Oświetlenie dopasowane do pomieszczenia

Oświetlenie dopasowane do pomieszczenia
Źródło zdjęć: © Bmac Interiors

28.07.2017 | aktual.: 28.08.2017 12:41

Różnorodne formy opraw mają swe specyficzne przeznaczenie. Choć aranżacja oświetlenia zależy jedynie od naszej wyobraźni, warto wziąć pod uwagę typowe codzienne potrzeby i praktycznie podejść do sprawy.

W zależności od kształtu oprawy oświetleniowej, sposobu emitowania światła czy jego źródeł osiągniemy różne efekt we wnętrzu. Innego rodzaju opraw użyjemy do stworzenia idealnego miejsca pracy, przytulnej atmosfery w salonie czy intymnego nastroju w sypialni. Rynek oświetleniowy wciąż się rozwija, a spektrum oferowanych produktów jest coraz większe. Projektanci prześcigają się natomiast w kreowaniu lamp w najbardziej zaskakujących formach. Z tego względu warto wykorzystać istniejące rozwiązania, aby efekt we wnętrzu był optymalny.

1 / 4

Na co dzień

Obraz
© BarlisWedlick Architects

W strefie dziennej potrzebujemy innego oświetlenia w salonie, kąciku wypoczynkowym, jadalni, kuchni i holu. Przydadzą się tu zatem wszystkie rodzaje opraw.

W salonie górne światło może być bardziej rozproszone, lecz jasne. Modne są punktowe oprawy w suficie podwieszanym. W wysokim mieszkaniu jak najbardziej na miejscu jest okazały żyrandol. W niskim lepiej sprawdzi się plafon.

Zobacz koniecznie! Jak skutecznie obniżyć domowe rachunki

Dodatkowego skoncentrowanego oświetlenia wymaga stół jadalniany. Powinno ono padać na blat tak, aby nie razić siedzących wokół osób. Sprawdzi się tu lampa (lub ich rząd) zawieszona dość nisko nad stołem, najlepiej z abażurem osłoniętym od spodu tworzywem czy taflą mlecznego szkła.

W kuchni najlepiej doświetlona sferą powinien być blat. Warto zamontować na ścianie lub pod wiszącymi szafkami liniowe oprawy, halogeny, punktowe ledowe oczka lub listwy. Górne światło w kuchni przyda się jako oświetlenie ogólne, ale przy dobrym funkcyjnym może być rzadziej używane.

Inaczej w łazience, tu potrzebne jest światło górne oraz bardzo precyzyjne boczne nad lustrem. Powinno być chłodne i mocne. Sprawdzą się sufitowe plafony, kinkiety oraz oświetlenie liniowe. Lampy koniecznie muszą być odporne na wilgoć.

2 / 4

Relaksacyjnie

Obraz
© Cravotta Interiors

Miejsce relaksu, gdzie stoi zestaw wypoczynkowy warto oświetlić dodatkowo bocznym światłem niewysokich lamp stojących, ustawionych na stolikach kawowych czy komodzie. W miejscu w którym lubimy czytać dobrym rozwiązaniem są też wysokie lampy podłogowe dające jasne światło skierowane w dół z oprawami na długim regulowanym pałąku. To też dobry sposób na oświetlenie stołu tam, gdzie chcemy mieć lampę mobilną, zamiast wiszącej na stałe z sufitu.

Kinkiety, czyli elementy oświetlenia bocznego będą dobrze oświetlać kącik telewizyjny oraz hol. Bardzo efektowne są minimalistyczne oprawy, rzucające światło w górę i w dół. Nie rażą i sprzyjają tworzeniu nastrojowej atmosfery.

3 / 4

W strefie nocnej

Obraz
© Elms Interior Design

W sypialni bardziej pożądane niż górne jest ciepłe światło boczne. Nie musi być ono mocne, jednak przy wezgłowiu przyda się silniejszy strumień, aby możliwe było czytanie w łóżku przed zaśnięciem. W tym celu warto ustawić lampy stołowe na szafkach nocnych. Wygodne będą oprawy z wysięgnikami, regulowane, by dowolnie kierować snop światła. Dobrym rozwiązaniem są również kinkiety świecące w dół, montowane na ścianie nad wezgłowiem łóżka.

W sypialni dziecięcej potrzebne będzie zarówno światło górne jak i dyskretne boczne, ułatwiające zasypianie. Dzieciom w wieku szkolnym przyda się ponadto techniczna lampka na biurko, dobrze oświetlająca miejsce pracy.

4 / 4

W odpowiednim natężeniu i barwie

Obraz
© Kristi Spouse Interiors

Źródła światła mają różną intensywność świecenia. W miejscu gdzie lubimy czytać potrzebujemy światła o natężeniu 300–500 lx. Pozwoli nam to dobrze oświetlić tekst pisany, a wzrok nie będzie męczył się w trakcie lektury.

Górne światło w salonie może mieć od 100–200 lx. W holu wystarczy ok. 20–50 lx. Blat kuchni, biurko lub techniczny stół gdzie prowadzimy prace precyzyjne, może wymagać bardziej intensywnego oświetlenia. Dla komfortu dobrze zamontować tam źródła światła o natężeniu 500–750 lx.

Zobacz koniecznie! Jak skutecznie obniżyć domowe rachunki

Nawet nowoczesne i energooszczędne świetlówki mogą emitować światło ciepłe lub zimne. Pierwsze stworzą miłą, przytulną atmosferę, drugie wydobywają ostrość kształtów i naturalną barwę przedmiotów. Modne są dziś oprawy o regulowanym natężeniu światła, a nawet jego zmiennym kolorze. Światło może być sterowane manualnie sterownikiem usytuowanym na ścianie lub zdalnie pilotem, a nawet automatycznie za pomocą programatora.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)