Panele fotowoltaiczne jako dodatkowe źródło energii – czy to się opłaca?
Stwierdzenie, że Polacy pokochali panele fotowoltaiczne, nie jest przesadą. Przejeżdżając przez cały kraj, niezależnie od regionu coraz częstszym elementem krajobrazu są właśnie ogniwa solarne. W związku z tym nasuwa się niebezzasadne pytanie, czy to rzeczywisty sposób na oszczędność, czy może tylko przemijająca i niewiele znacząca moda? Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź w poniższym artykule.
09.06.2021 09:46
Fotowoltaika – darmowy prąd ze Słońca
Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów solarnych, inwertera i elementów konstrukcyjno-montażowych, jak np. okablowanie. Jej zadanie polega na gromadzeniu energii słonecznej z promieni padających na moduły, a następnie zamianie jej na prąd płynący w gniazdku w celu zasilania sprzętów domowych. Aby instalacja fotowoltaiczna prawidłowo i efektywnie spełniała swoją funkcję, musi spełniać określone warunki, które decydują o jej opłacalności.
Kluczowym aspektem jest profesjonalny dobór i montaż poszczególnych podzespołów i urządzeń wchodzących w skład systemu solarnego. W zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku należy zaprojektować instalację o właściwej mocy, która ponadto musi zostać zamontowana w odpowiednim miejscu i pod prawidłowym kątem w stosunku do podłoża. Dopiero wówczas możliwe jest stworzenie wydajnego systemu, który rzeczywiście zapewni korzyści finansowe wynikające z niższych rachunków za prąd.
Oszczędności płynące z instalacji fotowoltaicznej są efektem mniejszego zużycia płatnej energii z publicznej sieci na rzecz darmowego prądu pochodzącego właśnie z modułów solarnych. Profesjonalnie zaprojektowana i zamontowana instalacja może przyczynić się do obniżki rachunków za prąd w skali od 50% do nawet 90%. Wiąże się to oczywiście z kosztami początkowymi, których wymaga projekt i montaż systemu. O jakich nakładach mowa? Najtańsze instalacje domowe to wydatek ok. 15 000-20 000 zł, przy czym wraz ze wzrostem mocy cena rośnie proporcjonalnie. Aby zapanować nad wydatkami inwestycyjnymi, warto otworzyć specjalnie w tym celu darmowe konto osobiste, którego ofertę można znaleźć na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/.
Opłacalność fotowoltaiki
Rozważając opłacalność fotowoltaiki, trzeba wziąć pod uwagę ustawowe warunki rozliczania nadwyżek wyprodukowanego prądu, rosnące ceny energii i dostępność publicznych dotacji. Jeżeli instalacja ma charakter sieciowy, a w ponad 95% właśnie taki rodzaj systemu montują Polacy, należy pamiętać, że korzystne obecnie przeliczniki odbioru wyprodukowanych nadwyżek mogą się zmienić praktycznie w dowolnym momencie, oczywiście na niekorzyść użytkowników. Z drugiej strony rosnące ceny prądu, który w przypadku energii słonecznej jest darmowy, wraz z możliwością obniżenia kosztów inwestycji dzięki dotacjom zachęcają do montażu paneli.
Obecnie przyjmuje się, że prawidłowo zaprojektowana i zainstalowana fotowoltaika zwraca się w ciągu 6-9 lat – po tym czasie inwestycja się amortyzuje, a prąd pochodzący ze Słońca de facto staje się darmowy. Mając na uwadze, że żywotność paneli wynosi co najmniej 20 lat, a w praktyce z reguły o wiele więcej, przy czym ich wydajność spada w tym czasie tylko nieznacznie, można stwierdzić, że fotowoltaika jak najbardziej się opłaca. Aby ograniczyć ryzyko związane ze zmianami w rozliczeniach nadwyżek wyprodukowanego prądu, warto rozważyć instalację zaopatrzoną w akumulatory do gromadzenia nadprogramowych ilości energii. Z kolei w sfinansowaniu inwestycji w razie potrzeby mogą pomóc nie tylko dotacje, ale również kredyty, których oferty warto sprawdzać i porównywać na stronie https://finanse.rankomat.pl/.