Kiedy na tarasie brakuje cienia, a balkon jest za dnia skąpany w słońcu, warto zdecydować się na markizy, parasol ogrodowy czy płótno żaglowe. Takie zadaszenie powinno stanowić integralną część aranżacji balkonu lub tarasu, być dostosowane do ich metrażu i stylistyki.
Kiedy na tarasie brakuje cienia, a balkon jest za dnia skąpany w słońcu, warto zdecydować się na markizy, parasol ogrodowy czy płótno żaglowe. Takie zadaszenie powinno stanowić integralną część aranżacji tarasu, być dostosowane do ich metrażu i stylistyki.
Markizy montuje się do ściany zewnętrznej budynku, spodniej części balkonu lub do krokwi dachowych. To efektowne rozwiązanie, dobrze wpisujące się w letnią aranżację balkonu. Charakterystyczna stalowa lub aluminiowa konstrukcja markiz nadaje im lekki wygląd bez względu na to, czy jest to wersja z kasetą, czy też bez niej.
W megaformacie
Markizy wykonuje się z wytrzymałych materiałów. Blokują one szkodliwe promieniowanie UV, są odporne na płowienie, rozdarcia oraz impregnowane, dzięki czemu zapewniają skuteczną ochronę także przed deszczem. Popularne są markizy z niepodatnego na zabrudzenia poliestru oraz akrylu zabezpieczanego na ogół dodatkowo przed pleśnią i grzybami, z powłoką antystatyczną, spowalniającą osadzanie się kurzu.
Niewielkie markizy dobrze sprawdzają się w aranżacji balkonu czy małych loggii. Duże, o wysięgu nawet 7 m, mogą zacienić znacznych rozmiarów taras czy letni ogródek. Praktycznym rozwiązaniem są markizy z dwustopniowym kątem nachylenia, które nie kolidują nawet z większymi drzwiami balkonowymi i zapewniają dobrą ochronę przed słońcem położonym nisko nad horyzontem.
Komfortowe w obsłudze
Markizy różni sposób rozkładania i zwijania. Może się to odbywać ręcznie za pomocą taśmy lub korby albo elektronicznie
– z wykorzystaniem silniczka. W drugim przypadku markizami steruje się za pomocą przycisków lub pilota. Dostępne są modele wyposażone w czujnik pogodowy, automatycznie zwijający markizy podczas deszczu i silnego wiatru oraz rozwijający je, gdy pogoda się poprawia.
Markizy łatwo jest dopasować do aranżacji balkonu czy tarasu. Są bowiem dostępne w wielu kolorach i wzorach, wśród których największą popularnością cieszą się pasy.
Pod parasolem
Wolnostojący parasol ogrodowy to doskonały sposób na to, by zapewnić cień na balkonie lub niewielkim tarasie. Ten rodzaj osłony nie jest drogi i daje możliwość wyboru spośród bogatej gamy kolorów, wzorów i materiałów. Podobnie jak markizy łatwo komponuje się z aranżacją balkonu czy tarasu.
Wybierając parasol ogrodowy, należy od razu zdecydować się, gdzie zostanie umieszczony. Aranżację balkonu czy tarasu można zaplanować dwojako: ustawiając parasol z boku lub pośrodku stołu. Miejsce ma też wpływ na wybór konstrukcji.
Cień nad stołem
Najpopularniejsze są parasole ogrodowe na słupkach z promieniście rozchodzącymi się prętami, stanowiącymi stelaż dla materiału. Modele przegubowe mają dodatkowo możliwość zmiany kąta nachylenia osłony. Tradycyjne konstrukcje są niekiedy zintegrowane ze stołami. Z zasady wymagają centralnej, ciężkiej podstawy. Praktyczna, jest napełniana wodą, po spuszczeniu której można łatwo przenieść parasol ogrodowy w inne miejsce. Modele osadzane na łukowatych wspornikach mają możliwość obrotu o 360 stopni i doskonale nadają się do osłaniania dużych powierzchni.
Do zadań specjalnych
Półokrągły parasol ogrodowy to z kolei alternatywa dla markiz. W przeciwieństwie do nich nie musi być montowany do ściany budynku, co umożliwia jego łatwe przenoszenie (np. zabranie na działkę). Dostępne są też parasole ze specjalnym uchwytem do mocowania na balustradzie balkonu.
Nim zdecydujesz się na konkretną wielkość parasola ogrodowego, musisz zmierzyć, jaką powierzchnię ma miejsce, które chcesz zacienić. Tego typu osłona powinna być większa niż obszar, który docelowo ma chronić przed słońcem.
Mniejszy parasol ogrodowy rozkłada się samoczynnie po odblokowaniu zatrzasku, większy wymaga kołowrotka. Wybór konstrukcji drewnianej i metalowej zależy od parametrów konkretnych modeli oraz stylu aranżacji balkonu czy tarasu.
Jak na jachcie
Płótno żaglowe – podobnie jak tradycyjne markizy – dobrze chroni przed słońcem i deszczem. Do jego wytwarzania wykorzystuje się te same technologie co do produkcji żagli. Zwykle ma ono kolor biały i miękko układa się na wietrze, co wprowadza do aranżacji balkonu czy tarasu nadmorski klimat.
Markizy żaglowe w przypadku aranżacji balkonu łączy się zwykle z elewacją. Jako ochrona tarasu sprawdza się na ogół konstrukcja wolno stojąca. Elastyczna tkanina rozpięta na lekkich profilach i podpierających je, stalowych czy drewnianych słupkach, dzięki odpowiednio umiejscowionym mocowaniom może tworzyć na tarasie zadaszenia o różnych kształtach.