Osprzęt elektryczny do łazienki – jaki wybrać?
Łazienka to pomieszczenie szczególne – o zwiększonej wilgotności powietrza i z punktami poboru wody, która nierzadko chlapie na ściany i podłogę. To powoduje, że łatwo tam o porażenie prądem. Dlatego, choć często o tym zapominamy, nie wystarczy tam zwyczajny osprzęt elektryczny, taki jak w pozostałych pokojach - stosowanie zwykłych opraw oświetleniowych to jeden z naszych najczęstszych błędów. Jego skutki bywają opłakane.
Warunki, jakie musi spełniać instalacja elektryczna w łazience, a dokładniej w pomieszczeniu wyposażonym w wannę lub prysznic, są przedstawione w normie PN-HD 60364-7-701:2010. Wyróżniono w niej trzy strefy takich pomieszczeń, w których konieczne jest stosowanie osprzętu, opraw oświetleniowych i urządzeń elektrycznych o zwiększonym stopniu ochrony na działanie wody.
Osprzęt elektryczny do łazienki: kod IP
W strefie 0, która obejmuje przestrzeń wyznaczoną przez obrys wanny lub brodzika, mogą się znaleźć tylko aparaty elektryczne oznaczone kodem IPX7, IPX8 albo IPX9. Oznacza on, że obudowa chroni ich wnętrze przed zalaniem nawet, gdy są całkowicie zanurzone w wodzie.
Osprzętu elektrycznego, czyli gniazd i łączników, raczej nie umieszcza się w wannie ani w brodziku, ale można chcieć je mieć bardzo blisko nich. Jeżeli mają być zamontowane nad nimi lub w odległości do 60 cm od nich i jednocześnie na wysokości poniżej 225 cm mierzonej od poziomu podłogi, muszą być oznaczone kodem co najmniej IPX4 (cyfra może być też wyższa od 4). To gwarantuje, że ich obudowy chronią ich wnętrze przynajmniej przed kroplami wody padającymi z dowolnego kierunku.
Zobacz też: Co robić, gdy wysiądą korki?
Oprawy oświetleniowe umieszczone powyżej 225 cm nad podłogą łazienki nie muszą spełniać szczególnych wymagań, nawet jeśli znajdują się bezpośrednio nad wanną czy prysznicem.
Osprzęt elektryczny do łazienki: przewody ochronne
Gniazda wtykowe oznaczone kodem IPX4 są bryzgoszczelne dzięki temu, że mają samoczynnie zamykające się (sprężynujące) klapki zasłaniające tory prądowe. Bezwzględnie muszą być wyposażone w styk uziemiający (standardem w Polsce jest bolec). Mimo wszystko lepiej nie umieszczać ich bardzo blisko wanny i prysznica.
W obwodach pod napięciem 230 V znajdujących się w łazience niezbędne są odrębne przewody neutralne i ochronne. Takie obwody należy zabezpieczyć wyłącznikiem różnicowo-prądowym na prąd różnicowy do 30 mA.
Osprzęt elektryczny do łazienki: bezpieczne napięcie
Skutecznym środkiem ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym jest ograniczenie napięcia w obwodach i zasilanie ich z bezpiecznego źródła zapewniającego niezawodne oddzielenie elektryczne od obwodów z wyższym napięciem (tak zwane obwody SELV i PELV). Można zatem czuć się bezpiecznie w wannie czy kabinie z zamontowanym w nich oświetleniem i przyciskami do sterowania nim, pod warunkiem że pracują w obwodzie zasilanym z transformatora obniżającego napięcie do 12 albo 24 V.