło czy lustra, jak np. komody Boca do Lobo, albo ręcznie malowane umywalki - jak np. oferowane przez Kolory Meksyku modele Suelita, Jade czy Dionis. Łaciate dekoracje domu czy mieszkania bardzo łatwo można też osiągnąć za pomocą płytek podłogowych czy ściennych, układając je tak, aby imitowały dywan lub makatę. Niektóre płytki są wręcz tworzone z myślą o takich rozwiązaniach, np. cementowe kafle firmy Purpura czy marokańskie kompozycje Articima. Jedno jest pewne - fałszywy czy prawdziwy patchwork zawsze daje efekt, wobec którego trudno przejść obojętnie.


Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)