Parawan może tworzyć modną i ciekawą dekorację. Po latach zapomnienia wraca do nowoczesnych mieszkań i domów. Zdobi nie tylko buduary i sypialnie. Znajduje zastosowanie także w innych pomieszczeniach, pełniąc funkcję użytecznej przesłony, chroniącej przed przeciągami i wścibskimi spojrzeniami.
Parawan - chiński wynalazek z II wieku n.e. - także we współczesnych wnętrzach może tworzyć modną i ciekawą dekorację. Po latach zapomnienia wraca na salony. Zdobi nie tylko buduary i sypialnie. Znajduje zastosowanie także w innych pomieszczeniach, pełniąc funkcję użytecznej przesłony chroniącej przed przeciągami i wścibskimi spojrzeniami, ale także w razie potrzeby dzielącej pomieszczenie na strefy.
Parawan może być używany w celach praktycznych lub wyłącznie jako dekoracja. Zapewnia prywatność, ale też dodaje pomieszczeniu atrakcyjności, głębi. Chętnie gości w sypialni, gabinecie czy pokoju dziecięcym. Większość modeli ustawia się na podłodze, ale są też niższe, które stanowią dekorację mebli - np. ustawione na komodzie za sofą dzielą salon na część jadalnianą i wypoczynkową.
Ładnie zasłonięte - parawan
Zaletą parawanu jest to, że jest mobilny i zawsze możesz zmienić jego szerokość czy położenie. Złożony zwykle nie zajmuje wiele miejsca. Odpowiednio ustawiony nie zakłóca komunikacji, zasłania jednak to, co chcesz ukryć. Co więcej taka dekoracja nie musi odcinać dopływu światła. Jeśli chcesz, by podzieliła pokój na dwie strefy - z oknem i bez niego, możesz zastosować parawan ażurowy albo szklany. Lekką , ale zapewniającą dyskrecję przesłoną jest parawan tekstylny albo z papieru ryżowego. Cięższe są parawany drewniane czy ze stali. Największy wybór wzorów oferują parawany z tworzyw sztucznych .
Ładnie zasłonięte - parawan
Zastosowanie parawanu pokrytego pionowymi wzorami, np. pasami, może optycznie dodać kilka centymetrów pod sufitem. Może być zresztą pokryty dowolnym wzorem, podobnie jak fototapeta. Indywidualnym akcentem jest parawan w formie ramek na zdjęcia, na którym można umieścić fotografie bliskich. Ciekawie wyglądają w zestawieniu osłony pokryte różnymi deseniami. Niekiedy też jeden parawan może mieć każde skrzydło w innym wzorze. Zygzaki, polka dots czy romby można idealnie zgrać, tworząc np. wesołą dekorację dziecięcego pokoju. Taka kombinacja pozostawia duże pole do popisu domowym majsterkowiczom. Wykonanie ciekawego parawanu nie jest bowiem trudne. Liczy się jednak fantazja i artystyczny zmysł.
Ładnie zasłonięte - parawan
Pomysłowo zaaranżowany parawan pozwala ukryć nieatrakcyjne elementy wyposażenia wnętrz, np. stary grzejnik czy biegnące po ścianie rury. Zastosowanie lekkiej konstrukcji sprawdza się, gdy chcesz chwilowo odgrodzić otwartą na co dzień przestrzeń, np. wydzielić stół z salonu, urządzając tam tymczasowe biuro. Parawanem możesz zasłonić też tę część pomieszczenia, która ma służyć do przechowywania, na przykład garderobę w sypialni. Zamiast jednego parawanu można zastosować dwie przesłony, zostawiając między nimi pośrodku przejście i umieszczając na wprost niego duże lustro, a po bokach - szafy lub drążki z ubraniami.
Dobrym pomysłem jest wydzielenie za pomocą mobilnej przesłony spiżarni w kuchni albo kącika gospodarczego w łazience. Parawan może też skutecznie osłonić taras lub balkon, chroniąc cię przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów.
Ładnie zasłonięte - parawan
Parawan to również wspaniała dekoracja sama w sobie. Można np. wykorzystać go jako zagłówek łóżka albo tak jak Coco Chanel. Projektantka, zapraszając gości, zasłaniała nim drzwi wejściowe, by towarzystwo zbyt szybko nie uciekło.
Ładnie zasłonięte - parawan
Za projektowanie parawanów chwytają się nawet uznani światowi projektanci. Ciekawie do kwestii parawanu podeszło niemieckie studio Out for Space, prezentując na ostatnich targach w Mediolanie kolekcję KC. Znalazł się w niej między innymi parawan połączony z siedziskiem wykonany z karuunu (udoskonalonego rattanu). Finezyjny koncept stworzyła też para Luca Nichetto i Oki Sato ze studia Nendo, rozciągając na metalowej ramie elastyczny materiał (kolekcja N=N).
Ładnie zasłonięte - parawan
Wnętrza o industrialnym klimacie ciekawie dopełnia parawan Divider Campus (Kare Design) z lakierowanego na czarno żelaza. Powiew dalekowschodniej kultury można z kolei łatwo wprowadzić do wyposażenia wnętrz z zastosowaniem parawanu Marco Polo, duetu czeskich projektantów z pracowni LLEV.
Ładnie zasłonięte - parawan
Także polscy twórcy docenili parawan w wyposażeniu wnętrz. Pięknie i subtelnie prezentuje się np. model Fly Iwony Kosickiej. Powycinane w barwionej, brzozowej sklejce wzory ulatują jak motyle... Na uwagę zasługuje też dekoracja Prism studia projektowego Beza. Jest wykonana z drewna oraz pochodzącej z odzysku siatki banerowej (dostępna na zamówienie). Z kolei Tree screen, filcowy parawan w bukowej ramie w kształcie drzewa (REDO Design Studio), to inny oryginalny i efektowny sposób na podział wnętrza i wyznaczenie funkcjonalnych stref nawet w niewielkim mieszkaniu.