Ostrzałki i osełki w atrakcyjnych cenach. Diabelnie ostre noże już po pierwszym pociągnięciu
Ostrość noża zależy od kilku czynników. Producent może zapewnić dobrą jakość materiału i wykonania. Jednak to kupujący decyduje o tym, jak obchodzić się z nożem i czym go ostrzyć. Z pomocą odpowiednich narzędzi szlif będzie idealnie gładki zaledwie po kilku pociągnięciach.
07.09.2018 | aktual.: 10.09.2018 08:21
Polecamy kilka sposobów na ostrzenie noży, które sprawią, że jedno ostrze będzie ci doskonale służyć przez lata. Proste triki sprawią, że ostrzem będzie można się golić.
Jaką ostrzałkę do noży wybrać
Istnieją trzy główne rodzaje ostrzałek. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Inaczej ostrzy się nóż kuchenny, inaczej noże myśliwskie, a jeszcze inaczej nóż roboczy o uniwersalnym zastosowaniu. Najważniejsze jest to, by znaleźć równowagę między wytrzymałością a ostrością.
Ostrzałki kółkowe
Na rynku dostępne są modele tradycyjne i elektryczne. W przypadku tych pierwszych należy włożyć ostrze między nakładające się na siebie kółka i energicznie poruszać do przodu i do tyłu, lekko przy tym dociskając. W przypadku osełki elektrycznej wystarczy włożyć nóż w specjalny rowek i powoli przeciągnąć. Obracające się w środku kółka ostrzą nóż bez wysiłku. Taki sposób wymaga od użytkownika minimum umiejętności i zapewnia szybki efekt. Ma jednak swoje wady. Jeśli przyciśniesz zbyt mocno, ostrzałka szybko "zje" nóż, co przełoży się na jego wytrzymałość. Zdecydowanie nie poleca się używania tego typu sprzętu na profesjonalnych nożach kuchennych lub myśliwskich, choć dobrze sprawdzą się w przypadku zwykłych ostrzy codziennego użytku.
Ostrzałka prętowa
Jest częściej używana przez szefów kuchni ze względu na większą uniwersalność i możliwość dostosowania kątów ostrzenia do rodzajów ostrzy. Jednocześnie ostrzenie przy pomocy pręta jest o wiele trudniejsze niż w przypadku osełki kółkowej czy nawet kamienia ostrzącego.
Samo użycie wygląda następująco: należy ścisnąć pręt w jednej ręce i odchylić go pod określonym kątem (zwykle 15-20 stopni). Druga ręka powinna trzymać nóż pionowo, ostrzem do dołu, tak by czubek stykał się z prętem. Następnie należy przesuwać nożem po pręcie pamiętając o utrzymaniu odpowiedniego kąta. Gdy na ostrej krawędzi pojawią się drobne zadziory, trzeba zmienić stronę i powtórzyć proces. Jeśli masz z tym problemy, możesz zainwestować w model ze specjalnym stojakiem.
Kamienie ostrzące
W przeciwieństwie do poprzednich sposobów, ten wymaga dopasowania sprzętu do rodzaju i przeznaczenia noża. Na rynku dostępne są kamienie o różnej ziarnistości powierzchni. Im większe "ziarna", tym mocniejsza powierzchnia ścierna. Dlatego kamienie o większej gradacji nadają się głównie do ponownego wyprofilowania szlifu, gdy inne metody zawiodą.
Najczęściej kupowaną grupą są kamienie o średniej gradacji, noże przeznaczone do codziennego użytku ostrzymy na nich mniej więcej raz w miesiącu. Kamienie o drobnych ziarnach to rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy chcą się cieszyć idealnie gładkim szlifem, w którym będą mogli się przejrzeć. Naostrzony na kilku kamieniach o różnej gradacji nóż będzie ciął praktycznie bez nacisku.