Osłoń się w dobrym stylu. Rolety, żaluzje, a może markizy?
23.05.2017 | aktual.: 07.07.2017 12:21
To ty decydujesz o typie i stylu osłon okiennych w swoim domu. Wybrana przez ciebie dekoracja może wtapiać się w tło lub stanowić zdecydowany akcent we wnętrzu. Chociaż zadaniem rolet, żaluzji czy markiz jest osłaniać, same nigdy nie uchodzą uwadze…
Roleta to jedna z najbardziej nowoczesnych osłon okiennych. Funkcjonalna, mniej lub bardziej zaciemniająca, chroni przed intensywnym światłem słonecznym. Jest jednak dostępna w tylu wersjach dekoracyjnych, że jej wartość dla aranżacji wnętrz jest nie do przecenienia. Bywa jedynym kolorowym czy wzorzystym akcentem w pomieszczeniu.
Na ogół swoje wdzięki ujawnia dopiero po zmroku. W ciągu dnia może jednak kokieteryjnie wysuwać się nieco z kasety czy rolki, co ma znaczący wpływ na zmianę proporcji okien we wnętrzu i tworzenie w nim bardziej przytulnej atmosfery.
Rolety można stosować także w kombinacji z lekkimi firanami. Delikatne i mleczne mogą tworzyć nadmorski klimat we wnętrzu, zwłaszcza w połączeniu z markizami przypominającymi rozpięte płótno żaglowe lub dekorowanymi w biało-granatowe pasy. To też idealne rozwiązanie wpisujące się w ekskluzywny styl Hamptons, plażowego kurortu elit.
Rolety niebywałe
Rolety okienne są obecnie dostępne w ogromnym wachlarzu materiałów i wzorów. Coś dla siebie znajdą zarówno fani minimalizmu, jak i ci, którzy kochają przepych i suto upinane tkaniny.
W stylu skandynawskim niezastąpione będą rolety w zabudowie, które na cały dzień potrafią ukrywać się w dyskretnej kasecie – wystarczy nawinąć je na rolkę. Za sprawą specjalnych szyn będą one posłusznie przylegać do okna, nawet jeśli wieczorem zdecydujesz się zostawić je uchylone.
Rolety rzymskie w przeciwieństwie do zwykłych bardziej pasują do klimatów prowansalskich, rustykalnych czy angielskich. W takich aranżacjach lubią pokrywać się kwiatowymi deseniami.
Modele dzień – noc z wyrazistym, poziomym podziałem na pasy, czyli tkaninę przepuszczającą światło i zaciemniającą, dobrze wpisują się z kolei we wschodnie klimaty, w tym wnętrza urządzone w stylu zen.
Ciekawie prezentują się też rolety wiedeńskie o bogatych marszczeniach, wspaniale budujące pałacowy klimat pomieszczenia. Dzięki połyskliwym tkaniom czy ornamentom sprawdzają się też w wyrafinowanej stylistyce buduarowej czy glamour, tworząc nieco teatralny efekt.
Widok przez lamele
Żaluzje to osłony okienne dające wiele możliwości aranżacyjnych. Idealnie sprawdzają się w klimatach loftowych, zwłaszcza te wykonane z aluminium (w stalowym kolorze). Malowane na biało mogą kojarzyć się z daczą na plaży. Z kolei te z ciemnego drewna idealnie podkreślają kolonialny klimat aranżacji.
W stylu eko dominują naturalne materiały. Dotyczy to też żaluzji, które mogą zaistnieć tu szczególnie w wersji z jasnych gatunków drzew (to dobra alternatywa dla rolet plecionych np. z włókna kokosowego). Pożądanym materiałem jest też bambus, wprowadzający do wnętrz nieco tropikalny klimat.
Mniej konwencjonalnie prezentują się rolety w nasyconych barwach. Ich najbardziej wszechstronną wersję stanowią plisy, montowane także niekiedy w ogrodach zimowych czy oknach o niestandardowych kształtach. Łączą zarówno zalety żaluzji, jak i rolet, nie pozostawiając prześwitów.
Klimat wyrafinowania
W przypadku ogromnych przeszkleń tarasowych czy balkonowych idealnie sprawdzają się markizy. Pozwalają one bowiem nie tylko przesłonić szybę, lecz także dają w upale schronienie w przestrzeni przylegającej bezpośrednio do domu czy mieszkania. Ogromnym plusem w ich przypadku jest regulowany wyciąg, łatwo dostosowujący się do potrzeb. Ten typ osłon okiennych chroni nie tylko przed słońcem, lecz także przed deszczem.
Chociaż markiza to integralny element elewacji, tworzy specyficzny kilmat także we wnętrzu. Pod nią często znajduje się przedłużenie domowego salonu. Dlatego również ten czynnik trzeba brać pod uwagę, dobierając jej wzór. A wybór jest niemały. Oprócz gładkich osłon okiennych, pojawiają się pasy, motywy roślinne, a nawet cętki.
Subtelne wertikale
Drzwi tarasowe to też dobra okazja do zastosowania wertikali, czyli dużych żaluzji pionowych. W przypadku większych powierzchni łatwiej się je rozsuwa i zasuwa (lamele poruszają się wzdłuż okna i wokół własnej osi), co daje łatwiejszą kontrolę nad ilością przepływającego światła.
Tego typu osłony okienne są też na ogół dość subtelne, szczególnie te wykonane z półtransparentnych tkanin, dzięki czemu nie przytłaczają wnętrza. Pionowe pasy materiału prezentują się na większych powierzchniach szykowniej, niż wielkie płachty rolet.
Firany dla tradycjonalistów
Właściwie dobrane mogą wizualnie powiększać pomieszczenia lub dodawać mu przytulności. W przypadku tych osłon okiennych doskonale widać, że im więcej materiału, tym optycznie mniejsze, ale i przytulniejsze wnętrze.
Jeśli lubisz klastyczny styl i kameralnie, a nawet nieco romantycznie urządzone wnętrza, firany są dla ciebie. Mogą one pojawiać się samodzielnie, ale kompletny, ponadczasowy zestaw zawsze tworzą wraz z zasłonami. Zwiewne z delikatnym połyskiem nadają mieszkaniu szyku, a dostępne w wielu kolorach napełniają je radością. Te cięższe, gęsto tkane z grubszych włókien na ogół bywają bardziej stylowe. Zdobione chwostami czy dekoracyjnymi klamrami, współtworzą wnętrza o klimacie rodem z dawnych lat.