Trwa ładowanie...

Ostrzenie domowych noży. Jaki kąt będzie najbardziej odpowiedni

Tępym nożem nie da się pracować. Jeśli krawędź nie jest wystarczająco ostra, nawet pokrojenie warzyw na sałatkę graniczy z cudem. Te twarde będziesz kroić wieki, a miękkie pod wpływem zbyt dużego nacisku zmienią się w mokrą papkę.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ostrzenie domowych noży. Jaki kąt będzie najbardziej odpowiedniŹródło: Shutterstock.com
d2gcpkc
d2gcpkc

Noże kuchenne, których używasz codziennie, wymagają regularnego ostrzenia. Aby zadbać o stan ostrza, warto postawić na profesjonalny sprzęt, który sprawdzi się z każdym rodzajem ostrza.

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że każdy rodzaj noża potrzebuje innego kąta ostrzenia i wysokości szlifu. Im wyższy szlif, tym ostrze łatwiej tnie delikatne produkty, ale za to jest bardziej podatne na stępienie i uszkodzenia trzonu. Dlatego też pod niewielkim kątem ostrzy się głównie giętkie noże do filetowania. Z kolei bardziej masywne noże, jak choćby tasak, są sztywne i muszą mieć bardziej wytrzymałą krawędź tnącą, dlatego kąt ostrzenia powinien być nieco większy.

Pod jakim kątem ostrzyć?

Przyjmuje się, że dla noży do filetowania bezpieczną granicą będzie 13-15 st. Teoretycznie można go naostrzyć nawet pod kątem 10 st., jednak to, czy ostrze będzie się nadawać do użytku, zależy od stali, z której zostało wykonane. Ostrząc w ten sposób kiepskiej jakości materiał, możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Z kolei noże kuchenne będą ciąć dobrze, jeśli naostrzy się je pod kątem 20-25 st. Większy kąt ostrzenia zarezerwowany jest już dla noży myśliwskich czy narzędzi do cięższych prac.

Ostrzenie noży dobrej jakości sprzętem jest bajecznie proste iStock.com
Ostrzenie noży dobrej jakości sprzętem jest bajecznie proste Źródło: iStock.com

Wadą ostrzałek szczelinowych, które można znaleźć w każdym domu, jest odgórnie ustalony kąt ostrzenia. Mając do dyspozycji "maszynkę" z jednym zestawem nachodzących na siebie kamieni, nie będziesz w stanie odpowiednio naostrzyć każdego rodzaju noża. Dlatego warto zaopatrzyć się w niedrogi sprzęt, który nie tylko oferuje cztery odmienne kąty, ale również kilka rodzajów kamieni, które odpowiadają za uformowanie i wygładzenie krawędzi.

Kamień zamiast osełki

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które jest jednak bardzo trudne w obsłudze, będzie użycie kamieni ostrzących o różnej gradacji, czyli ziarnistości. Im większe "ziarna", tym kamień łatwiej formuje ostrze, ale również szybciej zjada metal. Przyjmuje się, że ostrza o dużej ziarnistości (200-250) należy stosować jak najrzadziej, a głównym celem ich użycia jest całkowite przeprofilowanie ostrza. Kamienie o mniejszej ziarnistości to z kolei doskonały sposób na należyte wygładzenie ostrza, pozbycie się z powierzchni szlifu mikroskopijnych zadziorów i pęknięć. Dzięki temu ostrze tnie krojone składniki jak masło. Z kamieni o gradacji 800-1000 można bez obaw korzystać raz w miesiącu, pod warunkiem że nóż jest używany regularnie.

Kamienie ostrzące są nieco droższe od klasycznej ostrzałki, a przy tym początkującym mogą się wydawać bardzo skomplikowane. Dodatkowo należy pamiętać, że przed użyciem kamienia powinno się go namoczyć przez kwadrans, aż znikną ostatnie pęcherzyki powietrza z jego powierzchni. Przez cały proces ostrzenia należy również pamiętać, by kamień pozostawał wilgotny. Trzeba skraplać go wodą.

W przeciwieństwie do ostrzałki szczelinowej, podczas używania kamienia ostrzącego należy własnoręcznie zadbać o to, by kąt ostrzenia był odpowiedni. W tym celu dociśnij ostrze do kamienia, a następnie odchyl główną krawędź tak, by między nożem a kamieniem powstał wymagany kąt. Następnie płynnymi ruchami należy przesuwać ostrze po kamieniu tak, by w miarę możliwości całe ostrze stykało się z kamieniem.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2gcpkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gcpkc