Oświetlenie na balkon. Wybierz rozwiązanie dla siebie
Najwyższa pora pomyśleć o aranżacji balkonu na sezon wiosenno-letni
Być może zmienimy meble, zaplanujemy także, jakie kwiaty, a nawet warzywa posadzimy na balkonie. Pomyślmy też oświetleniu – bo dodaje uroku, gdy się ściemnia, a i my chętniej przesiadujemy wtedy wieczorami w naszej minioazie zieleni.
Oświetlenie balkonu powinno być raczej stonowane. Po pierwsze nie może nas, ani naszych sąsiadów razić nas po zmroku. Jeśli chcemy zaingerować mocniej w wygląd tego miejsca – nawet jeśli chodzi tylko o montaż oświetlenia – może się to wiązać z uzyskaniem zgody zarządcy budynku albo wspólnoty mieszkaniowej. Warto więc dokładnie przemyśleć, na czym nam zależy przy opracowywaniu koncepcji oświetlenia i ewentualnie pomysły skonsultować z administracją. Być może inne rozwiązania będą łatwiejsze!
Lampy podłogowe
Często na balkonach są już zamontowane np. kinkiety. Jeśli chcemy coś zmienić, można po prostu je wymienić. Możliwe jest także np. postawienie lampy podłogowej, gdy mamy blisko gniazdko elektryczne – stworzy to nastrój np. do czytania na balkonie wieczorową porą.
Lampy wiszące
Na lampy zwisające z sufitu lub reflektorki można sobie pozwolić raczej w przypadku większych i zabudowanych balkonów. Dobór lampy na balkon zależy od funkcji, jaką ma spełniać. Czy jest użytkowa i oświetla przestrzeń, czy jest po prostu dekoracją i stanowi kluczowy element wykończenia. Przy wyborze lampy wiszącej trzeba uważa ć na to, czy np. kołysząc się na wietrze, nie wybije okna lub nie uszkodzi ściany. Dlatego te wiszące sprawdzają się przy zabudowanych balkonach.
Lampiony
Można sobie poradzić bez oświetlenia na prąd. Kameralną i naprawdę przytulną atmosferę stworzą np. lampiony na baterie.
Klimatyczne świece
Oprócz oświetlenia elektrycznego czy latarenek lub girland piękny efekt dadzą świeczki ustawione w różnych miejscach na balkonie.
Girlandy
Bardzo popularne i praktyczne są sznurki z lampkami, czyli girlandy (zasilane zarówno z gniazdka elektrycznego, jak i baterii). Można wybierać spośród wielu rodzajów girland, bo w sklepach jest ich naprawdę sporo. Zawieszamy je np. na balustradzie albo w poprzek balkonu czy w miejscu, które chcemy zaakcentować. Nie musi to być jedna girlanda. Nie ma co się ograniczać!
Oświetlenie solarne
Ergonomicznym pomysłem mogą być lampy solarne. Pobierają energię ze słońca, a wieczorami otulają przestrzeń przyjemnym blaskiem. Na balkonach popularne są te wbijane w doniczki. Występują także w postaci kul czy nawet girland. Są też takie, które mają bardziej niespotykane kształty.
Funkcjonalność oświetlenia
Niezależnie, jaką oprawę wybierzemy musimy pamiętać o tym, by oświetlenie było bezpieczne w użytkowaniu. W przypadku np. lamp wybiera się te z oznaczeniem IP powyżej 44 (cyfra informuje o stopniu odporności na kurz, pył oraz o wodoszczelności). Ważna jest także klasa ochronności lampy, która informuje o stopniu izolacji elektrycznej. W przypadku światła balkonowego powinna wynosić II. W przypadku użytkowania świeczek – trzeba je trzymać przede wszystkim z dala od materiałów łatwopalnych, najlepiej w latarenkach albo świecznikach.