Trwa ładowanie...

Ostre jak brzytwa, twarde jak głaz – noże kuchenne dla każdego miłośnika gotowania

Jeden nóż do wszystkiego? Odważne rozwiązanie, ale niekoniecznie wygodne. W sklepach dostaniemy całe zestawy służące do krojenia i obierania różnych produktów spożywczych. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Ostre jak brzytwa, twarde jak głaz – noże kuchenne dla każdego miłośnika gotowaniaŹródło: iStock.com
d1alt4h
d1alt4h

Standardowy zestaw noży

Standardowy zestaw noży kuchennych może zawierać od 3 do 5 elementów. Pierwszy to mały nożyk do obierania/krojenia warzyw i owoców. Drugi to nóż uniwersalny albo nóż szefa kuchni o nieco grubszej klindze, które nadają się do precyzyjnego krojenia większości produktów takich jak wędliny czy ryby. Trzecim elementem jest ząbkowany nóż do pieczywa o długiej i cienkiej klindze, a czwartym – nóż typu Santoku o grubej, zwężającej się klindze albo tasak nadający się idealnie do cięcia grubych kawałków mięsa (także z kością). Za piąty element można uznać wąski, wyprofilowany nóż do filetowania bądź do trybowania.

W sklepach znajdziemy również specjalne noże do konkretnego rodzaju produktu. Jeśli jesteśmy miłośnikami gotowania i staramy się rozwijać swoje umiejętności, rozbudowany zestaw na pewno się przyda. Co warto kupić? Na przykład wyprofilowany nóż do sera z dziurkowanym ostrzem, nóż do steków czy nawet do miękkich pomidorów. W sklepach dostępne są również egzemplarze do siekania z półokrągłym ostrzem i dwoma rękojeściami, które pozwalają w łatwy sposób rozdrobnić dużą ilość drobnych produktów, np. ziół.

Ostrze noża

Ostrza noży wykonuje się ze stali nierdzewnej, węglowej, z ceramiki albo tytanu. Stal nierdzewna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie wchodzi w reakcje z żywnością, można ją spokojnie naostrzyć w domu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Stal węglowa jest też trwała i twarda, ale mniej odporna na korozję i może się odbarwiać pod wpływem kwaśnych produktów.

Krojenie chleba WP.PL
Krojenie chleba Źródło: WP.PL

Noże ceramiczne długo pozostają ostre, ale jeśli się stępią, trzeba je ostrzyć w specjalnym punkcie. Są też lżejsze od stali i nie wchodzą w reakcje z żywnością, ale mogą się pokruszyć i połamać. Nóż tytanowy jest niezwykle wytrzymały i sprawdzi się przez wiele lat, ale kosztuje sporo. Można go ostrzyć w warunkach domowych.

Przy wyborze noża ważna jest także skala twardości, którą podaje się w punktach HRC w skali Rockwella. Wysokiej jakości noże cechują się twardością na poziomie 56–57 stopni i więcej, ale najlepsze modele mają twardość przekraczającą 60 stopni. Takie będą idealnym wyborem, który sprawi, że gotowanie jest o niebo lepsze. Oczywiście różnice w skali twardości widać nie tylko w wygodzie krojenia, ale też w cenie.

Rękojeść noża

Dobry nóż ma również ergonomiczną rękojeść, dzięki któremu nie wyśliźnie się z dłoni. Jest to też element pozwalający na odpowiednie rozłożenie sił podczas krojenia. Jeśli długo obieramy jakieś produkty albo je kroimy, możemy czuć dyskomfort, dlatego wyprofilowana rączka jest bardzo istotna. Pamiętajmy, że im dłuższe ostrze, tym dłuższy powinien być trzonek.

d1alt4h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1alt4h