KuchniaPakowanie próżniowe. Krótki poradnik o najlepszym sposobie przechowywania

Pakowanie próżniowe. Krótki poradnik o najlepszym sposobie przechowywania

Pakowarki próżniowe to coraz bardziej dostępny w zwykłych domach sposób na to, aby jedzenie było dłużej świeże, i to często bez konieczności zamrażania. Praktyczne pakowarki stają się tańsze i bardziej przystępne. Skuteczne "zasysanie" i dłuższe przechowywanie możesz zacząć choćby od zaraz.

Pakowanie próżniowe. Krótki poradnik o najlepszym sposobie przechowywania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

13.03.2020 | aktual.: 13.03.2020 13:43

Pakowanie próżniowe – zdrowie i ekologia w twoim domu

Pakowanie próżniowe to jedna ze skuteczniejszych metod przechowywania żywności. Przy odrobinie wprawy może stać się dobrą praktyką, która pomoże zwiększyć zawartość składników odżywczych w przechowywanym przez nas jedzeniu i przedłużyć jego trwałość – co przyczyni się do tego, że zmarnuje się mniej jedzenia. Czy wiecie, że zapakowany próżniowo ser zachowa przydatność do spożycia do 2 miesięcy, a po rozpakowaniu nie zmieni się jego konsystencja i aromat? Ten sam produkt zamrożony może leżeć w zamrażarce znacznie dłużej, ale po rozmrożeniu jego walory smakowe będą niższe. Tę technologię docenili w kuchni także koneserzy aromatycznych mięs, gotowanych w specjalnych woreczkach próżniowych.

Warto wypróbować ten sprytny gadżet także wtedy, kiedy robicie większą porcję pierogów, kopytek itp. Wyroby garmażeryjne zachowają świeżość przez wiele dni, w przeciwieństwie do tych w plastikowym pojemniku lub zwykłym woreczku. Przyjmuje się, że zapakowane próżniowo produkty mają trwałość zwiększoną 5-, 6-, a w przypadku niektórych produktów nawet 20-krotnie. Dzięki pakowaniu próżniowemu oszczędzamy sporo pieniędzy (na kupowaniu dodatkowej żywności), jak i czasu (przechowywanie zapasów jest prostsze, więc nie tracimy czasu w sklepach).

Jak to działa?

Pakowanie próżniowe to przechowywanie jedzenia w woreczkach lub specjalnych pojemnikach, z których odessano powietrze, a następnie szczelnie je zamknięto. Mogą do tego służyć pojemniki lub folie, które można zamknąć przy użyciu wieczka lub zgrzania boku woreczka za pomocą specjalnej zgrzewarki. Warto wiedzieć, że niektóre zgrzewarki tylko zamykają woreczek, pakowarki próżniowe mają natomiast podwójne działanie: zasysają powietrze, a następnie zgrzewają krawędzie folii.

Pakowanie próżniowe zapobiega obsychaniu potraw wilgotnych i wilgotnieniu suchych. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku przedłuża ich trwałość na długie tygodnie, a nawet miesiące. Nie chodzi tu tylko o ich zdatność do spożycia, ale też kształt, smak i aromat, które inne sposoby przechowywania zmieniają w znacznym stopniu. Praktyczna funkcja pakowania próżniowego w woreczkach to także marynowanie np. mięs i ryb – świetny sposób na przygotowanie aromatycznych potraw mięsnych na zbliżające się powoli spotkania z grillem w ogrodzie. Pakowarka przyda się wam także wtedy, kiedy przygotowaliście większą porcję np. ciasta, którego nie zjecie, a które w woreczkach próżniowych przetrwa nawet do 2 tygodni (oczywiście nie każdy rodzaj wypieków się do tego nada).

Pamiętajmy, że pakowanie próżniowe nie zastępuje skuteczności niskiej temperatury, dlatego pozbawione tlenu worki z jedzeniem (zwłaszcza tego z dużą zawartością wody) także przechowuje się w lodówce. Z kolei produkty suche, których trwałość chcemy przedłużyć przy użyciu pakowarki próżniowej (np. podsuszane warzywa), należy przechowywać z dala od światła słonecznego, przed którym folia nie chroni. Do wad tego rodzaju technologii przedłużania trwałości jedzenia zalicza się cenę pakowarek, ale listwowe modele w ciągu ostatnich lat stały się znacznie tańsze, mniejsze i bardziej poręczne. Takie urządzenie sprawdzi się w domach o określonym stylu życia: jeśli często gotujecie i nie musicie przechowywać dłużej żywności, takie urządzenie może okazać się zbędne. Z drugiej strony umożliwia zrobienie zapasów różnego rodzaju produktów, które samodzielnie porcjujemy dokładnie w takich porcjach, jakich potrzebujemy.

Jaka pakowarka próżniowa?

Pakowarka nastolna i listwowa to dwa najbardziej dostępne na naszym rynku urządzenia do pakowania żywności przez odsysanie powietrza z torebki, do której pakujemy jedzenie. Pierwsze z nich jest wyposażone w specjalną komorę, do której wkłada się zapakowany worek. Bardziej przystępne, mniejsze i tańsze modele to pakowarki listwowe, które posiadają tzw. odsysanie zewnętrzne – worek jest umieszczany na zewnątrz urządzenia, a do pakowarki w celu zgrzania jej brzegów wprowadza się tylko otwartą krawędź worka z produktem.

Dodatkową zaletą pakowarek próżniowych do żywności jest ich zastosowanie… w garderobie. Swetry i płaszcze zimowe zapakowane próżniowo zajmują mniej miejsca, a dodatkowo są chronione przed ewentualnymi insektami, np. molami odzieżowymi. Najbardziej praktyczne zastosowanie mają jednak w oszczędzaniu żywności, której w ciągu miesiąca marnuje się w przeciętnym gospodarstwie domowym około 20 procent.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)