Panele podłogowe - wady i zalety

Najłatwiejsze w montażu i najtańsze rodzaje podłóg drewnianych i drewnianopodobnych to właśnie panele podłogowe. Bez problemu zamontujesz je samodzielnie. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem i w trakcie montażu paneli podłogowych.
Panele podłogowe - wady i zalety
Źródło zdjęć: © shutterstock.com

07.03.2014 09:33

Click-click, zrób to sam

Podstawowy wyróżnik paneli to podział na panele klejone i układane. Od kilku lat panele klejone zostały wyparte przez panele układane – montuje się je szybciej i w czystości. To główne czynniki rosnącej popularności bezklejowych paneli podłogowych. Klejone jednak lepiej chronią przed wilgocią, która jest głównym wrogiem podłogi panelowej.

W zależności od producenta różne są techniki łączenia paneli bezklejowych – z dobiciem, z zaczepem, z dociskiem. Wszystkie te techniki cechują się łatwością – dzięki nacięciom jeden panel po prostu pasuje do drugiego i układanie idzie szybko. Dodatkowo można łatwo je przyciąć i dopasować np. do ściany czy progu. Docięcia na wymiar można zrobić zwykłą piłką do drewna lub wyrzynarką.

Jak łatwo można ułożyć, tak też łatwo można zdemontować w razie przeprowadzki – to wyjątkowo wdzięczny i szybki do wymiany typ podłogi. Ponadto panele podłogowe mogą być łączone z ogrzewaniem podłogowym, w przeciwieństwie do parkietu. Wystarczy kupić specjalny dziurkowany podkład pod panele. Po ułożeniu są gotowe do użycia – nie trzeba lakierować, polerować, cyklinować, impregnować.

Dodatkowo na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli – możemy wybrać matowe, błyszczące, drewniane, laminowane, grube, cienkie, w jakim tylko chcemy kolorze, doskonale imitującym rodzaje szlachetnego drewna.

Panel panelowi nierówny

Mimo niskiej ceny za metr kwadratowy paneli podłogowych dochodzą do niej koszty akcesoriów niezbędnych do montażu: folii izolacyjnej, pianki wyciszającej oraz akcesoriów wykończeniowych: progów, listew przyściennych, narożników, plastikowych łączeń. Panele podłogowe potrzebują codziennej, uważnej ochrony, dlatego należy zakupic profesjonalny płyn i używać do mycia podłogi. Nie jest to drewno parkietowe, które znacznie przewyższa panele trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wodę – panele wyjątkowo nie lubią wilgoci, jako produkt ze sklejki, o niezbyt dużej grubości łatwo pęcznieje pod jej wpływem. Wybrzuszenia i szpary powstają momentalnie przy kontakcie z dużą ilością wody i nie wygląda to estetycznie.

Panele są wrażliwe na uszkodzenia czy zarysowania, które ciężko zamaskować. Podłoga z paneli jest śliska, nieprzyjazna dla zwierząt czy małych dzieci oraz dosyć głośna – może to być uciążliwe dla sąsiadów. Mimo podkładów z pianki czy korka, a nawet zintegrowanych z wyciszającym materiałem paneli, nie jest możliwe całkowite wytłumienie tych dźwięków.

Przemyśleć należy również rozmieszczenie paneli – do często używanych pomieszczeń w domu, takich jak pokój dzienny, należy dobrać panele twardsze. Do mniej używanych np. sypialni, mogą być użyte mniej twarde. Określa to skala Brinella – im wyższa liczba, tym twardsza powierzchnia panela. Dzięki temu podłoga będzie trwalsza i odporna na ścieranie. Ponadto, ważne jest nasłonecznienie. Wpływ promieni UV może powodować blaknięcie koloru – do słonecznych miejsc domu czy mieszkania nie nadają się ciemne czy olejowane panele.

Co wybrać?

Z jednej strony szybkość, oszczędność czasu i pieniędzy. Z drugiej strony hałaśliwa podłoga, kłopotliwa dla zwierzaków i mniej odporna na uszkodzenia i wodę niż parkiet. Jednak gdy wyważymy plusy i minusy, dokładnie zaplanujemy i zdecydujemy się na panele, nie będzie problemów ani z ułożeniem, ani z wyborem – popularość tego typu podłóg sprawiła, że sklepy są ich pełne w całej gamie kolorów i typów.

Źródło artykułu:WP Kobieta
podłogapanelepanele drewniane
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)