Ożyw wnętrze domu kolorem!
Jesień to dobry czas na to, by niewielkim nakładem pracy i małym kosztem ożywić wnętrze swojego mieszkania. Jak się do tego zabrać? Co kupić? I dlaczego warto zdecydować się na taki krok? Podpowiadamy!
01.12.2021 11:02
Malowanie pomieszczeń to wbrew pozorom nietrudne zadanie, pod warunkiem jednak, że odpowiednio się do niego przygotujemy. Podstawą jest wiedza, bo im więcej wiemy, tym łatwiej będzie osiągnąć pożądany efekt. Jak zatem krok po kroku przygotować się do zmiany aranżacji mieszkania?
Krok 1. Gruntowanie
Na początku przygotujemy ściany, których kolor chcemy zmienić. Niektóre z nich będą wymagały gruntowania. To absolutnie konieczne w przypadku, kiedy będziemy nakładali na ścianę farbę po raz pierwszy, a także wtedy, gdy do poprzedniego malowania użyto farby słabej jakości. Dzięki temu zabiegowi podłoże będzie lepiej chłonne, co w praktyce oznacza tyle, że kolor będzie bardziej wyrazisty, bez smug i przebarwień. Gruntowanie zmniejsza też ryzyko odwarstwiania się farby.
W przypadku ścian już wcześniej malowanych gruntowanie nie jest konieczne, a niekiedy wręcz odradzane, bo może spowodować zmniejszenie przyczepności nowej farby, a co za tym idzie – pojawienie się odbarwień. W takich przypadkach wystarczy umycie ścian oraz odtłuszczenie ich przy pomocy mydła malarskiego.
Krok 2: Wybieramy kolor
Dla wielu osób to jedno z trudniejszych zadań. Nie ułatwia go szeroka paleta barw, jaka jest dostępna na rynku. Tu nie wystarczy wskazanie, że malujemy pomieszczenie na zielono, bo odcieni tego koloru jest kilkadziesiąt!
Dobrym pomysłem jest zakup testerów farb, które pozwolą nam sprawdzić, jak dany kolor będzie prezentował się w naszym domu. To szczególnie polecana opcja dla osób, które chcą użyć co najmniej dwóch kolorów, bo łatwiej im będzie ocenić, czy wybrane zestawienie współgra ze sobą.
Połączenie dwóch odcieni nadaje wnętrzu charakteru. Możemy zdecydować się na barwy kontrastujące ze sobą, czyli znajdujące się na przeciwnych stronach koła barw. W ten sposób stworzymy pomieszczenie dynamiczne, pełne energii. To rozwiązanie idealne do biur, salonów i kuchni.
Z kolei spokój, tak potrzebny w sypialni czy w pokojach dzieci, osiągniemy, łącząc ze sobą kolory na kole barw leżące obok siebie. Stworzymy wówczas przestrzeń o mniej intensywnym odcieniu.
Jeśli nie chcemy popełnić błędu aranżacyjnego, możemy zestawić ze sobą barwy neutralne (np. biel lub beż) z bardziej intensywnymi barwami.
Krok 3: Przygotujemy narzędzia malarskie
By pomalować ściany, potrzebujemy pędzli oraz wałków. Te ostatnie o szerokości 25 cm najlepiej stosować do większych powierzchni, natomiast mniejsze (o szerokości 10 cm) do odcinania koloru.
Pędzle sprawdzą się, kiedy będziemy chcieli nadać kolor mniejszym powierzchniom. Przydadzą się też do malowania krawędzi i styków ścian. Ale uwaga: lepiej nie używać ich, kiedy brakuje nam doświadczenia. Nieumiejętne używanie pędzla sprawi, że na ścianach będą widoczne smugi.
Same pędzle i wałki nie wystarczą, jeśli chcemy osiągnąć doskonały efekt. Potrzebujemy również taśmy malarskiej. Jej wybór nie może być przypadkowy, bo słaba jakość to w tym przypadku zmarnowany czas i mnóstwo niepotrzebnej frustracji.
Wielu ekspertów poleca taśmę malarską Blue Dolphin, która idealnie sprawdza się do maskowania różnych powierzchni, m.in. malowanych ścian, lakierowanych powierzchni drewnianych, szkła, plastiku i metalu. To produkt często wybierany przez profesjonalistów. Łatwo się ją usuwa bez ryzyka uszkodzenia pomalowanej powierzchni. Nie pozostawia też śladów kleju. Jest ponadto przyjazna dla środowiska, bo nie zawiera rozpuszczalników. Wyróżnia ją doskonała jakość w przystępnej cenie.
Jeśli zdecydowaliśmy się na pomalowanie ścian kilkoma kolorami, potrzebujemy też taśmy do precyzyjnego odcinania kolorów. I tu przyda się produkt najwyższej jakości, stąd warto zdecydować się na taśmę Washi Blue Dolphin. Co ją wyróżnia?
Produkowana jest z papieru ryżowego. Jest nie tylko bardzo cienka, ale też niezwykle wytrzymała. Nie chłonie wilgoci i łatwo się ją usuwa. Specjalny bloker zapobiega przeciekaniu farby, dzięki czemu osiągniemy idealny efekt w przypadku krawędzi odciętych kolorów, zwłaszcza o intensywnej barwie. Można ją stosować zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Krok 4. Malujemy!
Po zabezpieczeniu mebli i powierzchni gładkich (okien, podłóg) możemy zacząć malować. Jeśli malujemy też sufit, musimy od niego zacząć.
Do malowania ścian zabierzmy się w bezdeszczowy dzień. W listopadzie i grudniu jest ich jak na lekarstwo, niemniej im mniejsza wilgotność, tym farba będzie szybciej schła. Jeśli pomieszczenie wymaga dwukrotnego malowania, poczekajmy, aż pierwsza warstwa dobrze wyschnie.
Malujemy dokładnie każdy fragment powierzchni z zachowaniem tzw. "mokrej ściany". Oznacza to nakładanie farby równomiernie pionowymi pasami w krótkim czasie bez dopuszczania do wysychania poprzedniego pasa nałożonej farby. Bardzo ważny jest też kierunek malowania: farbę należy nakładać zawsze z góry na dół.
Malowanie to wbrew pozorom bardzo przyjemna praca, o ile mamy pod ręką najlepszej jakości akcesoria. To też świetny sposób na szybkie odświeżenie mieszkania niewielkim kosztem.