Trwa ładowanie...

Parterowy czy piętrowy? Na jaki projekt warto się zdecydować?

Marzy Ci się dom piętrowy w stylu śródziemnomorskim? A może wzdychasz na myśl o nowoczesnym parterowym domu? Niezależnie od tego, w jakim stylu będzie Twój wymarzony dom, staniesz przed wieloma dylematami na każdym etapie jego realizacji. Jednym z nich będzie wybór projektu piętrowego lub parterowego. Poznaj największe zalety obu rozwiązań i sprawdź, który rodzaj lepiej sprawdzi się u Ciebie!

Parterowy czy piętrowy? Na jaki projekt warto się zdecydować?Źródło: materiały promocyjne
d16rke7
d16rke7

Projekty domów parterowych – jakie mają zalety?

Niezależnie, czy planujesz zbudować niewielki domek czy ogromną posiadłość, życie na jednym piętrze ma wiele plusów. Niezależnie, czy planujesz zbudować niewielki domek czy ogromną posiadłość, życie na jednym piętrze ma wiele plusów. Poznaj 4 największe zalety, jakie niosą za sobą projekty domów parterowych!

1. Dom, w którym można się zestarzeć
Jeśli zamieszkają z Tobą osoby starsze, łatwiej będą one mogły poruszać się w domu parterowym. Jest to szczególnie ważne, jeśli są one mniej mobilne lub poruszają się na wózku inwalidzkim. Punkt ten może być również istotny, jeśli i Ty planujesz przeżyć szczęśliwą starość w przyszłym domu.

2. W poszukiwaniu oszczędności
Projekty domów parterowych to przede wszystkim większa przestrzeń do zagospodarowania na jednej kondygnacji (brak schodów pozwala zaoszczędzić nawet 100 m2). A także niższe koszty stropu, który w parterówce może być nie tylko wylewany lub gęstożebrowany, ale także drewniany. Oszczędności finansowe przynosi również brak konieczności kupna okien dachowych czy wykańczania poddasza.

3. Mniej powierzchni do sprzątania
Nie każdy musi lubić sprzątać, i to właśnie dla takich osób dom parterowy jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko jest na jednym poziomie, więc nie będziesz wnosić codziennie odkurzacza po schodach, obniżysz liczbę okien do umycia i łatwiej uporasz się z czyszczeniem rynien.

d16rke7

4. Brak tupotu stóp
Jeśli przeszkadza Ci dźwięk pazurów psa uderzających o posadzkę albo tupot najmłodszych domowników, dom parterowy pozwoli Ci częściowo rozwiązać ten problem, gdyż nie będziesz słyszeć dźwięków dochodzących z góry.

materiały promocyjne
Źródło: materiały promocyjne

Projekty domów piętrowych – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Domy piętrowe wydają się najlepszym wyborem dla wielodzietnych rodzin i osób, które cenią sobie przestrzeń. Jakie plusy mają projekty domów piętrowych?

1. Większa prywatność
Jeśli Twój dom będzie wielopokoleniową ostoją, warto zdecydować się na budynek, który nie tylko pomieści wszystkich członków rodziny, ale również zapewni im należytą prywatność. Pozwoli Ci to również skutecznie odseparować strefę dzienną od wypoczynkowej. Jest to szczególnie istotne, gdy pracujesz z domu albo często miewasz gości zostających na noc.

d16rke7

2. Niższe koszty budowy
Budowa domu piętrowego skutkuje często niższymi kosztami za metr kwadratowy. Oszczędza się na: wykopach, fundamentach, przewodach, instalacjach wodociągowych czy montażu dachu. Coraz częściej w domach piętrowych rezygnuje się z wykopywania piwnic, co może obniżyć koszty budowy domu nawet o 30%. Tym samym, to na parterze mieści się kotłownia, garaż i/lub spiżarnia.

3. Lepsze wykorzystanie przestrzeni niewielkiej działki
Jeśli masz niewielką lub wąską działkę, projekt domu piętrowego może okazać się strzałem w dziesiątkę! Zaoszczędzoną przestrzeń możesz wykorzystać do zbudowania tarasu, altanki albo ogródka.

Który projekt zatem będzie odpowiedni dla Ciebie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko sprowadza się do Twojego budżetu, wielkości działki i liczby domowników. Ogromne znaczenie mają również indywidualne upodobania – w końcu w wymarzonym domu wszyscy powinni czuć się swobodnie.

Więcej gotowych projektów znajdziesz na www.extradom.pl.

d16rke7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16rke7