Osprzęt elektryczny bezpieczny dla dzieci

Gniazda i łączniki elektryczne muszą być bezpieczne dla użytkowników – to warunek dopuszczenia ich do stosowania i sprzedaży. Ale jeśli w domu są małe dzieci zdolne do nietypowych zachowań, ostrożności nigdy za wiele. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo malucha?

Osprzęt elektryczny bezpieczny dla dzieci
Źródło zdjęć: © Shutterstock

26.08.2014 15:23

Gniazda i łączniki elektryczne muszą być bezpieczne dla użytkowników – to warunek dopuszczenia ich do stosowania i sprzedaży. Ale jeśli w domu są małe dzieci zdolne do nietypowych zachowań, ostrożności nigdy za wiele. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo malucha?

Sprawne, nieuszkodzone łączniki elektryczne gwarantują bezpieczeństwo osobom mającym z nimi styczność. Obudowy osprzętu elektrycznego są wykonane w taki sposób, żeby bezpośredni kontakt z elementami przewodzącymi prąd był niemożliwy. Nawet malutkie palce dziecka nie wsuną się w bardzo wąskie szczeliny między ruchomymi przyciskami a ramką łącznika. A gdyby nawet dziecko próbowało wpychać w nie metalową blaszkę czy drut, to raczej nie uda mu się w ten sposób zetknąć jej z zaciskami przewodów, bo są one odpowiednio osłonięte. Ale zagrożeniem dla życia dziecka mogą być gniazda wtyczkowe, do których jest doprowadzony prąd o napięciu powyżej 12 V.

Bezpieczna instalacja elektryczna: dodatkowa osłona

Gniazda elektryczne mają otwory, do których wsuwa się bolce wtyczki. Wsunięcie w nie palców na tyle głęboko, żeby doszło do porażenia prądem, jest trudne nawet dla bardzo małego dziecka, bo otwory mają niewielką średnicę. Ale bez problemu można do nich wetknąć wąskie metalowe przedmioty. I właśnie tę możliwość trzeba wyeliminować, gdy po mieszkaniu porusza się małoletnie potomstwo nieświadome niebezpieczeństwa, jakie stwarza prąd elektryczny.

W sklepach można znaleźć gniazda wyposażone w zabezpieczenie torów prądowych – pod otworami w obudowie znajduje się dodatkowa przysłona utrudniająca do nich dostęp. Zabezpieczenie jest skonstruowane tak, żeby umieszczenie w nich czegokolwiek innego niż typowa wtyczka było niemożliwe. Działa automatycznie po wyjęciu wtyczki z gniazda, więc nie ma ryzyka, że dziecko uzyska dostęp do torów prądowych, gdy ją wyciągnie.

Zdarza się, że w niektórych gniazdach przysłona nieco utrudnia wkładanie wtyczki. Ale zwykle jest możliwe zdemontowanie przysłony, więc kiedy latorośl stanie się już wystarczająco odpowiedzialna, można się pozbyć blokad i korzystać z gniazd zupełnie swobodnie.

Bezpieczna instalacja elektryczna: zaślepka do każdego gniazda

Bardzo popularnym zabezpieczeniem gniazd elektrycznych przed dziećmi jest zaślepka – rodzaj plastikowego korka wtykanego do gniazda zamiast wtyczki. Zaślepka skutecznie zasłania tory prądowe, a jej zdemontowanie jest niemal niemożliwe bez specjalnego kluczyka. Jeśli więc go dobrze schowasz przed dziećmi, to możesz być spokojny o ich bezpieczeństwo. Zaślepki można kupić w większości sklepów z artykułami dziecięcymi. Problemem pozostają jednak gniazda elektryczne, w które są stale wsunięte wtyczki – jeśli masz obawy, że dziecko może je wyciągnąć, lepiej wymieńmy te gniazda na takie wyposażone w przysłony torów prądowych.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)