OgródOświetlenie dogruntowe. Praktyczne, niedrogie i bardzo efektowne

Oświetlenie dogruntowe. Praktyczne, niedrogie i bardzo efektowne

Oświetlenie gruntowe nie tylko wskaże drogę do wejścia nocą, ale też efektownie oświetli dom i stworzy eleganckie otoczenie dla wieczornych spotkań. Takie lampy przydadzą się w każdym ogrodzie, a także na balkonach i tarasach.

Oświetlenie dogruntowe. Praktyczne, niedrogie i bardzo efektowne
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

26.06.2019 | aktual.: 26.06.2019 14:50

Na działkę, do ogrodu i na balkon – oświetlenie dogruntowe

Wszędzie tam, gdzie nie możemy lub nie chcemy montować górnego oświetlenia, a mamy do dyspozycji skrawek trawnika lub przynajmniej doniczkę z rośliną zewnętrzną - możemy zamontować oświetlenie gruntowe. Szeroki wybór niedrogich i praktycznych lamp solarnych czy trwałych i wydajnych opraw wpuszczanych w ziemię pomoże nam stworzyć funkcjonalne i piękne miejsce odpoczynku.

Oświetlenie dogruntowe a lampy najazdowe

Oświetlenie dogruntowe to każdy produkt wkopywany w ziemię lub wbijany w nią za pomocą szpikulca. Natomiast oświetlenie najazdowe to te lampy, które nie wystają nad powierzchnię gruntu i po których możemy chodzić, przejechać po nich kosiarką do trawy czy samochodem. W przeciwieństwie do lamp solarnych, niektóre z nich wymagają montażu instalacji elektrycznej. Pierwsze są łatwiejsze w montażu, tańsze i możemy często zmieniać ich położenie. Drugie zaś cenimy za mocniejsze światło oraz trwałość, którą zawdzięczają stalowemu kołnierzowi i wzmocnionej szybie osłaniającej diodę lub żarówkę.

Obraz
© Materiały prasowe

Oświetlenie bez kabla do ogrodu

Oświetlenie dogruntowe to przede wszystkim szeroki wybór lamp solarnych, które przez cały dzień ładują się promieniami słonecznymi i nie potrzebują innego źródła energii. Wystarczy wbić je w ziemię, trawę, piasek albo żwir. Są idealne na taras i balkon, bo można je zamontować w doniczce z kwiatami i cieszyć się pięknym i delikatnie oświetlonym miejscem wieczornego odpoczynku.

Takie lampy dają delikatne, punktowe światło, dlatego doskonale nadają się jako światełka, którymi zaznaczamy np. bieg ścieżki. Subtelny efekt solarnych światełek może stworzyć w naszym ogrodzie wyjątkową atmosferę. Podkreślimy za ich pomocą oczko wodne, rabaty kwiatowe czy obszar trawnika, po którym będą mogli poruszać się goście na rodzinnej imprezie.

Obraz
© iStock.com | bruev

Gruntowe oświetlenie LED

Jeśli potrzebujecie mocniejszego światła, które rozjaśni ogród — warto pomyśleć o dogruntowych lampach i reflektorach zewnętrznych. Budowa nowoczesnych lamp dogruntowych oparta jest na technologii LED w postaci zabudowanych diod lub obudowy, do której zamontujemy odpowiednią żarówkę. Dzięki temu nasz ogród może być pięknie udekorowany, a do tego energooszczędne oświetlenie nie narazi nas na wysokie koszty.

Reflektory ogrodowe mogą być wmontowane na płasko, a ich kierunek padania światła będzie skierowany ku niebu. Wiele produktów posiada jednak możliwość regulacji kąta padania światła, co możemy wykorzystać w celu pożądanego efektu dekoracyjnego. Takie reflektory dają wiele możliwości kształtowania wystroju naszego otoczenia i wprowadzania częstych zmian. Te modele są podłączone do źródła energii, ale dzięki szpikulcom możemy zmieniać ich położenie.

Lampy dogruntowe – postaw na jakość

Ze względu na ekspozycję na dużo cięższe warunki atmosferyczne od zwykłych lamp, oświetlenie gruntowe powinno być wykonane z trwałych materiałów. Oprawy i lampy stale będą narażone na wilgoć, w ciągu dnia na ekspozycję na słońce, a zimą na niską temperaturę, która na poziomie gruntu zawsze będzie o kilka stopni niższa. Dobre oświetlenie gruntowe wytrzyma te warunki, a oprawy najazdowe dodatkowo będą wytrzymałe na większy ciężar.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)