Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Panele drewniane – jak wybrać najlepsze do salonu? 3 porady

Najpopularniejszym obecnie sposobem wykańczania podłóg w mieszkaniach i domach są bez wątpienia panele. Używa się ich przede wszystkim w salonach i sypialniach, jednak coraz częściej trafiają też do kuchni czy korytarzy. Ich najważniejsze zalety to uniwersalność, wytrzymałość i stosunkowo niewysoka cena. Duże zainteresowanie przekłada się na ofertę producentów, która jest coraz bardziej rozbudowana. Jak więc spośród setek wzorów wybrać optymalne, rozwiązanie do własnego salonu? Podpowiadamy!

Share
Panele drewniane – jak wybrać najlepsze do salonu? 3 poradyŹródło: materiał klienta
d2czik8

Jakie panele do salonu są obecnie modne?

Mówiąc o panelach podłogowych, warto przede wszystkim zauważyć, że okres ich „panowania” w polskich domach jest już całkiem długi. W praktyce trwa on od lat 90., a to oznacza, że w międzyczasie kilkukrotnie zmieniły się już trendy w aranżacjach pokojów dziennych. Ewoluowały także same panele, które dziś dają dużo więcej możliwości. Jedną z ważniejszych zmian jest tworzenie produktów o coraz wyższej odporności – także na wilgoć, które można z powodzeniem stosować również w kuchniach. Jest to o tyle ważne, że obecnie bardzo wiele salonów wyposażonych jest w aneks do gotowania. Przez wiele lat sytuacja taka stwarzała konieczność używania w jednej części płytek a w drugiej paneli, jednakże dziś już nie ma takiej potrzeby. Z punktu widzenia designu dużą popularnością cieszą się rozwiązania z fazowanymi brzegami – tzw. v-fugą. Inną ciekawą opcją polecaną przez specjalistów od wykańczania wnętrz są panele imitujące płytki, które sprawdzą się w korytarzu czy salonie. Co jasne nie znaczy to, że w dzisiejszych czasach klasyczne panele standard nie są już modne. W końcu kluczowe dla końcowego efektu jest całościowe zaplanowanie aranżacji i dobranie odpowiedniego wzoru oraz koloru całej podłogi. Przez wiele lat dużo większym zainteresowaniem cieszyły się jasne panele, które optycznie powiększały pomieszczenie i pasowały do większości oferowanych mebli. Dziś również są one bardzo popularne, jednak liczna grupa osób sięga też po ciemniejsze wzory, które pozwalają na tworzenie bardziej nietypowych aranżacji.

Co oznaczają poszczególne oznaczenia na panelach?

Każdy, kto choć zastanawiał się nad wyborem paneli do salonu, z pewnością zauważył, że poszczególne produkty różnią się od siebie opisem. Co w praktyce oznaczają poszczególne symbole i parametry?

• Format deski – czyli rozmiar pojedynczego panelu. W przypadku standardowych produktów z reguły szerokość wynosi 19 cm, a długość 120-130 cm. Co jednak jasne, obecnie oferowane są także produkty o innych wielkościach. Co warte przypomnienia, format paneli przekłada się nie tylko na liczbę desek potrzebnych do ułożenia całej podłogi. Ma też wpływ na efekt, a umiejętnie dobrane rozwiązania pozwalają na optyczne poszerzenie lub wydłużenie pomieszczenia. Ciekawą opcją mogą być też produkty układane w jodełkę czy duże panele XXL.

d2czik8

• Grubość – wyrażona w milimetrach ma spore znaczenie z punktu widzenia stabilności i wytrzymałości podłogi. Najczęściej spotykaną grubością jest 8 mm, choć bez problemu można też nabyć panele 10 czy 12 mm.

• Klasa ścieralności – określić ją można na podstawie cyfry umieszczonej po literach AC. Obecnie najczęściej spotyka się produkty czwartej i piątej klasy, choć dostępne są też AC3 i AC6. Im wyższy jest ten parametr, tym dany panel jest lepiej zabezpieczony przed ścieraniem.
• Fazowanie (v-fuga) – czyli ścięcie pod kątem krawędzi. Może ono występować w wariancie dwustronnym, gdy v-fuga jest tylko na długich bokach oraz czterostronnym.
Jakie panele wybrać do swojego salonu?

Ostateczny wybór konkretnych paneli do salonu zawsze powinien być wynikiem przemyślanej decyzji. Co w końcu jasne, ułożona z nich podłoga z reguły przewidziana jest do użytkowania przez dłuższy czas. Wobec tego musi ona nie tylko pasować do ogólnej aranżacji wnętrza, ale też być na tyle wytrzymała, by jak najdłużej zachowała estetyczny wygląd. Wbrew pozorom często okazuje się to problemem. Niestety dość powszechnym zjawiskiem jest „urządzanie” pomieszczeń poprzez wcześniejsze wybranie jedynie wymarzonych mebli, pomijając dostępność pasujących do nich paneli wysokiej klasy. Inny problem to poszukiwanie pozornych oszczędności właśnie w przypadku paneli i wybieranie produktów o bardzo wątpliwej jakości. Tymczasem każdą aranżację powinno się planować całościowo, co jest gwarancją osiągnięcia wymarzonego efektu. Jak już wspomnieliśmy, bardzo duże znaczenie mają też parametry użytkowe. Mimo że obecnie praktycznie wszystkie panele przystosowane są do wodnego ogrzewania podłogowego, to w dalszym ciągu warto zwrócić szczególną uwagę na dokupienie do nich odpowiedniego podkładu, który będzie doskonale przewodził ciepło. W przypadku salonów z aneksem kuchennym warto też wybrać panele lepiej zabezpieczone przed wilgocią, z kolei dla alergików dobrym wyborem będą produkty pokryte specjalną powłoką antystatyczną, która ogranicza osiadanie kurzu.

Wybierając panele do salonu, przede wszystkim trzeba pamiętać, że prawdopodobnie będą one tam leżeć przez kilka czy nawet kilkanaście lat. Dlatego też opłaca się wybrać dobre jakościowo produkty, które nie będą sprawiać problemów użytkowych. Kiepsko dobrane panele można bowiem oczywiście wymienić – jednak zawsze wiąże się to nie tylko z kosztami, ale też remontem. Z kolei szeroki wybór wysokiej klasy paneli w atrakcyjnych cenach znaleźć można w sklepie Komfort.pl.

d2czik8

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2czik8
d2czik8