Trwa ładowanie...
d1qc81h

Oświetlenie dogruntowe. Praktyczne, niedrogie i bardzo efektowne

Oświetlenie gruntowe nie tylko wskaże drogę do wejścia nocą, ale też efektownie oświetli dom i stworzy eleganckie otoczenie dla wieczornych spotkań. Takie lampy przydadzą się w każdym ogrodzie, a także na balkonach i tarasach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Odpowiednie oświetlenie podkreśli piękno ogrodu w każdym stylu
Odpowiednie oświetlenie podkreśli piękno ogrodu w każdym stylu (Shutterstock.com)
d1qc81h

Na działkę, do ogrodu i na balkon – oświetlenie dogruntowe

Wszędzie tam, gdzie nie możemy lub nie chcemy montować górnego oświetlenia, a mamy do dyspozycji skrawek trawnika lub przynajmniej doniczkę z rośliną zewnętrzną - możemy zamontować oświetlenie gruntowe. Szeroki wybór niedrogich i praktycznych lamp solarnych czy trwałych i wydajnych opraw wpuszczanych w ziemię pomoże nam stworzyć funkcjonalne i piękne miejsce odpoczynku.

d1qc81h

Oświetlenie dogruntowe a lampy najazdowe

Oświetlenie dogruntowe to każdy produkt wkopywany w ziemię lub wbijany w nią za pomocą szpikulca. Natomiast oświetlenie najazdowe to te lampy, które nie wystają nad powierzchnię gruntu i po których możemy chodzić, przejechać po nich kosiarką do trawy czy samochodem. W przeciwieństwie do lamp solarnych, niektóre z nich wymagają montażu instalacji elektrycznej. Pierwsze są łatwiejsze w montażu, tańsze i możemy często zmieniać ich położenie. Drugie zaś cenimy za mocniejsze światło oraz trwałość, którą zawdzięczają stalowemu kołnierzowi i wzmocnionej szybie osłaniającej diodę lub żarówkę.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Oświetlenie bez kabla do ogrodu

Oświetlenie dogruntowe to przede wszystkim szeroki wybór lamp solarnych, które przez cały dzień ładują się promieniami słonecznymi i nie potrzebują innego źródła energii. Wystarczy wbić je w ziemię, trawę, piasek albo żwir. Są idealne na taras i balkon, bo można je zamontować w doniczce z kwiatami i cieszyć się pięknym i delikatnie oświetlonym miejscem wieczornego odpoczynku.

Takie lampy dają delikatne, punktowe światło, dlatego doskonale nadają się jako światełka, którymi zaznaczamy np. bieg ścieżki. Subtelny efekt solarnych światełek może stworzyć w naszym ogrodzie wyjątkową atmosferę. Podkreślimy za ich pomocą oczko wodne, rabaty kwiatowe czy obszar trawnika, po którym będą mogli poruszać się goście na rodzinnej imprezie.

    iStock.com
(iStock.com, Fot: bruev)

Gruntowe oświetlenie LED

Jeśli potrzebujecie mocniejszego światła, które rozjaśni ogród — warto pomyśleć o dogruntowych lampach i reflektorach zewnętrznych. Budowa nowoczesnych lamp dogruntowych oparta jest na technologii LED w postaci zabudowanych diod lub obudowy, do której zamontujemy odpowiednią żarówkę. Dzięki temu nasz ogród może być pięknie udekorowany, a do tego energooszczędne oświetlenie nie narazi nas na wysokie koszty.

d1qc81h

Reflektory ogrodowe mogą być wmontowane na płasko, a ich kierunek padania światła będzie skierowany ku niebu. Wiele produktów posiada jednak możliwość regulacji kąta padania światła, co możemy wykorzystać w celu pożądanego efektu dekoracyjnego. Takie reflektory dają wiele możliwości kształtowania wystroju naszego otoczenia i wprowadzania częstych zmian. Te modele są podłączone do źródła energii, ale dzięki szpikulcom możemy zmieniać ich położenie.

Lampy dogruntowe – postaw na jakość

Ze względu na ekspozycję na dużo cięższe warunki atmosferyczne od zwykłych lamp, oświetlenie gruntowe powinno być wykonane z trwałych materiałów. Oprawy i lampy stale będą narażone na wilgoć, w ciągu dnia na ekspozycję na słońce, a zimą na niską temperaturę, która na poziomie gruntu zawsze będzie o kilka stopni niższa. Dobre oświetlenie gruntowe wytrzyma te warunki, a oprawy najazdowe dodatkowo będą wytrzymałe na większy ciężar.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1qc81h

Podziel się opinią

Share
d1qc81h
d1qc81h