Trwa ładowanie...

Oświetlenie zewnętrzne domu. Co wybrać i jak je rozmieścić?

Obecnie na rynku jest ogrom produktów pozwalających na zewnętrzne oświetlenie domu. Ogrodowe lampy solarne, kinkiety, punktowe światła podtynkowe, halogeny z fotokomórką i inne rodzaje źródeł światła sprawiają, że można dostać zawrotu głowy. Dlatego warto zachować zimną krew i wybrać mądrze.

Oświetlenie zewnętrzne to wizytówka domu po zmroku. Jest też ważne dla bezpieczeństwaOświetlenie zewnętrzne to wizytówka domu po zmroku. Jest też ważne dla bezpieczeństwaŹródło: Pixabay
d317dus
d317dus

Od projektu do efektu

Skupiając się na dużych rzeczach, często zapomina się o tych mniejszych, które są równie ważne. Dlatego właśnie o oświetleniu domu należy myśleć już na etapie projektowania budynku, ponieważ pozwoli to nie tylko dostosować lampy do charakteru i architektury domu, ale także ułatwi planowanie instalacji elektrycznej. Należy zwrócić uwagę zarówno na szlaki komunikacyjne, jak i schody oraz miejsca w ogrodzie, które będziecie chcieli wyeksponować albo zabezpieczyć.

Co wybrać?

Najpopularniejszym typem oświetlenia niezmiennie są mocne lampy wyposażone w fotokomórkę. Często nazywa się je naświetlaczami. Zazwyczaj służą do oświetlenia podjazdu, wjazdu do garażu, a montowane na ścianach mogą też oświetlić przestrzeń wokół domu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj czujnika ruchu. Na rynku są takie, które pozwalają ignorować obecność zwierząt. Dzięki temu unikniecie nocnej "dyskoteki". Niezależnie od wyboru lampy ważna jest jej konstrukcja, a konkretnie jej odporność na działanie warunków atmosferycznych. Tutaj trzeba się przyjrzeć klasie IP oprawy.

Kinkiety najczęściej sprawdzają się przy wejściu do domu, do oświetlenia schodów lub podświetlenia numeru posesji. Można ich użyć także jako oświetlenia tarasu, ponieważ zapewnią wystarczająco dużą moc, by swobodnie pobyć na zewnątrz ze znajomymi i rodziną także po zmroku. Można do nich zastosować zwykły włącznik lub włącznik czasowy, który pozwoli zaprogramować, o której godzinie lampy mają się uruchomić i jak długo będą świeciły.

W ogrodzie i na podjeździe dobrze sprawdzą się lampy stojące, które mogą przybierać różne kształty w zależności od ogólnego zamysłu. Ciekawym rozwiązaniem są też lampy najazdowe montowane w gruncie, którymi oświetlicie ogród, podjazd albo chodniki. Dobrym pomysłem są też nowocześnie i efektownie wyglądające listwy LED, które często dają możliwość zmiany koloru oświetlenia.

Warto wiedzieć

Wspominaliśmy już o tym, że elementy oświetlenia zewnętrznego powinny być odporne na takie okoliczności jak deszcz lub śnieg. To samo tyczy się okablowania, które w przypadku lamp stojących czy ogrodowych powinno być ukryte ok. 60 cm pod ziemią. Podłączenia powinny być oznaczone symbolem YKY, co pozwala na montaż na zewnątrz budynku.

Kolejna kwestia to wybór rodzaju oświetlenia. Wspominaliśmy już o lampach LED i halogenowych. Te pierwsze będą estetyczne i energooszczędne, ale często dają zimne światło, chyba że postawicie na kolorowe listwy ze zmianą barw. Halogeny również uchodzą za energooszczędne i nie szkodzi im częste włączanie i wyłączanie. Wreszcie mamy lampy solarne, które mogą być zamontowane np. w ogrodzie. Przeważnie jednak ten typ kojarzy się z małymi lampami, które mocuje się w podłożu np. wokół kwiatów albo oczka wodnego. Jeśli chodzi o barwę światła, to warto dopasować ją do charakteru domu. Przy budynkach w starszym stylu lepiej zastosować ciepłe światło, a przy nowoczesnych - zimne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d317dus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d317dus