Osiadanie budynku, wilgoć w domu - co się dzieje po przeprowadzce do nowego domu?

Nowy dom ma swoje prawa. Pomimo wybudowania go zgodnie ze sztuką, z dobrych jakościowo materiałów, w pierwszym roku po przeprowadzce do nowego domu możesz mieć do czynienia z kilkoma zjawiskami, takimi jak przemarzanie budynku czy pojawienie się wilgoci. Na pierwszy rzut oka mogą cię one niepokoić, ale wbrew pozorom są zupełnie naturalne.

Budowa domu zakończona, nie możemy doczekać się przeprowadzki. Nowy dom wymaga jednak odpowiednego obchodzenia się z nim, zwłaszcza w pierwszym roku po zakończeniu budowy. Jest to czas, w którym baczną uwagę należy zwracać na wszelkie zachodzące w nim zjawiska. Warto zatem wiedzieć, które z nich są zupełnie naturalne, a które mogą okazać się groźne.

Osiadanie budynku, wilgoć w domu - co się dzieje po przeprowadzce do nowego domu?
Źródło zdjęć: © Silka/Ytong

21.02.2017 14:35

Wilgoć technologiczna a wentylacja domu

Naturalnym zjawiskiem w nowym domu jest pojawianie się wilgoci technologicznej. Może ona pojawiać się w ścianach o każdej konstrukcji, a także w tynkach i wylewkach. Koniecznie trzeba zadbać o jej odparowanie, najlepiej tuż po zakończeniu budowy domu. W przeciwnym razie ryzykujesz, że zawilgocenie z czasem może spowodować rozwój pleśni i grzybów. Gdy w domu nie ma wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperatorem), konieczne jest wietrzenie pomieszczeń oraz dbanie o utrzymanie optymalnej dla murów temperatury.

Najbardziej narażone na wilgoć w domu są przegrody złożone z materiałów o znacznym oporze dyfuzyjnym (styropian lub folia). W ścianach o wysokiej paroprzepuszczalności i izolacyjności termicznej trudno w normalnych warunkach użytkowania o gromadzenie się skroplonej pary wodnej, gdyż latem ewentualny nadmiar wilgoci natychmiast wysycha.

- Wilgoć w domu musi być usunięta poprzez odpowiednią wymianę powietrza. Oznacza to niewielką, ale stałą wentylację. Wietrzyć wnętrza trzeba także przy niskich temperaturach, bo podczas mrozów w powietrzu nie ma wilgoci. Jeśli to możliwe, warto przesunąć moment wprowadzenia się do domu na wiosnę, aby w czasie zimy pozbyć się wilgoci. Pamiętajmy, by nie ogrzewać intensywnie pomieszczeń, gdyż to potęguje powstawanie wilgoci – radzi inż. Adam Stępniak, doradca klienta Silka Ytong.

Osiadanie budynku

Kolejnym naturalnym zjawiskiem, które pojawia się w pierwszym roku użytkowania nowego domu, jest osiadanie budynku - jego wynikiem może być pojawianie się rys na ścianach. Najczęstszą przyczyną osiadania budynku jest posadowienie domu na nieodpowiednim fundamencie, niedostosowanym do rodzaju gruntu. Dlatego warto przeprowadzić badania geotechniczne, które pozwolą ustalić, jaka jest wytrzymałość gruntu, jego struktura oraz poziom wód gruntowych.

Odkształceń spowodowanych osiadaniem budynku powstaje więcej w domach zbudowanych w ciężkich, tradycyjnych technologiach, ponieważ masa naciskająca na dolne partie ścian jest większa. Ciężar murów i związane z nim osiadanie jest mniejsze w przypadku domów wykonanych w lżejszych technologiach, na przykład z betonu komórkowego. W domach wzniesionych z tradycyjnych materiałów – z warstwą izolacji – także wielowarstwowa struktura ściany może mieć negatywny wpływ na widoczne efekty osiadania, ponieważ każda z warstw poddaje się obciążeniu w inny sposób.

- Aby uchronić dom przed nierównomiernym osiadaniem, a w konsekwencji pękaniem fundamentów oraz ścian, zalecam wykonanie badań geotechnicznych do określenia klasy gruntów. Pojawiające się rysy mogą być również oznaką wysychania betonu. Jeśli pęknięcia po pewnym czasie się zatrzymają, można je naprawić poprzez usunięcie pękniętego tynku i nałożenie go od nowa. W przypadku dużych rys konieczne może okazać się przemurowanie fragmentu ściany. Aby rozwiać wątpliwości i usunąć powstałe usterki, ocenę pęknięć warto skonsultować z rzeczoznawcą budowlanym bądź konstruktorem – mówi arch. Joanna Pomarańska z kieleckiej pracowni JMP Studio-Projekt, ekspertka budowy Silka Ytong.

Procesowi osiadania może ulegać też więźba dachowa, gdyż blisko 98% więźb wykonanych jest z drewna, które pracuje przez całe swoje życie. Warto zatem upewnić się, że drewno użyte do wykonania więźby jest wysokiej klasy i było sezonowane.

Wyższe rachunki za ogrzewanie

Od pewnego czasu ogromną wagę przywiązujemy do budowy ciepłych domów, które do ogrzewania nie potrzebują wiele energii. Już na etapie budowy domu warto rozważyć wybór rodzaju ścian, który również będzie miał wpływ na parametry cieplne domu. Jeśli zadbasz o to, aby ściana miała bardzo dobre parametry cieplne, twój dom będzie odznaczał się niższym zapotrzebowaniem na energię. Miarą tego, jak dobrze ściany chronią ciepło, jest wartość współczynnika przenikania ciepła U.

Dzięki zastosowaniu materiałów budowlanych i elementów uzupełniających w jednym systemie, inwestor zyskuje jednorodną pod względem materiałowym przegrodę, co zapewnia lepsze parametry cieplne domu oraz lepszą współpracę poszczególnych elementów, a to z kolei pozwala uniknąć mikropęknięć na styku materiałów. Wszystko to zapobiega stratom ciepła, minimalizuje koszty eksploatacji domu i przekłada się na oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Niemniej jednak trzeba się liczyć z wyższymi rachunkami za ogrzewanie w pierwszym roku użytkowania domu, ponieważ konieczne jest wygrzanie murów i pozbycie się wilgoci.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
wentylacjawilgoćwentylacja domu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)