Ostrzałki dla profesjonalistów. Doskonałe do kuchni i nie tylko
Dobry nóż to prawdziwy skarb. Niestety, z biegiem czasu każdy z nich będzie wymagać ponownego naostrzenia. Dlatego warto postawić na narzędzia, które znacznie przyspieszą ten proces. Dzięki nim sprawisz również, że noże dłużej pozostaną ostre.
06.05.2020 | aktual.: 11.05.2020 13:27
Najbardziej popularne ostrzałki kółkowe wciąż dominują w większości domów, choć coraz częściej spotyka się również kamienie wodne oraz ostrzałki prętowe. Ich użycie wymaga więcej wprawy, ale efekty są o wiele bardziej zadowalające.
Ostrzałki kółkowe
Używanie ostrzałki kółkowej jest banalnie proste. Wystarczy ustawić ją na płaskiej powierzchni, włożyć ostrze noża między nachodzące na siebie kółka i rytmicznie przesuwać w przód i w tył. Trzeba uważać jedynie na to, by nacisk nie był zbyt mocny, w przeciwnym wypadku kamienie ostrzące szybko "zjedzą" krawędzie noża.
Większość tanich ostrzałek kółkowych wyposażono w pojedynczy rowek z dwoma kamieniami ostrzącymi. Część droższych modeli, przeznaczonych dla profesjonalistów posiada dwa rowki z kamieniami o różnej gradacji, które odpowiadają za wyprofilowanie ostrza i wygładzenie szlifu. Są o wiele bardziej efektywne niż tradycyjne modele.
Kamienie wodne czyli pełen profesjonalizm
Ostrzenie na kamieniu wodnym jest uznawane przez niektórych za najtrudniejszy ze sposobów przywrócenia nożom dawnych właściwości. Jest jednocześnie jedną z najbardziej uniwersalnych metod. Sekret tkwi w użyciu kamieni o różnej ziarnistości.
Te z najgrubszymi "ziarnami" służą odpowiedniemu wyprofilowaniu ostrza i poradzą sobie z najbardziej tępymi nożami, które mogły przeleżeć na dnie szuflady przez całe lata. Cechują się jednocześnie dużą ścieralnością, więc lepiej nie używać ich częściej niż raz na kilka miesięcy. Średnia gradacja służy natomiast wykończeniu szlifu, nadaje mu odpowiednią gładkość i sprawia, że nóż łatwo przechodzi przez krojony materiał. Najdrobniejsza gradacja używana jest przez tych, którzy chcą osiągnąć niesamowitą ostrość. W takim szlifie można się wręcz przejrzeć.
Proces ostrzenia jest bardzo prosty. Kamień wodny należy wcześniej namoczyć przez około kwadrans, a podczas całego procesu ostrzenia pilnować, by wciąż pozostawał mokry. Następnie należy przyłożyć nóż do kamienia brzuścem do siebie, odchylić tak, by pomiędzy krawędzią a kamieniem powstał kąt około 15 stopni, a potem przeciągać ostrzem po kamieniu. Gdy na krawędzi tnącej pojawią się małe zadziory, oznacza to, że należy zmienić stronę noża i rozpocząć proces od nowa.
Ostrzałki prętowe
Jeśli opierasz się jedynie na sprawności swoich rąk, używanie ostrzałki prętowej może wymagać o wiele więcej umiejętności. Trzeba bowiem pamiętać o odpowiednim kącie nachylenia ostrza, dzięki któremu szlif będzie wystarczająco ostry. Przyjmuje się że pomiędzy nożem a prętem powinien powstać kąt wynoszący mniej więcej 15 stopni. Na szczęście wiele ostrzałek prętowych wyposażonych jest w specjalne stojaki, dzięki którym nie musisz korygować nachylenia pręta w trakcie ostrzenia. Mogą funkcjonować również jako praktyczny pojemnik, który zapobiegnie uszkodzeniu ostrzałek podczas przenoszenia.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.